Čím máte více práce, tím více se modlete  - archív citátů

Navigace: Tematické texty K Král Ježíš, království BožíTexty na nástěnky - Král Ježíš, království Boží r. 2011 Kristovo království je dar nabídnutý lidem všech časů (B16)

r. 2011 Kristovo království je dar nabídnutý lidem všech časů (B16)

Tento text si též můžete stáhnout k vytištění ve formátu: pdf.


Kristovo
království
je dar nabídnutý
lidem všech časů


Již od chvíle zvěstování byl Ježíš označován jako „král“ v mesiášském slova smyslu, to znamená jako dědic Davidova trůnu a podle zaslíbení proroků ten, jehož království nebude mít konce (srov. Lk 1,32-33). Během svého veřejného života Ježíš založil nové království, které „není z tohoto světa“ (Jan 18,36), a nakonec je v plnosti uskutečnil svou smrtí a svým vzkříšením. Když se Vzkříšený zjevil apoštolům, řekl: „Je mi dána veškerá moc na nebi i na zemi“ (Mt 28,18). Tato moc vyvěrá z lásky, kterou Bůh plně projevil v oběti svého Syna. Kristovo království je dar nabídnutý lidem všech časů, aby žádný, kdo uvěří ve vtělené Slovo, „nezahynul, ale měl život věčný“ (Jan 3,16). Proto Kristus v poslední knize Bible, v Apokalypse, prohlašuje: „Já jsem alfa i omega, první i poslední, začátek i konec“ (Zj 22,13).


„Boží království“, „Boží vláda“ neznamenají nějaké království, které přijde až jednou …


Ježíšova oblíbená slova: „Boží království“, „Boží vláda“ neznamenají nějaké království, které jednou přijde, ale znamenají skutečnost, že rozhodujícím pro náš život a naše jednání se musí stát Bůh. Za to se modlíme, když říkáme: Přijď království tvé; nemodlíme se za něco vzdáleného, co si vlastně ani nepřejeme prožít. Prosíme o to, aby Boží vůle určovala naši vůli, a Bůh tak panoval ve světě; modlíme se tedy za to, aby rozhodující roli v uspořádání světa hrály láska a spravedlnost. Taková prosba se obrací samozřejmě v první řadě k Bohu, ale burcuje také naše vlastní srdce. Chceme to skutečně? Směřujeme k tomu svůj život? Pokud budou všichni uvažovat a žít podle Boha, pak si budeme všichni rovni, budeme svobodní a tehdy vznikne skutečné bratrství.

Zpracováno podle knihy „365 dní s Benediktem XVI.“,
kterou vydalo Karmelitánské nakladatelství. Redakčně upraveno.
 


Čtení z dnešního dne: Čtvrtek 9. 5. slavnost Nanebevstoupení Páně

1. čtení - Sk 1,1-11; Evangelium - Mk 16,15-20

Komentář k Sk 1,1-11: Ježíšův odkaz i pro naše dny: přijmout Ducha svatého a vydávat o něm všude svědectví. To je smysl a úkol církve!

Zdroj: Nedělní liturgie

Den matek

(9. 5. 2024) Svátek matek (den matek) se slaví druhou květnovou neděli.

Nanebevstoupení Páně

(6. 5. 2024) Slavnost Nanebevstoupení Páně se slaví ve čtvrtek - 40. den po Velikonocích. Následující den začíná "novéna" -…

Svatodušní novéna

(6. 5. 2024) Od pátku po slavnosti Nanebevstoupení Páně se celá církev po devět dní modlí o nové vylití Ducha svatého. Podklady k…

Svatý Jan Sarkander (svátek 6.5.)

(5. 5. 2024) Na osobu vězněného kněze Jana Sarkandera se zástupně vylila veškerá zášť, nakumulovaná letitými náboženskými nesváry a…

Den modliteb za pronásledované křesťany

(2. 5. 2024) Každý rok se o 6. neděli velikonoční připomínají naši pronásledovaní bratři a sestry po celém světě.

Květen - měsíc Panny Marie

(30. 4. 2024) Měsíc květen bývá oblíben z různých hledisek.

Panna Maria není bohyně (Vojtěch Kodet)

(30. 4. 2024) Jak by ne/měla vypadat zdravá mariánská úcta? (Odkaz na Vojtechkodet.cz)