Vzkříšení znamená, že Bůh je mocnější než zlo a smrt. - archív citátů

Sekce: Knihovna

Úvod - Návod k užívání kartiček přípravy na biřmování

Tyto kartičky jsou určeny mladým lidem, nebo dospělým, kteří se připravují na přijetí svátosti biřmování. Nabízejí nám projít cestu víry. Vycházejí z praktické výuky náboženství.

z knihy Příprava na biřmování, nebo k novému zasvěcení / Cesta víry II. díl , vydal(o): Pastorační středisko Praha

Návod k užívání kartiček

Tyto kartičky jsou určeny mladým lidem, nebo dospělým, kteří se připravují na přijetí svátosti biřmování. Nabízejí nám projít cestu víry. Vycházejí z praktické výuky náboženství.

Obsah kartiček předpokládá již existující vědomosti o křesťanství a evangeliu. Jestliže někdo, kdo se o biřmování zajímá, tyto znalosti nemá, je pro něho nezbytné osvojit si nejdříve základy, tzn. vrátit se k prvnímu dílu tohoto přehledu.

* Příprava na biřmování dnes v mnoha případech předpokládá návrat ke kartičkám z první série (zvl. kartičky č. 3, 6, 7, 9, 10, 11, 16, 20, 22, 27, 28, 29, 31, 34, 36).

Kartičky byly koncipovány na základě následující metody:
Vycházet ze slov osob, které prohlubují svou víru směrem k biřmování, nebo jeho ekvivalentu, jestliže již byli biřmovány, uslyšet slovo a svědectví "starších" křesťanů, podchytit současné problémy, meditovat nad Písmem, zapojit paměť, uvést praktické otázky a úkoly, otevírající nové oblasti do budoucna.

* Každá kartička je určena k jeden a půl hodinovému setkání.
* Je lépe nedodělat jednu kartičku, než probrat tři najednou.

Při setkání průvodce (průvodkyně) s osobou, směřující k biřmování, mají mít oba své kartičky. Je tedy zapotřebí nejméně dvou exemplářů (někdy i více, přidají-li se k setkání i jiné osoby).

* Kartička byla předána při předcházejícím setkání, aby bylo možné nad ní přemýšlet a připravit se na setkání.

* Nedávejte všechny kartičky najednou - je toho mnoho a hlavně nejsou připravovány tak, aby se z nich čerpalo náhodně.

Série kartiček má svůj řád. Není očíslována náhodně. Dané pořadí je ale možné podle potřeby změnit.

* Je důležité ocenit klíčové momenty v životě křesťana, připravujícího se na biřmování - zvnitřnit křest, žít v Duchu a v církvi, číst Písmo, uvědomovat si svou zodpovědnost za evangelium (svědectví, spravedlnost atd.), zastavit se u některých důležitých aspektů života (život ve dvou, vztah mezi mužem a ženou, modlitba, pocit, že jsme sami sebou, utrpení).

Kartičky mohou být užívány trojím způsobem. Nejčastěji se jedná o dialog dvou (průvodce a osoba připravující se na biřmování), popř. čtyř lidí (jedná-li se o manželské páry). Některé kartičky vyzývají k práci ve skupině (č. 42, 46, 54, 58) a jiné zase umožňují osobní reflexi (č. 49, 53, 56).

* Toto rozdělení může být také přizpůsobeno podle potřeby, ale s podmínkou, že se to bude dít s rozmyslem a nebude se podléhat momentálním impulsům. Uspořádání, které předkládáme, bylo vyzkoušeno v praxi. Objevení společenství církve je samozřejmě na cestě k biřmování důležité, nemělo by ale individuální přípravu odsunout až na druhé místo. V některých případech budeme mít možná pocit, že nestačíme probrat všechny kartičky - pro nedostatek času, popř. proto, že chceme probrat ještě i jiné téma. To je samozřejmě možné.
* Vždy je důležité mít na paměti rovnováhu celku!

Ani nejlepší kartičky neznamenají nic bez vzájemně sdílené víry, pozorné naděje a vzájemného respektu!

Někteří byli biřmováni, ale stalo se jim, že po více, či méně dlouhé pauze začínají opět věřit. Pro ně je třeba počítat s oslavou, která bude jejich vyznáním víry, modlitbou k Duchu, znamením společenství církve a nakonec i vyjádřením odpovědnosti, která je evangeliem ukládána těm, kdo se na ně odvolávají. Podklady pro přípravu takové slavnosti nám poskytuje kartička č. 60.





Přehled témat

40. Jak prakticky žít ve spojení s Bohem?
41. Kristovo Nanebevstoupení a svatodušní svátky v církvi
42. Kde je tvá církev?
43. Ježíš vybízí ke smíření a odpuštění
44. Ježíš nás zve ke svědectví
45. Ježíš nabízí život v páru jako jeden z možných způsobů života
46. Skutky apoštolů a svatý Pavel
47. Křesťanské dějiny
48. Křesťanský rok
49. Nekřesťanské náboženské skupiny
50. Svatá Maria, pros za nás
51. Utrpení
52. Být ve víře sami sebou
53. Nové způsoby, jak si být blízko
54. Ženy a muži
55. Pracovat pro spravedlnost
56. Budoucnost - jaká budoucnost?
57. Cesta modlitby
58. Být křesťanem, i když to ostatní nezajímá
59. Záchytné body v praktickém křesťanském životě
60. Biřmování


Ostatní kapitoly z této knihy na tomto webu:

Čtení z dnešního dne: Úterý 22. 4. 2025, Úterý velikonočního oktávu

Sk 2,36-41;

Komentář k Jan 20,11-18: Čím víc kdo s Ježíšem prožívá své úzkosti, tím větší radost má z jeho oslavení. Pláč Marie Magdalské se i dnes mění v radost!

Zdroj: Nedělní liturgie

Svatý Vojtěch (23. duben)

(22. 4. 2025) Dvakrát z Čech odešel a dvakrát se vrátil. Svůj život završil mučednickou smrtí při hlásání evangelia pohanům v…

Druhá neděle velikonoční - svátek Božího milosrdenství

(21. 4. 2025) Na první neděli po Velikonocích se slaví Svátek Božího milosrdenství. Neděli Božího milosrdenství stanovil papež Jan…

Na velikonoční pondělí zemřel papež František

Na velikonoční pondělí zemřel papež František
(21. 4. 2025) Dnes 21. 4. 2025 o velikonočním pondělí přešel papež František Domů k Otci. Odešel o Velikonocích, kdy se připomíná že…

Den skautů - 24. duben

Den skautů - 24. duben
(21. 4. 2025) Na svátek sv. Jiří se připomíná Den skautů.

Velikonoce

Velikonoce
(20. 4. 2025) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční noc (vigilie), příběh Velikonoc.

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)
(19. 4. 2025) Emil Kapaun byl Americký katolický kněz s českými kořeny, který zahynul v zajateckém táboře v Severní Koreji v roce…

Bílá sobota

(18. 4. 2025) Bílá sobota je druhým dnem, kdy Ježíš ležel v hrobě. Den zmatku a ticha. Ježíšovi učedníci byli v tento den…