Vzkříšení znamená, že Bůh je mocnější než zlo a smrt. - archív citátů

papež František | Sekce: Kázání

Slavnosti a svátky s jednotným čtením
Zjevení Páně / Angelus - papež František (Klanění není ztráta času, ale dodává času smysl)

Dnes slavíme Zjevení Páně, tedy jeho zjevení všem národům, ztělesněným mudrci (srov. Mt 2,1-12). Jsou to moudří hledači, kteří se dali oslovit zjevením hvězdy, aby se poté vydali na cestu a dorazili do Betléma. Tam najdou Ježíše „s jeho matkou Marií“, pokloní se mu a obětují mu „zlato, kadidlo a myrhu“ (v. 11).

Mudrci, kteří rozpoznávají Boží přítomnost v prostém Dítěti, nikoli v knížeti či šlechtici, ale v dítěti chudých lidí, před ním padají na zem a klaní se mu. Hvězda je zavedla tam, před Dítě; a oni v jeho malých, nevinných očích zachycují světlo Stvořitele veškerenstva, jehož hledání zasvětili svůj život.

Je to pro ně rozhodující zkušenost a je důležitá i pro nás: v Dítěti Ježíši totiž vidíme Boha, který se stal člověkem. Pohleďme tedy na něj, žasněme nad jeho pokorou. Kontemplovat Ježíše, prodlévat před ním, klanět se mu v eucharistii není ztráta času, ale naplňuje to čas smyslem. Klanět se neznamená ztrácet čas, ale dodávat času smysl: to je důležité, opakuji: klanět se neznamená ztrácet čas, ale dodávat času smysl; znamená to opětovně nacházet směr života v prostotě ticha, které sytí srdce.

A také si najděme čas, abychom pohlédli na děti, jako se mudrci dívali na Ježíše: na ty nejmenší, kteří k nám také promlouvají o Ježíši, svou důvěrou, bezprostředností, úžasem, zdravou zvídavostí, schopností spontánně plakat a smát se, snít. Takovým se stal Bůh: Dítětem, důvěřivým, prostým, milujícím život (srov. Mdr 11,26). Pokud se postavíme před Dítě Ježíše ve společnosti dětí, naučíme se žasnout a budeme odcházet lepší a s větší prostotou, jako mudrci. A budeme schopni nového a tvůrčího pohledu na problémy světa.

Ptejme se tedy sami sebe: zastavili jsme se během těchto dnů, abychom se poklonili, vyhradili jsme Ježíšovi trochu prostoru v tichu, v modlitbě před jesličkami? Strávili jsme čas s dětmi, povídali si s nimi a hráli si? A konečně, jsme schopni vidět problémy světa očima dětí?

Kéž Maria, Matka Boží i naše, posílí naši lásku k Dítěti Ježíši a ke všem dětem, zvláště k těm, které jsou zkoušeny válkami a nespravedlností.

Se svolením převzato z webu České sekce Vatican News.
Redakčně upraveno.

Čtení z dnešního dne: Sobota 19. 4. 2025, Slavnost Zmrtvýchvstání Páně - Velikonoční vigilie

Řím 6,3-11;

Komentář k Řím 6,3-11: Ponoření do vody, která umývá, je příslibem nového života. Mohu začít žít nově již od této chvíle! Ve sjednocení s Jeho osudem…

Zdroj: Nedělní liturgie

Velikonoce

Velikonoce
(20. 4. 2025) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční noc (vigilie), příběh Velikonoc.

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)
(19. 4. 2025) Emil Kapaun byl Americký katolický kněz s českými kořeny, který zahynul v zajateckém táboře v Severní Koreji v roce…

Bílá sobota

(18. 4. 2025) Bílá sobota je druhým dnem, kdy Ježíš ležel v hrobě. Den zmatku a ticha. Ježíšovi učedníci byli v tento den…

Velký pátek

(17. 4. 2025) Velký pátek je připomínkou utrpení a smrti Ježíše Krista na kříži.

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů
(15. 4. 2025) Kněz Giovanni Minzoni rozuměl toxickému náboji ideologií

Zelený čtvrtek

(15. 4. 2025) Význam a obsah Zeleného čtvrtku. 

Velikonoční triduum

Velikonoční triduum
(14. 4. 2025) Kristův kříž jako maják a znamení naděje, která neklame.