Neschopnost odpouštět je vždy velkou překážkou. - archív citátů

papež František | Sekce: Kázání

Postní doba (cyklus B)
1. neděle postní - B / Angelus - papež František (V době postní vstupme do pouště)

Dnes, na první neděli postní, nám evangelium představuje Ježíše pokoušeného na poušti (srov. Mk 1,12-15). Text říká: "Na poušti zůstal čtyřicet dní, pokoušen od satana". V postní době jsme i my pozváni "vstoupit do pouště", to znamená do ticha, do vnitřního světa, naslouchat srdci, být v kontaktu s pravdou. Na poušti - dodává dnešní evangelium - Kristus "byl s divokými zvířaty a andělé mu sloužili" (v. 13). Divoká zvířata a andělé byli jeho společností. V symbolickém smyslu jsou však také naší společností: když vstoupíme do vnitřní pouště, můžeme se tam vlastně setkat s divokými zvířaty a anděly.

Divoká zvířata. V jakém smyslu? V duchovním životě si je můžeme představit jako neuspořádané vášně, které rozdělují srdce a snaží se ho ovládnout. Lákají nás, zdají se být svůdné, ale pokud si nedáme pozor, hrozí, že nás roztrhají. Těmto "šelmám" duše můžeme dát jména: různé neřesti, touha po bohatství, která nás vězní ve vypočítavosti a nespokojenosti, marnivost rozkoše, která nás odsuzuje k neklidu a osamělosti, a pak opět chtivost po slávě, která vytváří nejistotu a neustálou potřebu potvrzení a vyniknutí - nezapomínejme na tyto věci, s nimiž se můžeme setkat uvnitř: chtivost, marnivost a nenasytnost. Jsou jako "divoké" šelmy a jako takové je třeba je zkrotit a bojovat s nimi: jinak pohltí naši svobodu. A postní doba nám pomáhá vstoupit do vnitřní pouště, abychom tyto věci napravili. 

A pak, na poušti byli andělé. Jsou to Boží poslové, kteří nám pomáhají, konají dobro; jejich charakteristikou je podle evangelia služba (srov. v. 13): přesný opak vlastnictví, typického pro vášně. Služba versus vlastnictví. Andělští duchové vyvolávají dobré myšlenky a pocity, které jim vnuká Duch svatý. Zatímco pokušení nás rozdělují, dobrá božská vnuknutí nás sjednocují a uvádějí do harmonie: tiší srdce, vlévají chuť Krista, "chuť nebe". A aby člověk Boží vnuknutí pochopil, musí v modlitbě vstoupit do ticha. A postní doba je k tomu vhodná.

Můžeme se ptát sami sebe: Nejprve, jaké neuspořádané vášně, "divoká zvěř", se bouří v mém srdci? Zadruhé, abych nechal promlouvat Boží hlas k mému srdci a udržel ho v dobrotě, přemýšlím o tom, že se trochu stáhnu do "pouště", zkusím si na to vyhradit nějaký prostor v průběhu dne? 

Kéž nám na cestě postní dobou pomáhá svatá Panna, která uchovávala Slovo a nenechala se zasáhnout pokušeními Zlého.

Se svolením převzato z webu České sekce Vatican News.
Redakčně upraveno.

Čtení z dnešního dne: Sobota 29. 3. 2025, Sobota 3. postního týdne

Oz 6,1-6;

Komentář k Oz 6,1-6: I nás dnes Bůh „otesává“ skrze proroky. Nejsme ale tak otrlí a zabydlení ve své „pravdě“, že tyto hlasy umlčujeme?

Zdroj: Nedělní liturgie

Přímluvy dle aktuálního dění pro 4. neděli postní cyklu C (30. 3. 2025)

(28. 3. 2025) Bůh nás vysvobozuje ze všech našich obav. Proto mu svěřme všechny, kteří jeho pomoc potřebují:

Terezie z Avily - výročí narození

(27. 3. 2025) Svatá Terezie od Ježíše, "Terezie z Ávily" (28. 3. 1515 Ávila – 4. 10. 1582 Alba de Tormes) Nic ať tě…

Klášter Drasty je svědectví o Boží moci

Klášter Drasty je svědectví o Boží moci
(26. 3. 2025) Ecclesia podcast tentokrát zavítal přímo mezi sestry karmelitky, aby společně nahlédli do jedinečného příběhu…

Časně ráno 25. března 1951 v zajateckém táboře v Severní Korei

(25. 3. 2025) Časně ráno 25. března 1951, na Hod Boží velikonoční, vylekal Emil Kapaun všechny ostatní zajatce. Přemluvil totiž čínské…

24. 3. 1944 zastřelili nacisté celou rodinu Ulmových (Polsko)

24. 3. 1944 zastřelili nacisté celou rodinu Ulmových (Polsko)
(23. 3. 2025) kvůli tomu, že ukrývali pronásledované židy. 

Přímluvy dle aktuálního dění pro 3. neděli postní cyklu C (23. 3. 2025)

(21. 3. 2025) Bůh slyší a zná bolest svého lidu[1]. Proto mu s důvěrou předložme své modlitby:

Zvěstování Páně

(21. 3. 2025) Bůh si zvolil svou cestu do světa prostřednictvím člověka, který se jmenuje Maria. (kardinál Joachim Meisner)