Bůh tě miluje jedinečným odstínem své odvěké lásky - archív citátů

Jubilejní svatý rok 2025 - základní informace

 

Logo Jubilejní svatý rok 2025

Co je to Jubilejní svatý rok

Svatý jubilejní rok 2025 je zvláštní rok vyhlášený Katolickou církví, během kterého jsou věřící zváni k intenzivnějšímu prožívání víry, odpuštění, smíření a milosrdenství. Jubilejní rok se slaví každých 25 let, případně i během nějakých dalších zvláštních příležitostí.  Zahájen bude v noci ze 24.12. na 25.12. 2024.

Hlavní charakteristiky Svatého roku:

  1. Smíření a odpuštění: Během Svatého roku jsou věřící vyzýváni ke smíření s Bohem i s ostatními lidmi na všech úrovních. V křesťanské (katolické) tradici představuje Jubilejní rok mimořádné období milosti, spojené s odpuštěním dluhů a trestů za hříchy (včetně tzv. odpustků).
  2. Poutě: Důležitým prvkem jubilejního roku jsou cesty na poutní místa, zejména do Říma.
  3. Svatá brána: Během jubilejního roku jsou ve významných bazilikách v Římě otevřeny tzv. Svaté brány, které jsou symbolickým vstupem k Bohu a spáse. V tomto Jubilejním roce bude otevřena Svatá brána i v jednom římském vězení.
  4. Téma Svatého roku 2025: Papež František zvolil pro tento Svatý rok téma „Poutníci naděje“, které odkazuje na potřebu naděje a solidarity v dnešním světě.

Svatá brána

Svatý rok se zpravidla zahajuje v noci mezi 24. a 25. prosincem tím, že papež otevře tzv. svatou bránu vatikánské baziliky svatého Petra. Svatá brána symbolizuje Krista a jeho milosrdenství. Kristus sám je branou k Otci. Během každého svatého roku pak touto branou procházejí miliony poutníků. Projít touto branou vlastně znamená vyjádřit odhodlání vstoupit do Kristova srdce, souznít s ním a přijmout milosrdnou Otcovu náruč. Ježíš sám o sobě říká: "Já jsem dveře, kdo vejde skrze mne, bude spasen" (Jan 9,10).

Svatý jubilejní rok je příležitostí k duchovnímu obohacení nejen pro jednotlivce, ale i pro celé společenství věřících.

Více podrobných informací
o Jubilejním svatém roku 2025
naleznete zde

 

 

Čtení z dnešního dne: Úterý 4. 2. 2025, Úterý 4. týdne v mezidobí

Žid 12,1-4;

Komentář k Žid 12,1-4: Platí zvláště dnes: co lidí nás pozoruje! Pro mnohé jsme jediným evangeliem, které vidí. Reprezentujeme dobře Ježíše, toho, na kterého máme upřené oči?

Zdroj: Nedělní liturgie

Duchovní víkend v Arcibiskupském semináři v Praze 7. - 9. března 2025

Duchovní víkend v Arcibiskupském semináři v Praze 7. - 9. března 2025
(4. 2. 2025) I letos se v pražském semináři uskuteční duchovní obnova pro mladé muže od 15 do 30 let a to konkrétně 7. - 9.…

Co je důležitější než půst? / k poslechu

Co je důležitější než půst? / k poslechu
(4. 2. 2025) „Důležitější než půst je zaměření na druhé.“

Svatoblažejské požehnání (3.2.)

(1. 2. 2025) Na svátek sv. Blažeje (3. února) je možné udílet tzv. svatoblažejské požehnání...

Přímluvy dle aktuálního dění na svátek Uvedení Páně do chrámu / Hromice v neděli 2. 2. 2025 cyklu C

(31. 1. 2025) Prorok Simeon pronesl prorocká slova, že Ježíš je „spása pro všechny národy a světlo k osvícení pohanům“.…

Hromnice, Svátek Uvedení Páně do chrámu a Světový den zasvěcených osob (2.2.)

Hromnice, Svátek Uvedení Páně do chrámu a Světový den zasvěcených osob (2.2.)
(30. 1. 2025) Svátek Uvedení Páně do chrámu (2.2.) se lidově nazývá Hromnice. Tento den se slaví i Světový den zasvěcených osob.

Byl odsouzen k smrti zastřelením, byl deportován na Sibiř... Fjodor Michajlovič Dostojevskij

(27. 1. 2025) Říká-li se, že člověk v životě neumírá jen jednou, pak to obzvlášť platí pro život ruského spisovatele Dostojevského,…

Den památky obětí holocaustu 27.1.

(26. 1. 2025) Holokaust - holocaust - šoa - genocida - znamená systematické pronásledování vyvražďování Židů za Druhé světové války.…