Vzkříšení znamená, že Bůh je mocnější než zlo a smrt. - archív citátů

Navigace: Tematické texty C CírkevKrátké texty, citáty Triumfalismus není od Pána (Papež František)

Triumfalismus není od Pána (Papež František)

Triumfalismus není od Pána (Papež František)

Vatikán. Když se Bůh dotkne lidského srdce, daruje mu milost na celý život, nečiní jakési krátkodobé „kouzlo“, zdůraznil Svatý otec při dnešní ranní mši svaté v kapli Domu sv. Marty. Slavil ji za přítomnosti zaměstnanců Vatikánské lékárny a Vatikánského nakladatelství.

Papež se ve své homilii vrátil k neklidné atmosféře, která doprovázela existenci prvotní církve v Jeruzalémě. Židovská velerada vyslýchá apoštoly a chce je pro jejich učení zneškodnit. Do výslechu se však vmísí farizeus Gamaliel, který navrhuje apoštoly propustit. Připomíná rozruch vyvolaný předchozími údajnými proroky, po jejichž smrti se následovníci brzy rozprchli. Gamaliel doporučuje čekat, jak se zachovají učedníci Ježíše Nazaretského. Tato rada je moudrá, poznamenal Svatý otec, a platí také pro náš život. Čas vše ukáže. Boží spása přichází v čase, nikoliv v okamžiku. Bůh někdy dělá zázraky, avšak v běžném životě přichází spása v dějinách, v osobním příběhu každého z nás. Bůh nejedná jako víla s kouzelnou hůlkou, dodal s vtipem papež. Dává nám naopak milost a říká: Vstaň a choď, tak, jako se obracel k nemocným, které uzdravoval. Říká to také nám: Jdi životem, přinášej svědectví o všem, co s námi Pán činí.

Svatý otec poznamenal, že křesťanský život v sobě ukrývá jedno velké pokušení – pokušení triumfalismu, které se nevyhnulo ani apoštolům. Podlehl mu i sv. Petr, když slavnostně Pána ujišťoval, že jej nikdy nezapře, nebo lid poté, co zažil rozmnožení chlebů. Triumfalismus však není od Pána, vyzdvihl papež. Pán vešel na tuto zemi v pokoře, vyrostl jako normální dítě, třicet let žil běžným životem, nesl břemeno práce i kříž. Teprve na konci byl vzkříšen, pokračoval Svatý otec. Pán nás tedy učí, že život nejsou kouzla, že triumfalismus není křesťanský. Život křesťana je každodenní normalita, kterou však prožívá s Kristem. Prosme tedy o milost vytrvalosti, vyzýval papež František. Musíme žádat o tuto milost, abychom vytrvali na cestě s Pánem každý den a až do konce. Kéž nás Pán uchrání od triumfalistických přeludů, zakončil Svatý otec svou dnešní ranní homilii.


12.4.2013
Převzato z webu české sekce Radia Vatican
(jag)
Redakčně upraveno

 


Čtení z dnešního dne: Neděle . .

Sk 10,34a.37-43; Žalm Žl 118,1-2.16ab+17.22-23; Kol 3,1-4
Jan 20,1-9

Ráno po sobotě je pro křesťanství ten nejzásadnější moment. Pán, který zemřel na kříži, není v hrobě. Cosi v řádu světa je jinak. Důvodem není další zločin, ale Bůh – Ježíš, náš Pán, který do dějin vstoupil nikoli, aby se nechal pohltit zlem, ale aby zlomil moc zla. My jsme zvyklí na tep světa, zlo, které tak často vyhrává, smutek prohry, když dobro opět nemělo navrch. Ale počítáme i s Bohem, který do dějin vstupuje a tajemně se dotýká křížů a hrobů, na nichž láme moc zla a dává povstat k životu?

Zdroj: Nedělní liturgie

Velikonoce

Velikonoce
(20. 4. 2025) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční noc (vigilie), příběh Velikonoc.

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)
(19. 4. 2025) Emil Kapaun byl Americký katolický kněz s českými kořeny, který zahynul v zajateckém táboře v Severní Koreji v roce…

Bílá sobota

(18. 4. 2025) Bílá sobota je druhým dnem, kdy Ježíš ležel v hrobě. Den zmatku a ticha. Ježíšovi učedníci byli v tento den…

Velký pátek

(17. 4. 2025) Velký pátek je připomínkou utrpení a smrti Ježíše Krista na kříži.

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů
(15. 4. 2025) Kněz Giovanni Minzoni rozuměl toxickému náboji ideologií

Zelený čtvrtek

(15. 4. 2025) Význam a obsah Zeleného čtvrtku. 

Velikonoční triduum

Velikonoční triduum
(14. 4. 2025) Kristův kříž jako maják a znamení naděje, která neklame.