Naděje je jako otvor, kterým proudí do hlubin naší duše světlo  - archív citátů

papež František | Sekce: Kázání

Advent (cyklus B)
4. neděle adventní - B / Angelus - papež František (S Boží laskavostí mysleme na ty nejposlednější a vzdálené od vánoční radosti)

Dnes, na čtvrtou neděli adventní, nám evangelium představuje scénu Zvěstování (srov. Lk 1,26-38). Anděl, aby Marii vysvětlil, jak počne Ježíše, jí říká: "Sestoupí na tebe Duch svatý a moc Nejvyššího tě zastíní" (v. 35). U tohoto obrazu, u stínu, se trochu zastavme.

V zemi, jako je Mariina, věčně slunné, přinášejí úlevu a ochranu přecházející mrak, strom, který odolává suchu a nabízí úkryt či pohostinný stan. Stín je dar, který obnovuje, a anděl přesně tímto způsobem popisuje způsob, jakým Duch svatý sestupuje na Marii, Boží způsob: Bůh vždy působí jako něžná láska, která objímá, která plodí, která chrání, aniž by činila násilí, aniž by zraňovala svobodu. Takový je Boží způsob jednání.

Obraz stínu, který ochraňuje, se v Bibli opakuje. Vzpomeňme si na stín, který doprovází Boží lid na poušti (srov. Ex 13,21-22). Stín zkrátka vypovídá o Boží laskavosti. Jako by říkal Marii, ale i nám všem dnes: "Jsem tu pro tebe a nabízím se ti jako útočiště a úkryt: pojď do mého stínu, zůstaň se mnou". Bratři a sestry, takto se chová plodná Boží láska. A je to něco, co můžeme do jisté míry zakoušet i mezi sebou, například když se mezi přáteli, snoubenci, manželi, rodiči a dětmi člověk chová laskavě, s úctou, s vlídností pečuje o druhé. Mysleme na Boží vlídnost!

Bůh takto miluje a vyzývá nás, abychom dělali totéž: přijímali, chránili a respektovali druhé. Mysleme na všechny, mysleme na ty, kteří jsou na okraji společnosti, na ty, kteří jsou v těchto dnech daleko od vánoční radosti. Mysleme na všechny s Boží laskavostí. Pamatujte na toto slovo: Boží laskavost. 

A ptejme se tedy na Štědrý den sami sebe: nechám se zahalit stínem Ducha svatého, Boží mírností a tichostí, Boží laskavostí, udělám ve svém srdci místo pro něj, přistoupím k jeho odpuštění, k eucharistii? A pak: pro které osamělé a potřebné lidi bych mohl být stínem, který obnovuje, přátelstvím, které utěšuje?

Kéž nám Maria pomůže být otevřenými, vstřícnými vůči přítomnosti Boha, který s mírností přichází, aby nás zachránil.

 

Se svolením převzato z webu České sekce Vatican News.
Redakčně upraveno.

Čtení z dnešního dne: Pondělí Pondělí 22. 7. 2024, Svátek sv. Marie Magdalény

Pís 3,1-4a;

Komentář k Jan 20,1.11-18: Radost, kterou tohoto jitra prožila Marie Magdalena v zahradě, ať mě provází celý den. A ve chvílích, kdy je nám do pláče, nebojme se mu svěřit. Snažme se jej pak poznat po hlase…

Zdroj: Nedělní liturgie

Svatá Marie Magdalena (Magdalská, Magda) – svátek 22.7.

(20. 7. 2024) Kdo vlastně byla Marie Magdalská? Ještě donedávna se v ní spojovaly celkem tři ženské postavy známé z evangelií. 

Sv. Eliáš (20.7.)

(18. 7. 2024) V náboženských dějinách Izraele hráli velkou roli proroci. Mezi nimi vyčnívá postava Eliáše, kterého Bůh povolal, aby…

17. července 1794 bylo popraveno šestnáct karmelitánek

(16. 7. 2024) z kláštera Compiègne u Paříže

Josef Toufar - výročí narození 14.7.1902

(12. 7. 2024) Josef Toufar - kněz umučený komunisty - se narodil 14.7.1902

Sv. Benedikt z Nursie (11.7.)

(10. 7. 2024) Sv. Benedikt měl zásadní vliv na rozšíření křesťanství na evropském kontinentu.

Svatí Cyril a Metoděj (5.7.)

(4. 7. 2024) svátek 5.7.

Svatý Prokop (svátek 4.7.)

(3. 7. 2024) (*Chotouň asi 970 + Sázava 25.3.1053)