papež František | Sekce: Kázání
Postní doba (cyklus A)
2. neděle postní / Angelus - papež František
Evangelium této druhé neděle postní (srov. Mt 17,1-9) popisuje Proměnění Páně. Ježíš vzal s sebou Petra, Jakuba a Jana a vystoupil na vysokou horu, symbolizující blízkost Boha, aby je otevřel plnějšímu chápání mysteria svojí osoby, mající trpět, zemřít a potom vstát z mrtvých. Ježíš k nim totiž začal promlouvat o utrpení, smrti a vzkříšení, jimž šel vstříc. Oni však takovéto vyhlídky nedokázali přijmout. Když je tedy vyvedl na vrchol hory, Ježíš se pohroužil do modlitby a byl před třemi učedníky proměněn: »jeho tvář – praví evangelium – zazářila jako slunce a jeho oděv zbělel jako světlo« (v.2).
Touto podivuhodnou událostí Ježíšova Proměnění byli tři učedníci povoláni uznat v Ježíši Božího Syna, oděného slávou. Pokročili tak v poznání svého Mistra a uvědomili si, že lidské vzezření nevyjadřuje celou Jeho skutečnost. Jejich očím se ukázala Ježíšova nadzemská a božská dimenze. A shůry zazní hlas, který říká: »To je můj milovaný Syn [...] toho poslouchejte« (v.5). Nebeský Otec tak potvrdil Ježíšovu investituru - řekněme to tak – udělenou již v den křtu v řece Jordán, a vybízí učedníky, aby Jej poslouchali a následovali.
Je třeba zdůraznit, že Ježíš si ze skupinky Dvanácti [apoštolů] bere s sebou na horu Petra, Jakuba a Jana. Dává jim priviliegium být svědky Proměnění. Proč Ježíš vybírá tyto tři? Protože jsou více svatí? Nikoli. Vždyť Petr Jej ve chvíli zkoušky zapře, a dva bratři - Jakub a Jan - požadují, aby se jim v Jeho království dostalo předních míst (srov. Mt 20,20-23). Ježíš tedy nevybírá podle našich kritérií, nýbrž podle svého dobrotivého záměru. Ježíšova láska nezná míru. Je láskou, a On vybírá podle záměru lásky. Volba je zdarma, nepodmíněná, svobodná iniciativa, božská přízeň, která nežádá nic na oplátku. A jako povolal ony tři učedníky, tak také dnes některé povolává, aby Mu byli nablízku a mohli Jej dosvědčovat. Být Ježíšovými svědky je dar, který jsme si nezasloužili. Necítíme se vhodnými, ale nemůžeme se odvrátit s omluvou, že toho nejsme schopní.
Nebyli jsme na hoře Tábor, neviděli jsme na vlastní oči Ježíšovu tvář zářit jako slunce. Nicméně, nám bylo rovněž dáno Slovo spásy, dostalo se nám víry a různými způsoby jsme zakusili radost ze setkání s Ježíšem. Také nám Ježíš říká: »Vstaňte, nebojte se« (Mt 17,7). V tomto světě, poznamenaném sobectvím a chtivostí, je Boží světlo zatemněno všedními starostmi. Často říkáme: nemám čas na modlitbu, nejsem s to sloužit ve farnosti, vyhovět prosbám druhých... Nesmíme však zapomenout, že křest, který jsme obdrželi, z nás činí svědky nikoli kvůli našim schopnostem, nýbrž darem Ducha.
V tomto příhodném čase postní doby ať nám Panna Maria vyprosí poddajnost Duchu, nezbytnou k rozhodnému nastoupení cesty obrácení.
Se svolením převzato
z webu České sekce Radio Vaticana
Redakčně upraveno
Autor: papež František
Související texty k tématu:
Proměnění Páně na hoře (Tábor)
- Jaký význam má událost Proměnění Páně? Můj Bůh září do mých temnot… (Žl 18,29)
- Událost Proměnění Páně obrací náš pohled k Božímu světlu, abychom se tak vymanili z temnot života…
- Otevřená nebesa osvěcují mé životní putování. (Citát) Když se zahledím do těchto zářivých nebes, dostávám odvahu projít temnotou, nenechat se přemoci strachem...
- Učedníci uviděli Ježíše, jaký bude po umučení, až bude oslaven... Událost proměnění umožňuje učedníkům pozitivně se vyrovnat s Ježíšovým umučením a nebýt zdrceni. Uviděli ho, jaký bude po umučení, až bude oslaven. Ježíš je tak připravuje na zkoušku.
- Ježíš zjevil svoji slávu aby učedníkům naznačil, kam vede kříž Ježíš chtěl svým proměněním na hoře Tábor ukázat učedníkům svoji slávu nikoli proto, aby se mohli vyhnout kříži, nýbrž aby jim naznačil, kam kříž vede.
- Šokující výrok apoštola Petra Co bylo pro apoštola Petra důležitější, než zážitek s Ježíšem na hoře Proměnění?
- Život s Bohem nás má otevřít pro naši původní krásu Událost Ježíšova proměnění na hoře je obrazem naděje, že i my budeme stále více proměňováni.