Vzkříšení znamená, že Bůh je mocnější než zlo a smrt. - archív citátů

papež František | Sekce: Kázání

Slavnosti a svátky s jednotným čtením
Slavnost sv. Petra a Pavla, apoštolů / Angelus - papež František (Autorita, která není službou, je diktatura)

Dnes, na slavnost svatých apoštolů Petra a Pavla, Ježíš v evangeliu říká Šimonovi, kterému dal přezdívku Petr: "Tobě dám klíče od nebeského království" (Mt 16,19). Proto často vídáme svatého Petra zobrazeného se dvěma velkými klíči v ruce, jako na soše, která stojí zde na náměstí. Tyto klíče představují službu autority, kterou mu Ježíš svěřil do služeb celé církve. Protože autorita je služba. Autorita, která není službou, je diktaturou.

Dávejme si však pozor, abychom dobře porozuměli významu tohoto slova. Petrovy klíče jsou totiž klíči od království, které Ježíš nepopisuje jako sejf nebo pancéřovanou místnost, ale jinými obrazy: malé zrnko, drahocenná perla, skrytý poklad, hrstka kvasu (srov. Mt 13,1-33), tedy jako něco vzácného a cenného, ano, ale zároveň malého a nenápadného. K jeho dosažení tedy není třeba operovat mechanismy a bezpečnostními zámky, ale pěstovat ctnosti, jako je trpělivost, pozornost, stálost, pokora, služba.

Poslání, které Ježíš svěřuje Petrovi, tedy nespočívá v tom, aby zamykal dveře domu a umožnil přístup jen několika vybraným hostům, ale aby ve věrnosti Ježíšovu evangeliu pomohl všem najít cestu dovnitř. Mohou vsoupit všichni, všichni, všichni.
Petr to bude dělat po celý svůj život, věrně, až do mučednické smrti, poté, co jako první zakusil na vlastní kůži, ne bez námahy a s mnoha pády, radost a svobodu, které plynou ze setkání s Kristem. Byl první, kdo Ježíši otevřel dveře, musel se obrátit a pochopit, že autorita je služba, a to pro něj nebylo snadné. Jen si vzpomeňte: hned poté, co Ježíšovi řekl: "Ty jsi Kristus", ho Mistr musel pokárat, protože odmítl přijmout proroctví o jeho umučení a smrti na kříži (srov. Mt 16,21-23).

Petr dostal klíče od Království ne proto, že by byl dokonalý, ne, je hříšník, ale protože byl pokorný a upřímný a Otec mu dal upřímnou víru (srov. Mt 16,17). Proto se spoléhal na Boží milosrdenství, a tak mohl podporovat a posilovat, jak byl žádán, i své bratry (srov. Lk 22,32).

Dnes se můžeme sami ptát: Pěstuji v sobě touhu vstoupit s Boží milostí do jeho království a být s jeho pomocí jeho pohostinným správcem i pro druhé? A nechávám se kvůli tomu "brousit", zjemňovat, modelovat Ježíšem a jeho Duchem, Duchem, který přebývá ve mě, v každém z nás?

Kéž nám Maria, Královna apoštolů, a svatí Petr a Pavel svými modlitbami vyprosí, abychom si navzájem byli průvodci a oporou při setkání s Pánem Ježíšem.

 

Se svolením převzato z webu České sekce Vatican News.
Redakčně upraveno.

Čtení z dnešního dne: Sobota 19. 4. 2025, Slavnost Zmrtvýchvstání Páně - Velikonoční vigilie

Řím 6,3-11;

Komentář k Řím 6,3-11: Ponoření do vody, která umývá, je příslibem nového života. Mohu začít žít nově již od této chvíle! Ve sjednocení s Jeho osudem…

Zdroj: Nedělní liturgie

Velikonoce

Velikonoce
(20. 4. 2025) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční noc (vigilie), příběh Velikonoc.

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)
(19. 4. 2025) Emil Kapaun byl Americký katolický kněz s českými kořeny, který zahynul v zajateckém táboře v Severní Koreji v roce…

Bílá sobota

(18. 4. 2025) Bílá sobota je druhým dnem, kdy Ježíš ležel v hrobě. Den zmatku a ticha. Ježíšovi učedníci byli v tento den…

Velký pátek

(17. 4. 2025) Velký pátek je připomínkou utrpení a smrti Ježíše Krista na kříži.

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů
(15. 4. 2025) Kněz Giovanni Minzoni rozuměl toxickému náboji ideologií

Zelený čtvrtek

(15. 4. 2025) Význam a obsah Zeleného čtvrtku. 

Velikonoční triduum

Velikonoční triduum
(14. 4. 2025) Kristův kříž jako maják a znamení naděje, která neklame.