Duch svatý uzdravuje ze stresu a z rutiny  Stres a nuda jsou v podstatě rezignací.  - archív citátů

Navigace: Tematické texty H HříchDelší texty Privilegovaným místem setkání s Kristem jsou naše hříchy (papež František)

Privilegovaným místem setkání s Kristem jsou naše hříchy (papež František)

Petr a Pavel nám umožňují chápat, že křesťan se může chlubit dvěma věcmi: „vlastními hříchy a ukřižovaným Kristem“. Proměňující moc Božího Slova – vysvětloval papež – vychází z tohoto uvědomění. Pavel proto v prvním listu Korinťanům zve každého, kdo se považuje za moudrého, aby se „napřed stal pošetilým. Jenom tak se stane moudrým. Moudrost totiž, jak ji chce tento svět, je v očích Božích pošetilost“ (1 Kor 3,18-19):

Pavel nám říká, že moc Božího Slova, která mění srdce i svět a dává nám naději a život, nespočívá v lidské moudrosti. Nespočívá v krásném mluvení a hezkém vyjadřování věcí za pomoci lidské inteligence. Nikoli. To je pošetilost, říká. Moc Božího Slova přichází odjinud. Moc Božího Slova prochází srdcem kazatele, a proto Pavel říká těm, kdo káží Boží Slovo, aby se stali pošetilými, to znamená nevkládali svoji jistotu do svojí moudrosti, do moudrosti, jak ji chce tento svět.

Apoštol Pavel – pokračoval papež - se nechlubí tím, kde studoval – „a studoval u nejvýznamnějších profesorů té doby“ – nýbrž „pouze dvěma věcmi“:

On sám říká:»Chlubím se pouze svými hříchy« (srov. 2 Kor 12,9). To pohoršuje. Jinde pak praví: »chlubím se pouze Kristem a to ukřižovaným« (srov. Gal 6,14). Moc Božího Slova je v setkání mých hříchů a krve Krista, který mne zachraňuje. A nedojde-li k tomuto setkání, pak se srdci nedostává síly. Zapomeneme-li na toto setkání, které se v našem životě stalo, dojde k našemu zesvětštění a chceme mluvit o Božích věcech lidskou řečí, která je k ničemu, nedává život.

Také Petrovi – v dnešním evangeliu o zázračném rybolovu (Lk 5,1-11) – se dostává zkušenosti setkání s Kristem při pohledu na vlastní hřích. Spatřuje Ježíšovu moc i sebe samého. Padá Ježíšovi k nohám se slovy: „Pane, odejdi ode mě: jsem člověk hříšný!“. V tomto setkání Krista a mých hříchů spočívá spása:

Privilegovaným místem setkání s Ježíšem Kristem jsou naše hříchy. Pokud křesťan není schopen se cítit hříšníkem i zachráněným krví ukřižovaného Krista, je polovičatým a vlažným křesťanem. Vyskytují-li se upadající církve, upadající farnosti, upadající instituce, pak se tamější křesťané určitě nesetkali s Ježíšem Kristem anebo na toto setkání s Ježíšem Kristem zapomněli. Moc křesťanského života a moc Božího Slova spočívá právě v tom momentu, kdy se já hříšník setkávám s Ježíšem Kristem, a toto setkání obrací a mění můj život... a dá ti sílu hlásat spásu druhým.

Závěrem Petrův nástupce vybídnul přítomné, aby si položili několik otázek: „Jsem schopen říci Pánu, že jsem hříšník? Nikoli však teoreticky, ale vyznáním konkrétního hříchu. A jsem schopen věřit, že právě On mne svojí krví zachránil z hříchu a dal mi nový život? Mám důvěru v Krista? Čím se může křesťan chlubit? Dvěma věcmi, totiž vlastními hříchy a ukřižovaným Kristem, zakončil papež dnešní ranní kázání v kapli Domu sv. Marty. 


Převzato z webu České sekce Radio Vaticana
(mig)
Redakčně upraveno
4.9.2014 

 

Témata: Hřích | Moudrost

Čtení z dnešního dne: Neděle . .

Sk 2,1-11; Žalm 104; 1 Kor 12,3b-7.12-13
Jan 20,19-23

Duch svatý je třetí osobou Nejsvětější Trojice. Propojuje, provazuje, bytostně spojuje Boha Otce s Bohem Synem. Snad si lze představit dvojici lidí, kteří sdílí vzájemně lásku, ale v Bohu je touto vzájemnou láskou někdo! Proto je toto proudění lásky absolutní. Nejde o emoce, ale o žár srdce obdarovávající druhého. Boží láska není destruktivní, ale obohacující. Otec se Synem vzájemně sdílejí Ducha svatého. Proto je Duch svatý nejvyšším znamením, dárcem, tvůrcem jakéhokoli živého vztahu. Je „vydechovaným“ životem, je zdrojem stvoření, je pravou moudrostí. Duch svatý je dán i nám, protože jedině v jeho moci můžeme Bohu odpovědět na jeho pozvání. Není to pouhá teorie, Bůh nabízí svého Ducha každému, kdo přijal Ježíše. A kdo je připraven žít z Ducha, zakusí Boží vedení, Boží sílu i pokoj.

Zdroj: Nedělní liturgie

Letnice, Svatodušní svátky... datum

(19. 5. 2024) O Letnicích křesťané slaví slavnost seslání Ducha svatého - tedy skutečnost, že Bůh skrze Ducha svatého působí (dodnes)…

Život plný překážek, protivenství a hledání: Klement Maria Hofbauer Dvořák (svátek 20.5.)

(19. 5. 2024) * 1751, Tasovice u Znojma + 1820, Vídeň, Rakousko

Josef kardinál Beran († 17. 5. 1969 Řím)

Josef kardinál Beran († 17. 5. 1969 Řím)
(15. 5. 2024) * 29. prosinec 1888 Plzeň / † 17. květen 1969 Řím

Svatý Jan Nepomucký (svátek 16. 5.)

(14. 5. 2024) Jan Nepomucký - v černých vodách času naše hvězda...

´Pobožný lenoch´sv. Izidor (svátek 15.května)

(14. 5. 2024) Svatý Izidor rolník (1080-1130)

15. květen - Mezinárodní den rodiny

(13. 5. 2024) Ježíš, Boží Syn, se stal člověkem v rodině. Základem dobré rodiny je dobré manželství.

Svatý Pankrác (svátek 12.5.)

(11. 5. 2024) Svatý Pankrác zemřel mučednickou smrtí pro Krista, když mu bylo pouhých čtrnáct let. Stalo se tak 12. května roku 304