Vzkříšení znamená, že Bůh je mocnější než zlo a smrt. - archív citátů

papež František | Sekce: Kázání

Období během roku (cyklus B)
32. neděle v mezidobí - B / Angelus - papež František (Autorita je pokorná služba)

Evangelium dnešní liturgie (srov. Mk 12,38-44) k nám promlouvá o Ježíši, který v jeruzalémském chrámu před lidmi odsuzuje pokrytecký postoj některých zákoníků (srov. v. 38-40). Těm byla v izraelském společenství svěřena důležitá role: četli, přepisovali a vykládali Písmo. Proto se těšili velké vážnosti a lid jim prokazoval úctu.

Navzdory zdání však jejich chování často neodpovídalo tomu, co učili. Nebyli důslední. Někteří se totiž na základě prestiže a moci, které požívali, dívali na druhé „shora“ - to je velmi ošklivé, dívat se na druhého člověka shora -, hráli si na honoraci a skrývajíce se za fasádou falešné vážnosti a legalismu si přivlastňovali privilegia, a dokonce zacházeli tak daleko, že se dopouštěli vyložených krádeží na úkor těch nejslabších, jako byly vdovy (srov. v. 40). Místo aby roli, která jim byla svěřena, využívali ke službě druhým, učinili z ní nástroj arogance a manipulace. A tak se stalo, že i modlitba pro ně přestala být okamžikem setkání s Bohem, ale příležitostí k předvádění se a k předstírané zbožnosti, užitečné k upoutání pozornosti lidí a získání uznání (srov. tamtéž). Vzpomeňme si, co Ježíš říká o modlitbě celníka a farizeje (srov. Lk 18,9-14).

Oni - ne všichni - se chovali jako zkažení lidé, živili společenský a náboženský systém, v němž bylo normální vykořisťovat druhé, zejména ty nejbezbrannější, páchat nespravedlnosti a zajišťovat si beztrestnost.

Od těchto lidí Ježíš doporučuje držet se dál, „mít se na pozoru“ (srov. v. 38), nenapodobovat je. Naopak, svým slovem a příkladem, jak víme, učí o autoritě zcela jiné věci. Mluví o ní ve smyslu sebeobětování a pokorné služby (srov. Mk 10,42-45), mateřské a otcovské laskavosti vůči lidem (srov. Lk 11,11-13), zvláště těm nejpotřebnějším (Lk 10,25-37). Vyzývá ty, kdo jsou jí obdařeni, aby se z pozice své moci starali o druhé, aby je neponižovali, ale pozvedali a dávali jim naději a pomoc.

Bratři a sestry, můžeme si tedy položit otázku: Jak se chovám v oblastech své odpovědnosti? Jednám s pokorou, nebo se pyšním svým postavením? Jsem k lidem velkorysý a uctivý, nebo se k nim chovám hrubě a autoritativně? A u těch nejkřehčích - stojím při nich, skloním se, abych jim pomohl vstát?

Kéž nám Panna Maria pomůže bojovat s pokušením pokrytectví v nás samých - Ježíš jim říká „pokrytci“, pokrytectví je velké pokušení - a pomůže nám konat dobro bez přetvářky a s prostotou.

Se svolením převzato z webu České sekce Vatican News.
Redakčně upraveno.

Související texty k tématu:

Modlitba, modlitby
Kdo se modlí, nemarní čas (Benedikt XVI.)
Býváme nervózní, když se ztišíme k modlitbě… (Vojtěch Kodet) 
Jak jsem zpovědníka žádal o zproštění od modlitby (Elias Vella) 
Modlitba - soubor tematických textů
Texty na nástěnky
Základní modlitby
- Na webu vira.cz: modlitba, modlitba; rozjímání, meditace
- web o modlitbě, seznam modliteb www.modlitba.cz

Čtení z dnešního dne: Sobota 19. 4. 2025, Slavnost Zmrtvýchvstání Páně - Velikonoční vigilie

Řím 6,3-11;

Komentář k Řím 6,3-11: Ponoření do vody, která umývá, je příslibem nového života. Mohu začít žít nově již od této chvíle! Ve sjednocení s Jeho osudem…

Zdroj: Nedělní liturgie

Velikonoce

Velikonoce
(20. 4. 2025) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční noc (vigilie), příběh Velikonoc.

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)
(19. 4. 2025) Emil Kapaun byl Americký katolický kněz s českými kořeny, který zahynul v zajateckém táboře v Severní Koreji v roce…

Bílá sobota

(18. 4. 2025) Bílá sobota je druhým dnem, kdy Ježíš ležel v hrobě. Den zmatku a ticha. Ježíšovi učedníci byli v tento den…

Velký pátek

(17. 4. 2025) Velký pátek je připomínkou utrpení a smrti Ježíše Krista na kříži.

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů
(15. 4. 2025) Kněz Giovanni Minzoni rozuměl toxickému náboji ideologií

Zelený čtvrtek

(15. 4. 2025) Význam a obsah Zeleného čtvrtku. 

Velikonoční triduum

Velikonoční triduum
(14. 4. 2025) Kristův kříž jako maják a znamení naděje, která neklame.