Čím máte více práce, tím více se modlete  - archív citátů

Navigace: Tematické texty Z Zasvěcený životDelší texty Sv. Pavel otcem a učitelem zasvěceného života (Benedikt XVI.)

Sv. Pavel otcem a učitelem zasvěceného života (Benedikt XVI.)

Benedikt XVI. ke Dni zasvěceného života, bazilika sv. Petra 2.2.2009

Pane kardinále,
Ctihodní bratři v biskupské a kněžské službě!
Drazí bratři a sestry!

S velkou radostí se s vámi setkávám na závěr posvátné oběti mše svaté v tento liturgický svátek, který již více jak 13 let shromažďuje řeholníky a řeholnice v Den zasvěceného života. Srdečně zdravím kardinála Franc Rodého a děkuji jemu i jeho spolupracovníkům z Kongregace pro zasvěcený život za službu, kterou poskytují Svatému stolci a celému, takříkajíc ?kosmu? zasvěceného života. Srdečně zdravím přítomné generální představené a vás všechny, bratři a sestry, kteří po vzoru Panny Marie svým svědectvím zasvěcených osob nesete v církvi a ve světě Kristovo světlo. V tomto Roku sv. Pavla si beru za svá slova tohoto Apoštola: ?Kdykoli na vás vzpomenu, děkuji svému Bohu a vždy ve všech svých modlitbách s radostí prosím za vás všechny. Vždyť od prvního dne až do této chvíle mi pomáháte v rozšiřování evangelia? (Flp 1,3-5). V tomto pozdravu, adresovaném křesťanské komunitě ve Filipech, Pavel vroucně vzpomíná na ty, kteří osobně žijí pro evangelium, nasazují se v jeho předávání a spojují v sobě péči o vnitřní život i námahy apoštolského poslání.

Svatý Pavel byl v tradici církve vždycky považován za otce a učitele těch, které povolal Pán a kteří se rozhodli bezpodmínečně se oddat Jemu a Jeho evangeliu. Různé řeholní instituty nesou jméno sv. Pavla a čerpají z něho specifickou charismatickou inspiraci. Lze říci, že pro všechny zasvěcené osoby sv. Pavel opakuje vroucí a ryzí výzvu: ?Napodobujte mne, jako já napodobuji Krista? (1 Kor 11,1). Co je to vlastně zasvěcený život, ne-li radikální napodobování Ježíše, Jeho totální ?následování?? (srov. Mk 19,27-28). Pavel v tom všem představuje bezpečnou pedagogickou mediaci: napodobovat ho v následování Krista, drazí, je privilegovanou cestou, která do všech důsledků odpovídá vašemu povolání ke zvláštnímu zasvěcení se v Církvi.

Přímo u něho samého se můžeme seznámit s životním stylem, který vyjadřuje podstatu zasvěceného života, inspirovaného evangelními radami chudoby, čistoty a poslušnosti. On chápe život chudoby jako záruku, že bude hlásání evangelia uskutečněno naprosto zadarmo (srov. 1 Kor 9,1-23), přičemž bude zároveň výrazem solidarity s bratřími, kteří se ocitli v nouzi. Všichni v této souvislosti známe Pavlovo rozhodnutí živit se prací svých rukou a jeho nasazení při sbírce ve prospěch chudých Jeruzaléma (srov. 1 Sol 2,9; 2 Kor 8-9). Pavel je také apoštolem, který přijal povolání Boha k čistotě a daroval nerozdělené srdce Pánu, aby mohl sloužit svobodněji a oddaněji svým bratřím (srov. 1 Kor 7,7; 2 Kor 11,1-2) a kromě toho ve světě, kde měla křesťanská čistota skrovné postavení, nabídnul svým příkladem bezpečné vedení. Pokud jde o poslušnost, stačí si všimnout, že plnění vůle Boží a ?každodenní nával ke mně a starost o všechny církevní obce? (2 Kor 11,28) oživovaly, utvářely a stravovaly jeho život, který se stal obětí Bohu milou. To všechno jej vede ke zvolání, zaznamenaném v listě Filipanům: ?Vždyť pro mě život je Kristus a smrt ziskem? (Flp 1,21).

Dalším základním aspektem Pavlova zasvěceného života je misijní poslání. Cele patřit Ježíšovi, aby - jako Ježíš - patřil všem, ba dokonce, aby se tak stalo, píše ?pro všechny jsem se stal vším, abych stůj co stůj zachránil aspoň některé? (1 Kor 9,22). V něm, který je tak těsně sjednocen s osobou Krista, rozpoznáváme hlubokou schopnost spojovat v sobě duchovní život a misijní poslání; v něm se obě dimenze vzájemně potřebují. A tak můžeme říci, že patří k onomu šiku ?mystických budovatelů?, jejichž život je zároveň kontemplativní a aktivní, otevřený k Bohu i k bratřím, aby tak účinně sloužil evangeliu. V tomto mysticko-apoštolském napětí bych rád poukázal na odvahu apoštola tváří v tvář hrozným zkouškám, včetně mučednictví (srov. 2 Kor 11,16-33), na nezlomnou důvěru založenou na slovech jeho Pána: ?Stačí ti moje milost, protože síla se tím zřejměji projeví ve slabosti? (2 Kor 12,9-10). Jeho duchovní zkušenost se nám tak jeví jako prožitý převod velikonočního tajemství, které tak intensivně zkoumal a hlásal jako formu křesťanského života. Pavel žije pro, s a v Kristu. ?Už nežiji já, - píše - ale žije ve mně Kristus? (Gal 2,20) a opět ?pro mě život je Kristus a smrt ziskem? (Flp 1,21).

Tím se vysvětluje, proč neúnavně vybízel jednat tak, aby Kristovo slovo přebývalo v nás ve své plnosti (srov. Kol 3,16). Vybavuje se tady výzva, kterou vám adresovala nedávno Instrukce Služba autority a poslušnost, kde se píše, že je třeba hledat ?každé ráno živý a stálý kontakt se Slovem, které je v daný den hlásáno, rozjímat o něm a uchovávat jej v srdci jako poklad, zapustit v něm kořeny veškeré činnosti a učinit jej kritériem každého rozhodnutí? (č.7). Rád bych proto, aby Rok sv. Pavla ve vás ještě více oživil úmysl přijmout svědectví sv. Pavla a rozjímat denně Boží Slovo věrnou praxí lectio divina a vděčnou modlitbou ?žalmů, chvalozpěvů a duchovních písní? (Kol 3,16). Ať vám pomáhá realizovat vaši apoštolskou službu v a s církví v bezvýhradném duchu společenství, obdarovávat svými charismaty druhé (srov. 1 Kor 14,12) a dosvědčovat především to největší charisma, kterým je láska (srov. 1 Kor 13).

Drazí bratři a sestry, dnešní liturgie nás vybízí hledět k Panně Marii, jež je po výtce ?Zasvěcenou?. Pavel se o Ní vyjadřuje hutným a účinným obratem, který popisuje její velikost i poslání. Je ?ženou?, z níž se v plnosti časů narodil Syn Boží (srov. Gal 4,4). Maria je matkou, která dnes v chrámu uvádí Syna k Otci, čímž zároveň realizuje přitakání, které vyjádřila v okamžiku Zvěstování. Kéž je ona matkou, která provází a podporuje nás, děti Boží a děti její, při plnění velkodušné služby Bohu a bratřím. K tomu uděluji na její nebeskou přímluvu apoštolské požehnání vám i vašim řeholním rodinám.

přeložil Milan Glaser

 

Se svolením převzato z webu českého vysílání Radia Vatikán


Čtení z dnešního dne: Neděle . .

Sk 1,15-17.20-26; Žalm 103; 1 Jan 4,11-16
Jan 17,11b-19

Jan zachytil Ježíšovu modlitbu za učedníky na závěr poslední večeře. Všimněme si, že neusiluje o to, aby následovníci byli „uchráněni“ světa, ve kterém žijí, ale od Zlého. Svět a ďábel není totéž! Lze tedy žít posvěceni pravdou v tomto světě. Ale je k tomu třeba milost Ducha svatého. Boží pomoc a podpora nesou člověka, aby nespoléhal jen na své síly, peníze, strategie. V tomto smyslu nejsou učedníci „světští“, tedy ze světa, kde to je tak obvyklé. Ježíš se vydává na cestu kříže jen proto, abychom my mohli žít v pravdě, osvobozeni od nadvlády Zla.

Zdroj: Nedělní liturgie

Svatý Pankrác (svátek 12.5.)

(11. 5. 2024) Svatý Pankrác zemřel mučednickou smrtí pro Krista, když mu bylo pouhých čtrnáct let. Stalo se tak 12. května roku 304

Světový den sdělovacích prostředků

Světový den sdělovacích prostředků
(10. 5. 2024) Světový den sdělovacích prostředků se připomíná vždy na 7. velikonoční neděli, neboli týden před Slavností seslání Ducha…

Den matek

(9. 5. 2024) Svátek matek (den matek) se slaví druhou květnovou neděli.

Nanebevstoupení Páně

(6. 5. 2024) Slavnost Nanebevstoupení Páně se slaví ve čtvrtek - 40. den po Velikonocích. Následující den začíná "novéna" -…

Svatodušní novéna

(6. 5. 2024) Od pátku po slavnosti Nanebevstoupení Páně se celá církev po devět dní modlí o nové vylití Ducha svatého. Podklady k…

Svatý Jan Sarkander (svátek 6.5.)

(5. 5. 2024) Na osobu vězněného kněze Jana Sarkandera se zástupně vylila veškerá zášť, nakumulovaná letitými náboženskými nesváry a…

Den modliteb za pronásledované křesťany

(2. 5. 2024) Každý rok se o 6. neděli velikonoční připomínají naši pronásledovaní bratři a sestry po celém světě.