Naděje je jako otvor, kterým proudí do hlubin naší duše světlo  - archív citátů

Navigace: Tematické texty K KřížDelší texty Kristův kříži, symbole božské lásky a lidské nespravedlnosti (papež František)

Kristův kříži, symbole božské lásky a lidské nespravedlnosti (papež František)

Kristův kříži, symbole božské lásky a lidské nespravedlnosti, ikono svrchované oběti lásky a extrémně hloupého sobectví, nástroji smrti a cesto ke vzkříšení. Znamení poslušnosti a embléme zrady, popravčí nástroji pronásledování a prapore vítězství.

Kristův kříži, ještě dnes tě vidíme stát v našich zabitých sestrách a bratřích, zaživa upálených, zmasakrovaných a podřezaných barbarskými zbraněmi za zbabělého ticha.

Kristův kříži, ještě dnes tě vidíme ve tvářích dětí, žen a všech vysílených a vystrašených, kteří utíkají před válkami a násilím a nezřídka nacházejí pouze smrt a mnoho Pilátů myjících si ruce.

Kristův kříži, vidíme tě ještě dnes v učitelích litery a nikoli ducha, učitelích smrti a nikoli života, kteří namísto toho, aby učili milosrdenství a životu, hrozí trestem a smrtí a odsuzují spravedlivého.

Kristův kříži, ještě dnes tě vidíme v nevěrných služebnících, kteří namísto toho, aby ze sebe svlékli svoje marnivé ambice, svlékají důstojnost dokonce i z nevinných.

Kristův kříži, ještě dnes tě vidíme ve zkamenělých srdcích těch, kdo pohodlně odsuzují druhé, srdcích připravených odsoudit dokonce ke kamenování, aniž by si povšimli svých vlastních hříchů a vin.

Kristův kříži, vidíme tě ještě dnes ve fundamentalismech a v terorismu stoupenců jakéhosi náboženství, kteří berou nadarmo jméno Boží a užívají ho dokonce k ospravedlňování svého neslýchaného násilí.

Kristův kříži, vidíme tě ještě dnes v těch, kdo Tě chtějí odstranit z veřejných míst a vyloučit Tě z veřejného života ve jménu jakéhosi laicistického pohanství nebo dokonce ve jménu rovnosti, které jsi nás učil Ty sám.

Kristův kříži, vidíme tě ještě dnes v mocných a v obchodnících se zbraněmi, kteří rozněcují výheň války nevinnou krví bratří a svým dětem dávají chléb potřísněný krví.

Kristův kříži, vidíme tě ještě ve zrádcích, kteří za třicet stříbrných vydají na smrt kohokoliv.

Kristův kříži, vidíme tě ještě dnes v ničemech a zkorumpovaných, kteří namísto toho, aby se starali o obecné blaho a etiku, prodávají se na bídném trhu nemravnosti.

Kristův kříži, vidíme tě ještě dnes v pošetilcích, kteří budují skladiště na hromadění pomíjivých pokladů a nechávají Lazara umírat hladem u svých dveří.

Kristův kříži, vidíme tě ještě dnes v pustošitelích našeho „společného domova“, kteří sobecky boří budoucnost příštích generací.

Kristův kříži, vidíme tě ještě dnes ve starých lidech opuštěných vlastní rodinou, v postižených, podvyživených dětech skartovaných naší sobeckou a pokryteckou společností.

Kristův kříži, vidíme tě ještě dnes v našem Středomoří a v Egejském moři, které se stalo nenasytným hřbitovem, obrazem našeho necitlivého a uspaného svědomí.

Kristův kříži, obraze nekonečné lásky a cesto ke vzkříšení, vidíme tě ještě dnes v dobrých a spravedlivých lidech, kteří konají dobro, aniž by hledali aplausy nebo obdiv druhých.

Kristův kříži, vidíme tě ještě dnes ve věrných a pokorných služebnících, kteří svítí v temnotě našeho života jako svíce, jež se zdarma stravují, aby osvěcovali život těch posledních.

Kristův kříži, vidíme tě ještě dnes ve tvářích sester a zasvěcených osob - milosrdných samaritánů, kteří opouštějí všechno, aby v evangelním mlčení obvazovali rány chudoby a nespravedlnosti.

Kristův kříži, vidíme tě ještě dnes v těch, kteří v milosrdenství nacházejí maximální výraz spravedlnosti a víry.

Kristův kříži, vidíme tě ještě dnes v jednoduchých lidech, kteří radostně žijí svoji víru v každodennosti a v synovském zachovávání přikázání.

Kristův kříži, vidíme tě ještě dnes v kajícnících, kteří dovedou z hlubokosti bídy svých hříchů volat: Pane, pamatuj na mne ve svém království!

Kristův kříži, vidíme tě ještě dnes v blahoslavených a svatých, kteří dovedou procházet temnou nocí víry, aniž by ztráceli důvěru v Tebe a aniž by si nárokovali, že chápou Tvoje tajemné mlčení.

Kristův kříži, vidíme tě ještě dnes v rodinách, které svoje manželské povolání žijí ve věrnosti a plodnosti.

Kristův kříži, vidíme tě ještě dnes v dobrovolnících, kteří velkodušně pomáhají potřebným a otřeseným.

Kristův kříži, vidíme tě ještě dnes v těch, kdo jsou pronásledováni pro svoji víru a v utrpeních nadále autenticky dosvědčují Ježíše a evangelium.

Kristův kříži, vidíme tě ještě dnes ve snílcích, kteří žijí se srdcem dětí a denně se přičiňují o lepší, lidštější a spravedlivější svět.

V tobě, Svatý kříži, vidíme Boha, který miluje až do konce, a vidíme nenávist, která uchvacuje a oslepuje srdce a mysli těch, kdo dávají přednost temnotě před světlem.

Kristův kříži, Noemova archo, která jsi zachránila lidstvo z potopy hříchu, zachraň nás před zlem a před zlým! Davidův trůne a pečeti božské a věčné smlouvy, probuď nás ze šaleb marnivosti! Výkřiku lásky, vzbuď v nás touhu po Bohu, dobru a světlu.

Kristův kříži, nauč nás, že úsvit je silnější než temnota noci.

Kristův kříži, nauč nás, že zdánlivé vítězství zla vyprchá u prázdného hrobu a před jistotou Vzkříšení a lásky Boží, kterou nic nemůže porazit, zatemnit či oslabit. 

Amen.


Modlitba papeže Františka na závěr pobožnosti Křížové cesty
na Velký pátek 2016 u římského Kolosea

Převzato z webu České sekce Radio Vaticana
(mig)
Redakčně upraveno

 

Čtení z dnešního dne: Pondělí Pondělí 22. 7. 2024, Svátek sv. Marie Magdalény

Pís 3,1-4a;

Komentář k Jan 20,1.11-18: Radost, kterou tohoto jitra prožila Marie Magdalena v zahradě, ať mě provází celý den. A ve chvílích, kdy je nám do pláče, nebojme se mu svěřit. Snažme se jej pak poznat po hlase…

Zdroj: Nedělní liturgie

Svatá Marie Magdalena (Magdalská, Magda) – svátek 22.7.

(20. 7. 2024) Kdo vlastně byla Marie Magdalská? Ještě donedávna se v ní spojovaly celkem tři ženské postavy známé z evangelií. 

Sv. Eliáš (20.7.)

(18. 7. 2024) V náboženských dějinách Izraele hráli velkou roli proroci. Mezi nimi vyčnívá postava Eliáše, kterého Bůh povolal, aby…

17. července 1794 bylo popraveno šestnáct karmelitánek

(16. 7. 2024) z kláštera Compiègne u Paříže

Josef Toufar - výročí narození 14.7.1902

(12. 7. 2024) Josef Toufar - kněz umučený komunisty - se narodil 14.7.1902

Sv. Benedikt z Nursie (11.7.)

(10. 7. 2024) Sv. Benedikt měl zásadní vliv na rozšíření křesťanství na evropském kontinentu.

Svatí Cyril a Metoděj (5.7.)

(4. 7. 2024) svátek 5.7.

Svatý Prokop (svátek 4.7.)

(3. 7. 2024) (*Chotouň asi 970 + Sázava 25.3.1053)