Duch svatý uzdravuje ze stresu a z rutiny  Stres a nuda jsou v podstatě rezignací.  - archív citátů

Navigace: Tematické texty N NemocKrátké texty, citáty Čtvrt století od úmrtí apoštola malomocných – R. Follereaua

Čtvrt století od úmrtí apoštola malomocných – R. Follereaua

6. prosince 1977, zemřel v Paříži Raoul Follereau, apoštol malomocných, který celý svůj život zasvětilo boji proti lepře a předsudkům, které tuto nemoc zahalovaly. Jeho naprostá láska k bližním, nejposlednějším mezi posledními, podpíraná hlubou vírou v Boha, dovedla Raoula Follereaua k 32 cestám kolem světa, při kterých apeloval na svědomí občanů bohatých zemí a z kterých přivážel materiální pomoc, lásku a útěchu i do nejzapomenutějších leprosárií. Na Apoštola malomocných se redaktorka našeho rozhlasu, Maria Di Maggio, zeptala předsedy Italského sdružení prátel Raula Follereaua, Enza Venzaho:

„Jeho poselství mělo svůj vývoj. Na počátku byla jeho pozornost k malomocným vedena tím, že je třeba každého muže a ženu vidět jako lidskou bytost. To je tedy první poselství, které posílá lhostejnému světu. Druhý krok pak chce ukázat, že malomocní jsou lidé jako ostatní: to je řekněme jeho charisma a jeho hlavní specifikum. On považoval přátelství za zásadní podmínku spravedlnosti a míru – a to počínaje těmi posledními, tedy právě malomocnými. Učil nejen léčit nemoc, ale také přijmout celou osobu v její celistvosti, v její konkrétní situaci, a stavěl se za obranu její důstojnosti. Poslední etapa je podle mě nejprovokativnější – říkal: „Malomocní jsme my.“ Kladl si otázku: „Proč oni ano a ne my?“ A to už není problém zdravotnictví. Tady odkazoval na vnitřní malomocenství, které je příčinou všech dalších. Podle Follereaua jsou „příznaky našeho malomocenství: egoismus, zbabělost a hloupost“.

Jde tedy o to, uvědomit si, že i my jsme v jistém smyslu nemocní, a nepříjímat už takový způsob života, který vede k ustupování od našeho lidství, protože vede ke ztrátě smyslu a hodnoty důstojnosti lidského života.“




***

Se svolením převzato z: webu české sekce Vatikánského rozhlasu
 


Témata: Nemoc

Čtení z dnešního dne: Neděle . .

Sk 2,1-11; Žalm 104; 1 Kor 12,3b-7.12-13
Jan 20,19-23

Duch svatý je třetí osobou Nejsvětější Trojice. Propojuje, provazuje, bytostně spojuje Boha Otce s Bohem Synem. Snad si lze představit dvojici lidí, kteří sdílí vzájemně lásku, ale v Bohu je touto vzájemnou láskou někdo! Proto je toto proudění lásky absolutní. Nejde o emoce, ale o žár srdce obdarovávající druhého. Boží láska není destruktivní, ale obohacující. Otec se Synem vzájemně sdílejí Ducha svatého. Proto je Duch svatý nejvyšším znamením, dárcem, tvůrcem jakéhokoli živého vztahu. Je „vydechovaným“ životem, je zdrojem stvoření, je pravou moudrostí. Duch svatý je dán i nám, protože jedině v jeho moci můžeme Bohu odpovědět na jeho pozvání. Není to pouhá teorie, Bůh nabízí svého Ducha každému, kdo přijal Ježíše. A kdo je připraven žít z Ducha, zakusí Boží vedení, Boží sílu i pokoj.

Zdroj: Nedělní liturgie

Letnice, Svatodušní svátky... datum

(19. 5. 2024) O Letnicích křesťané slaví slavnost seslání Ducha svatého - tedy skutečnost, že Bůh skrze Ducha svatého působí (dodnes)…

Život plný překážek, protivenství a hledání: Klement Maria Hofbauer Dvořák (svátek 20.5.)

(19. 5. 2024) * 1751, Tasovice u Znojma + 1820, Vídeň, Rakousko

Josef kardinál Beran († 17. 5. 1969 Řím)

Josef kardinál Beran († 17. 5. 1969 Řím)
(15. 5. 2024) * 29. prosinec 1888 Plzeň / † 17. květen 1969 Řím

Svatý Jan Nepomucký (svátek 16. 5.)

(14. 5. 2024) Jan Nepomucký - v černých vodách času naše hvězda...

´Pobožný lenoch´sv. Izidor (svátek 15.května)

(14. 5. 2024) Svatý Izidor rolník (1080-1130)

15. květen - Mezinárodní den rodiny

(13. 5. 2024) Ježíš, Boží Syn, se stal člověkem v rodině. Základem dobré rodiny je dobré manželství.

Svatý Pankrác (svátek 12.5.)

(11. 5. 2024) Svatý Pankrác zemřel mučednickou smrtí pro Krista, když mu bylo pouhých čtrnáct let. Stalo se tak 12. května roku 304