Naděje je jako otvor, kterým proudí do hlubin naší duše světlo  - archív citátů

papež František | Sekce: Kázání

Postní doba (cyklus B)
3. neděle postní - B / Angelus - papež František (Modlitbou a bratrstvím stavme svět, který je domovem, ne tržištěm)

Dnešní evangelium nám ukazuje tvrdou scénu: Ježíš vyhání kupce z chrámu (srov. J 2,13-25). Ježíš zahání prodavače, převrací stánky směnárníků a všechny napomíná slovy: "Nedělejte z domu mého Otce tržiště" (v. 16). Zastavme se trochu u kontrastu mezi domem a tržištěm: jsou to vlastně dva různé způsoby jednání před Hospodinem.

V chrámu chápaném jako tržiště stačilo k tomu, abychom byli v právu před Bohem, koupit beránka, zaplatit za něj a spálit ho na oltáři. Koupit ho, zaplatit za něj, spálit ho a pak každý odejde domů. Naproti tomu v chrámu, chápaném jako domov, se děje pravý opak: člověk se jde setkat s Bohem, sjednotit se s ním a sjednoceni se svými bratry sdílet radosti i bolesti. A opět: na trhu se hraje na cenu, doma se nekalkuluje; na trhu se hledají vlastní zájmy, doma se svobodně dává. Ježíš je dnes tvrdý, protože nesouhlasí s tím, aby chrám-tržiště nahradilo chrám-domov, nesouhlasí s tím, aby vztah s Bohem byl vzdálený a komerční místo blízkého a důvěrného, nesouhlasí s tím, aby prodejní pulty nahradily rodinný stůl a aby ceny nahradily objetí a mince pohlazení. A proč to Ježíš nepřijímá? Protože to vytváří bariéru mezi Bohem a člověkem a mezi bližními, zatímco Kristus přišel, aby přinesl společenství, aby přinesl milosrdenství, tedy odpuštění, aby přinesl blízkost.

Dnešní pozvání i pro naši cestu, cestu postní doby, je učinit v nás a kolem nás více domova a méně tržiště a především se v modlitbě obracet k Bohu. Tím, že se budeme hodně modlit jako děti, které neúnavně a s důvěrou klepou na Otcovy dveře, ne jako lakomí a nedůvěřiví obchodníci. A pak, po modlitbě, šířením bratrství. Je zapotřebí tolik bratrství. Pomysleme na trapné, izolující, někdy dokonce nepřátelské ticho, s nímž se člověk setkává na tolika místech. 

Ptejme se tedy sami sebe: především, jaká je moje modlitba? Je to cena, kterou musím zaplatit, nebo je to okamžik důvěřivého odevzdání se, kdy se nedívám na čas? A jaké jsou mé vztahy s druhými? Umím dávat, aniž bych očekával protislužbu? Umím udělat první krok k prolomení zdí mlčení a propastí odstupu? Musíme si tyto otázky položit.

Kéž nám Maria pomůže "vytvořit domov" u Boha, mezi námi a kolem nás.

Se svolením převzato z webu České sekce Vatican News.
Redakčně upraveno.

Související texty k tématu:

Modlitba, modlitby
Kdo se modlí, nemarní čas (Benedikt XVI.)
Býváme nervózní, když se ztišíme k modlitbě… (Vojtěch Kodet) 
Jak jsem zpovědníka žádal o zproštění od modlitby (Elias Vella) 
Modlitba - soubor tematických textů
Texty na nástěnky
Základní modlitby
- Na webu vira.cz: modlitba, modlitba; rozjímání, meditace
- web o modlitbě, seznam modliteb www.modlitba.cz

Čtení z dnešního dne: Pondělí Pondělí 22. 7. 2024, Svátek sv. Marie Magdalény

Pís 3,1-4a;

Komentář k Jan 20,1.11-18: Radost, kterou tohoto jitra prožila Marie Magdalena v zahradě, ať mě provází celý den. A ve chvílích, kdy je nám do pláče, nebojme se mu svěřit. Snažme se jej pak poznat po hlase…

Zdroj: Nedělní liturgie

Svatá Marie Magdalena (Magdalská, Magda) – svátek 22.7.

(20. 7. 2024) Kdo vlastně byla Marie Magdalská? Ještě donedávna se v ní spojovaly celkem tři ženské postavy známé z evangelií. 

Sv. Eliáš (20.7.)

(18. 7. 2024) V náboženských dějinách Izraele hráli velkou roli proroci. Mezi nimi vyčnívá postava Eliáše, kterého Bůh povolal, aby…

17. července 1794 bylo popraveno šestnáct karmelitánek

(16. 7. 2024) z kláštera Compiègne u Paříže

Josef Toufar - výročí narození 14.7.1902

(12. 7. 2024) Josef Toufar - kněz umučený komunisty - se narodil 14.7.1902

Sv. Benedikt z Nursie (11.7.)

(10. 7. 2024) Sv. Benedikt měl zásadní vliv na rozšíření křesťanství na evropském kontinentu.

Svatí Cyril a Metoděj (5.7.)

(4. 7. 2024) svátek 5.7.

Svatý Prokop (svátek 4.7.)

(3. 7. 2024) (*Chotouň asi 970 + Sázava 25.3.1053)