Odpuštění nemění minulost, ale otevřít cestu ke změně budoucnosti. - archív citátů

papež František | Sekce: Kázání

Období během roku (cyklus A)
Nejsvětější Trojice - A / Angelus - papež František (Trojice je láska, cele sloužící světu)

Dnešní evangelium (srov. Jan 3,16-18) ze slavnosti Nejsvětější Trojice podává syntetickým slovníkem apoštola Jana mysterium lásky Boha vůči světu, který stvořil. V krátkém dialogu s Nikodémem se Ježíš prezentuje jako Ten, který naplňuje Otcův plán spásy světa. Praví: »Tak Bůh miloval svět, že dal svého jednorozeného Syna« (v.16). Tato slova sdělují, že veškeré působení třech božských Osob – Otce, Syna a Ducha svatého – je jediným plánem lásky, který zachraňuje lidstvo a svět. Je to plán pro naši spásu.

Bůh stvořil dobrý a krásný svět, ale po hříchu je svět poznamenán zlem a zkažeností. My, muži i ženy, jsme hříšníci, a proto by Bůh mohl svým zásahem svět odsoudit, zničit zlo a potrestat hříšníky. On však miluje svět i přes jeho hříchy. Bůh miluje každého z nás, třebaže chybujeme a vzdalujeme se od Něho. Bůh Otec miluje svět natolik, že na jeho záchranu dává to nejcennější, co má: svého jednorozeného Syna, který dává svůj život za lidi, vstává z mrtvých a spolu s Ním sesílá Ducha svatého. Trojice je tedy Láska, cele sloužící světu, který chce zachránit a znovu stvořit. Dnes, myslíme-li na Boha – Otce, Syna i Ducha svatého – myslíme na Boží lásku! A bylo by krásné, kdybychom vnímali, že jsme milováni: Bůh mne miluje! Tento pocit patří k dnešku.

Když Ježíš prohlašuje, že Otec dal svého jednorozeného Syna, bezděčně nám přijde na mysl Abrahám a obětování jeho syna Izáka, o čemž mluví kniha Geneze (srov. 22,1-14). Taková je „nezměrná míra“ Boží lásky. A připomeňme si také, jak se Bůh zjevuje Mojžíšovi: plný slitování a milostivý, shovívavý, nejvýš milosrdný a věrný (Ex 34,6) – tak praví kniha Exodus. Setkání s tímto Bohem, jak  podává kniha Exodus, povzbudilo Mojžíše, takže neměl strach stát se prostředníkem mezi lidem a Hospodinem a říci mu: »Ano, je to lid tvrdošíjný, ale odpusť naši vinu i náš hřích a přijmi nás jako dědictví« (Ex 34,9). A tak učinil Bůh, který poslal svého Syna. Jsme dětmi v Synu mocí Ducha svatého. Jsme dědictvím Boha.

Drazí bratři a sestry, dnešní slavnost nás vybízí, abychom se znovu nechali podmanit Boží krásou, dobrotou a nevyčerpatelnou pravdou. Avšak krása, dobrota a pravda - pokorná a blízká - se stala tělem a je součástí našeho života, našich dějin a dějin každého z nás, aby ji každý muž a žena mohli potkat a mít věčný život. A toto znamená věřit: přijmout Boha-Lásku, jež se dává v Kristu a hýbe námi v Duchu svatém, nechat se od Něho potkat a důvěřovat v Něho. Toto je křesťanský život. Láska, setkání s Bohem, hledání Boha, který nás hledá jako první. Bůh nás potkává jako první.

Panno Maria, příbytku Trojice, pomoz nám přijímat otevřeným srdcem Boží lásku, jež nás naplňuje radostí, dává smysl našemu putování v tomto světě a vždycky usměrňuje k cíli, kterým je Nebe.

Se svolením převzato z webu České sekce Vatican News.
Redakčně upraveno.

Související texty k tématu:

Nejsvětější Trojice

  • V Bohu tři vyslovují: TY Každý člověk je osobou jen jednou: své vlastní a jedinečné "já" vyslovuje jako jedinec. V Bohu jsou tři, kteří je vyslovují. 
  • Bůh je ´rodina´ tří Osob  Bůh je „rodina“ tří Osob, které se mají tolik rády, že tvoří jednotu. Tato „božská rodina“ není do sebe uzavřená, nýbrž otevřená, sdílí se ve stvoření a v dějinách,…
  • Jak prezentuje Bůh sám sebe, aneb Nejsvětějjší Trojice Tajemství Nejsvětější Trojice se často vykládá tak, že se nejprve řekne, že je Bůh v Trojici jediný (nebo jeden Bůh ve třech osobách) a potom...
  • Model ideálního soužití lze najít v Bohu V Nejsvětější Trojici nalézáme  odpověď na to, co je to skutečné společenství...
  • Mrazivé slovo Trojice Teologové s velkou námahou vynalezli pro Boha falešně aritmetické, mrazivé slovo Trojice – a ono přitom jde o neuhasínající život plný radosti a vitality.
  • Nebylo by lepší učení o Trojici vynechat? K. Rahner prohlásil, že kdyby se vynechalo učení o Trojici, nic by se v životě mnoha křesťanů nezměnilo. Bohužel musíme konstatovat, že je to asi pravda.
  • Trojice - texty dle rejstříku

Čtení z dnešního dne: Čtvrtek 21. 11. 2024, Čtvrtek, Památka Zasvěcení Panny Marie v Jeruzalémě

Zj 5,1-10;

Komentář k Zj 5,1-10: Jan naříká nad tím, že se nenajde nikdo vhodný k tomu, aby otevřel svitek. Na konci církevního roku mohu i já litovat nevyužitých šancí. Ale nezávisle na mně: vítězství je konečné!

Zdroj: Nedělní liturgie

C. S. Lewis

C. S. Lewis
(21. 11. 2024) ateista, konvertita, apologeta a ´tvůrce Narnie´ († 22. 11. 1963)

Adventní kalendář k JUBILEJNÍMU ROKU

Adventní kalendář k JUBILEJNÍMU ROKU
(18. 11. 2024) 24.12. začíná jubilejní svatý rok 2025 otevřením brány baziliky svatého Petra ve Vatikánu. Nabízíme vám tip na…

Slavnost Ježíše Krista Krále

(16. 11. 2024) Slavnost Ježíše Krista Krále je svátek, který se slaví poslední neděli liturgického roku (34. neděli v liturgickém…

Vystřízlivění z růžových snů Listopadu 1989

Vystřízlivění z růžových snů Listopadu 1989
(14. 11. 2024) Mezi nejkrásnější okamžiky mého života patří závěrečné dny listopadové roku 1989. Jsem šťasten a děkuji Bohu za onen…

Světový den chudých

Světový den chudých
(13. 11. 2024) Světový den chudých se připomíná vždy 33. neděli v mezidobí, tedy neděli před slavností Ježíše Krista Krále.

Sv. Anežka Česká (svátek 13.11.)

Sv. Anežka Česká (svátek 13.11.)
(12. 11. 2024) Narodila se roku 1211 jako nejmladší dcera českého krále Přemysla Otakara I. ...

Horkokrevná, temperamentní a neznámá světice: sv. Alžběta od Nejsvětější Trojice (9.11.)

Horkokrevná, temperamentní a neznámá světice: sv. Alžběta od Nejsvětější Trojice (9.11.)
(8. 11. 2024) Alžběta z Dijonu: Karmelitka, která pomýšlela na sebevraždu...