Čím máte více práce, tím více se modlete  - archív citátů

Navigace: Tematické texty K Král Ježíš, království BožíDelší texty Kristus je králem božské Lásky (Jan Pavel II.)

Kristus je králem božské Lásky (Jan Pavel II.)

Kristus je králem božské Lásky

Anděl Páně Svatého Otce
24. listopadu 2002


1. Dnes máme slavnost Krista Krále vesmíru. Tento svátek byl vhodně umístěn na poslední neděli liturgického roku, aby se dalo najevo, že Ježíš Kristus je Pánem času a že v Něm nachází naplnění celý plán stvoření a vykoupení.

Postava Krále-Mesiáše se vyhraňuje v povědomí Izraele prostřednictvím Staré Úmluvy. Sám Bůh zvláště zjevuje Izraelitům skrze proroky svou vůli shromáždit je tak, jako shromažďuje pastýř své stádo, aby žili svobodni a v pokoji v zaslíbené zemi. Kvůli tomu poslal svého Posvěceného (Pomazaného) – v řeckém jazyku "Krista" – aby vykoupil lid z hříchu a uvedl ho do Království.

Ježíš Nazaretský dovede k završení své poslání ve velikonočním tajemství. Nepřichází kralovat jako král tohoto světa, nýbrž aby nastolil v srdci člověka, v dějinách a ve vesmíru božskou moc Lásky.



2. II. Vatikánský koncil velmi důrazným způsobem a jasně prohlásil současnému světu, že Kristus je Pán, a toto jeho poselství bylo znovu oživeno a hlásáno Velkým jubileem roku 2000. I lidstvo třetího tisíciletí potřebuje objevit, že Kristus je Spasitel. Toto poselství musí křesťané s novou neutuchající odvahou vnášet do současného světa.

II. Vatikánský koncil v tomto ohledu také připomenul, jakou mimořádnou odpovědnost mají laikové (srov. dekret Apostolicam actuositatem). V síle křtu a biřmování se podílejí na prorockém poslání Krista. A proto jsou povoláni, aby hledali Boží království, tím že zacházejí s pozemskými věcmi a je pořádají "podle Boha" a také "aby plnili vlastní úkoly v církvi i ve světě … svou činností pro hlásání evangelia a pro posvěcování lidí" (Apošt. list. Novo millenio ineunte, 46).



3. Mezi všemi andělskými a pozemskými bytostmi Bůh vyvolil Pannu Marii, aby ji zcela zvláštním způsobem přidružil ke královské důstojnosti svého Syna, který se stal člověkem. Právě to kontemplujeme v posledním tajemství slavného růžence. Kéž nás Maria naučí s odvahou vydávat svědectví Božímu království a přijímat Krista jako Krále našeho života a celého vesmíru.

(Přeložil Josef Koláček SJ)
Se svolením převzato z: webu české sekce Vatikánského rozhlasu


Čtení z dnešního dne: Úterý 7. 5.

1. čtení - Sk 16,22-34; Evangelium - Jan 16,5-11

Komentář k Sk 16,22-34: I u nás v době pronásledování docházelo k podobným příběhům. Nebýt věznění, mnozí by se o Kristu za zdmi nedozvěděli. Obrácení žalářníka proběhlo za dramatických okolností.

Zdroj: Nedělní liturgie

Den matek

(9. 5. 2024) Svátek matek (den matek) se slaví druhou květnovou neděli.

Nanebevstoupení Páně

(6. 5. 2024) Slavnost Nanebevstoupení Páně se slaví ve čtvrtek - 40. den po Velikonocích. Následující den začíná "novéna" -…

Svatodušní novéna

(6. 5. 2024) Od pátku po slavnosti Nanebevstoupení Páně se celá církev po devět dní modlí o nové vylití Ducha svatého. Podklady k…

Svatý Jan Sarkander (svátek 6.5.)

(5. 5. 2024) Na osobu vězněného kněze Jana Sarkandera se zástupně vylila veškerá zášť, nakumulovaná letitými náboženskými nesváry a…

Den modliteb za pronásledované křesťany

(2. 5. 2024) Každý rok se o 6. neděli velikonoční připomínají naši pronásledovaní bratři a sestry po celém světě.

Květen - měsíc Panny Marie

(30. 4. 2024) Měsíc květen bývá oblíben z různých hledisek.

Panna Maria není bohyně (Vojtěch Kodet)

(30. 4. 2024) Jak by ne/měla vypadat zdravá mariánská úcta? (Odkaz na Vojtechkodet.cz)