Při Božím soudu nejde o ničení a trestání,  - archív citátů

papež František | Sekce: Kázání

Období během roku (cyklus B)
32. neděle v mezidobí - B / Angelus - papež František (Autorita je pokorná služba)

Evangelium dnešní liturgie (srov. Mk 12,38-44) k nám promlouvá o Ježíši, který v jeruzalémském chrámu před lidmi odsuzuje pokrytecký postoj některých zákoníků (srov. v. 38-40). Těm byla v izraelském společenství svěřena důležitá role: četli, přepisovali a vykládali Písmo. Proto se těšili velké vážnosti a lid jim prokazoval úctu.

Navzdory zdání však jejich chování často neodpovídalo tomu, co učili. Nebyli důslední. Někteří se totiž na základě prestiže a moci, které požívali, dívali na druhé „shora“ - to je velmi ošklivé, dívat se na druhého člověka shora -, hráli si na honoraci a skrývajíce se za fasádou falešné vážnosti a legalismu si přivlastňovali privilegia, a dokonce zacházeli tak daleko, že se dopouštěli vyložených krádeží na úkor těch nejslabších, jako byly vdovy (srov. v. 40). Místo aby roli, která jim byla svěřena, využívali ke službě druhým, učinili z ní nástroj arogance a manipulace. A tak se stalo, že i modlitba pro ně přestala být okamžikem setkání s Bohem, ale příležitostí k předvádění se a k předstírané zbožnosti, užitečné k upoutání pozornosti lidí a získání uznání (srov. tamtéž). Vzpomeňme si, co Ježíš říká o modlitbě celníka a farizeje (srov. Lk 18,9-14).

Oni - ne všichni - se chovali jako zkažení lidé, živili společenský a náboženský systém, v němž bylo normální vykořisťovat druhé, zejména ty nejbezbrannější, páchat nespravedlnosti a zajišťovat si beztrestnost.

Od těchto lidí Ježíš doporučuje držet se dál, „mít se na pozoru“ (srov. v. 38), nenapodobovat je. Naopak, svým slovem a příkladem, jak víme, učí o autoritě zcela jiné věci. Mluví o ní ve smyslu sebeobětování a pokorné služby (srov. Mk 10,42-45), mateřské a otcovské laskavosti vůči lidem (srov. Lk 11,11-13), zvláště těm nejpotřebnějším (Lk 10,25-37). Vyzývá ty, kdo jsou jí obdařeni, aby se z pozice své moci starali o druhé, aby je neponižovali, ale pozvedali a dávali jim naději a pomoc.

Bratři a sestry, můžeme si tedy položit otázku: Jak se chovám v oblastech své odpovědnosti? Jednám s pokorou, nebo se pyšním svým postavením? Jsem k lidem velkorysý a uctivý, nebo se k nim chovám hrubě a autoritativně? A u těch nejkřehčích - stojím při nich, skloním se, abych jim pomohl vstát?

Kéž nám Panna Maria pomůže bojovat s pokušením pokrytectví v nás samých - Ježíš jim říká „pokrytci“, pokrytectví je velké pokušení - a pomůže nám konat dobro bez přetvářky a s prostotou.

Se svolením převzato z webu České sekce Vatican News.
Redakčně upraveno.

Související texty k tématu:

Modlitba, modlitby
Kdo se modlí, nemarní čas (Benedikt XVI.)
Býváme nervózní, když se ztišíme k modlitbě… (Vojtěch Kodet) 
Jak jsem zpovědníka žádal o zproštění od modlitby (Elias Vella) 
Modlitba - soubor tematických textů
Texty na nástěnky
Základní modlitby
- Na webu vira.cz: modlitba, modlitba; rozjímání, meditace
- web o modlitbě, seznam modliteb www.modlitba.cz

Čtení z dnešního dne: Neděle . .

Dan 12,1-3; Žalm Žl 16,5+8.9-10.11; Žid 10,11-14.18
Mk 13,24-32

Konec popisovaný v evangeliu velkou radostí na první pohled nenaplní. Ježíš v Markově evangeliu popisuje několik souvisejících skutečností: S příchodem konce je spojeno soužení. O příchodu Syna člověka se přesvědčí každý, bude zjevný, takže o tom nebude sporu. Žádné pokolení není od konce daleko, a přeci nikdo nebude znát přesné datum. Co si z toho odnést? Je třeba vědět, že náš konec nastane a není to daleko. Není třeba se trápit, kdy a jak to bude. Je třeba si klást otázku, co má člověk dělat, aby příchod Mesiáše byl pro nás očekávanou radostí a nikoli děsivým koncem. První čtení načrtává odpověď: Buďme ti, kdo jsou poučeni a ne vyděšeni z této reality. A buďme ti, kteří mnohé přivedli ke spravedlnosti.

Zdroj: Nedělní liturgie

Slavnost Ježíše Krista Krále

(16. 11. 2024) Slavnost Ježíše Krista Krále je svátek, který se slaví poslední neděli liturgického roku (34. neděli v liturgickém…

Vystřízlivění z růžových snů Listopadu 1989

Vystřízlivění z růžových snů Listopadu 1989
(14. 11. 2024) Mezi nejkrásnější okamžiky mého života patří závěrečné dny listopadové roku 1989. Jsem šťasten a děkuji Bohu za onen…

Světový den chudých

Světový den chudých
(13. 11. 2024) Světový den chudých se připomíná vždy 33. neděli v mezidobí, tedy neděli před slavností Ježíše Krista Krále.

Sv. Anežka Česká (svátek 13.11.)

Sv. Anežka Česká (svátek 13.11.)
(12. 11. 2024) Narodila se roku 1211 jako nejmladší dcera českého krále Přemysla Otakara I. ...

Horkokrevná, temperamentní a neznámá světice: sv. Alžběta od Nejsvětější Trojice (9.11.)

Horkokrevná, temperamentní a neznámá světice: sv. Alžběta od Nejsvětější Trojice (9.11.)
(8. 11. 2024) Alžběta z Dijonu: Karmelitka, která pomýšlela na sebevraždu...

Svatý Martin z Tours (svátek 11.11.)

Svatý Martin z Tours (svátek 11.11.)
(8. 11. 2024) Nejznámější příhoda sv. Martina se stala v zimě roku 334. Tehdy se římský voják Martin před branami města Amiens…

Svatá Anežka (13. 11.) - pracovní listy pro děti

Svatá Anežka (13. 11.) - pracovní listy pro děti
(6. 11. 2024) Svatá Anežka se narodila ve 13. století jako královská dcera, její otec byl král Přemysl Otakar I. Anežka ale netoužila…