Čím máte více práce, tím více se modlete  - archív citátů

Navigace: Tematické texty K KrizeDelší texty Život začíná ve čtyřiceti, aneb krize středního věku

Život začíná ve čtyřiceti, aneb krize středního věku

Dříve se místo výrazu „krize středního věku“ užíval výraz „krize ve čtyřiceti“. K této krizi dochází mezi pětatřicátým a pětapadesátým rokem a nejsilnější bývá obvykle (ale ne vždycky) mezi čtyřiceti a padesáti lety. ne náhodou se říká: „Život začíná ve čtyřiceti.“

Proč ve čtyřiceti? Číslovka čtyřicet je symbolická. Znamená zkoušku a zároveň nový začátek. v Bibli se často objevuje na počátku nové kapitoly dějin spásy. Noe strávil v arše během potopy čtyřicet dní (Gn 7,4). Eliáš šel čtyřicet dní a čtyřicet nocí, než dorazil na horu Choreb a zahájil své veřejné působení. Když Mojžíš uprchl do Midjanské pouště, odkud ho pak povolal Bůh, bylo mu čtyřicet let. Po čtyřicet dní se Goliáš předváděl před izraelity a provokoval Davida. Izraelité bloudili pouští čtyřicet let. Izákovi bylo čtyřicet, když se oženil s Rebekou. Číslo čtyřicet má významné místo nejen ve starém, ale i v novém zákoně. než Ježíš zahájil své veřejné působení, postil se čtyřicet dní na poušti a byl tam pokoušen od ďábla. Čtyřicet dní trvá i náš liturgický půst před velikonočními svátky. Čtyřicítka vždy znamená čas zkoušky a začátek něčeho nového. Zkouškou a pokušením je třeba projít, protože jsou předzvěstí nového povolání.

Zažili to i učedníci na cestě do Emauz. Prošli těžkou zkouškou a na jejím konci poznali při lámání chleba Ježíše, o němž byli přesvědčeni, že zemřel. Teprve pak se mohli vrátit do Jeruzaléma a zahájit své nové poslání. „Ještě tu hodinu se vydali na cestu a vrátili se do Jeruzaléma“ (lk 24,33).
 
Ve věku kolem čtyřiceti let má člověk začít realizovat své bytostné já (Jung). dostali jsme se na vrchol, vidíme na všechny strany, ale moc pohodlné místo to není. Pod námi je svah, který jsme zdárně zdolali, avšak při výstupu jsme si o sobě vytvořili značně idealizovanou představu. Z druhé strany hory zní volání vybízející nás k sestupu do vlastního nitra. své kamenné srdce máme vyměnit za srdce z masa. Právě tím se cesta do hlubin srdce završuje.


Se svolením zpracováno podle knihy:
André Daigneault – Krize jako šance
kterou vydalo Karmelitánské nakladatelství
www.kna.cz, www.ikarmel.cz
Redakčně upraveno

Čtení z dnešního dne: Neděle . .

Sk 1,15-17.20-26; Žalm 103; 1 Jan 4,11-16
Jan 17,11b-19

Jan zachytil Ježíšovu modlitbu za učedníky na závěr poslední večeře. Všimněme si, že neusiluje o to, aby následovníci byli „uchráněni“ světa, ve kterém žijí, ale od Zlého. Svět a ďábel není totéž! Lze tedy žít posvěceni pravdou v tomto světě. Ale je k tomu třeba milost Ducha svatého. Boží pomoc a podpora nesou člověka, aby nespoléhal jen na své síly, peníze, strategie. V tomto smyslu nejsou učedníci „světští“, tedy ze světa, kde to je tak obvyklé. Ježíš se vydává na cestu kříže jen proto, abychom my mohli žít v pravdě, osvobozeni od nadvlády Zla.

Zdroj: Nedělní liturgie

Svatý Pankrác (svátek 12.5.)

(11. 5. 2024) Svatý Pankrác zemřel mučednickou smrtí pro Krista, když mu bylo pouhých čtrnáct let. Stalo se tak 12. května roku 304

Světový den sdělovacích prostředků

Světový den sdělovacích prostředků
(10. 5. 2024) Světový den sdělovacích prostředků se připomíná vždy na 7. velikonoční neděli, neboli týden před Slavností seslání Ducha…

Den matek

(9. 5. 2024) Svátek matek (den matek) se slaví druhou květnovou neděli.

Nanebevstoupení Páně

(6. 5. 2024) Slavnost Nanebevstoupení Páně se slaví ve čtvrtek - 40. den po Velikonocích. Následující den začíná "novéna" -…

Svatodušní novéna

(6. 5. 2024) Od pátku po slavnosti Nanebevstoupení Páně se celá církev po devět dní modlí o nové vylití Ducha svatého. Podklady k…

Svatý Jan Sarkander (svátek 6.5.)

(5. 5. 2024) Na osobu vězněného kněze Jana Sarkandera se zástupně vylila veškerá zášť, nakumulovaná letitými náboženskými nesváry a…

Den modliteb za pronásledované křesťany

(2. 5. 2024) Každý rok se o 6. neděli velikonoční připomínají naši pronásledovaní bratři a sestry po celém světě.