Vzkříšení znamená, že Bůh je mocnější než zlo a smrt. - archív citátů

papež František | Sekce: Kázání

Velikonoční doba (cyklus C)
4. neděle velikonoční - C / papež František - Regina coeli (V důvěrnosti modlitby je slyšet Pánův hlas)

V dnešním evangeliu (srov. Jan 10,27-30) se Ježíš prezentuje jako pravý Pastýř Božího lidu. Mluví o vztahu, který jej pojí s ovcemi stádce, tedy s jeho učedníky, a zdůrazňuje skutečnost, že jde o vztah vzájemného poznání. »Moje ovce slyší můj hlas; já je znám a ony jdou za mnou. Já jim dávám věčný život. Nazahynou navěky« (Jan 10,27-28). Čteme-li pozorně tyto věty, vidíme, že Ježíšovo dílo je členěno do několika činností: Ježíš mluví, Ježíš dává věčný život a Ježíš střeží.

Dobrý Pastýř Ježíš je pozorný ke každému z nás, hledá nás a má nás rád, oslovuje nás a zná hlubiny našich srdcí, naše touhy a naše naděje, jakož i naše selhání a naše zklamání. Přijímá nás a miluje takové, jací jsme, s našimi přednostmi i nedostatky. Každému z nás »dává věčný život«, nabízí nám možnost žít plně a nekonečně. Kromě toho nás laskavě střeží a vede, pomáhá nám jít po neschůdných a nebezpečných stezkách, na nichž se v životě ocitáme.

Slovům a gestům, jež opisují způsob, jak se k nám vztahuje Dobrý Pastýř Ježíš, odpovídají slovesa, jež vyjadřují chování ovcí: »slyší můj hlas«, »jdou za mnou«. Toto chování ukazuje, jaký postoj máme zaujímat k jemnému a laskavému jednání Pána. Slyšet a znát Jeho hlas je totiž výrazem důvěrnosti, která se upevňuje v modlitbě, v setkání od srdce k srdci s božským Mistrem a Pastýřem našich duší. Tato důvěrnost s Ježíšem, tato otevřenost a rozmluva s Ježíšem v nás posiluje touhu následovat Jej, vyjít z labyrintu pomýlených stezek, opustit sobecké jednání, ubírat se novými cestami bratrství a sebedarování a napodobovat Jej.

Nezapomínejme, že Ježíš je jediný Pastýř, který k nám promlouvá, zná nás, dává nám věčný život a střeží nás. My jsme jediné stádce a máme se pouze snažit slyšet Jeho hlas, zatímco On laskavě zkoumá upřímnost našich srdcí. A z této nepřetržité důvěrnosti s naším Pastýřem, z této rozmluvy s Ním plyne radost Jej následovat a nechat se od Něho vést k plnosti věčného života.

Obraťme se nyní k Marii, Matce Krista, Dobrého Pastýře. Ta, která pohotově odpověděla na Boží povolání, ať pomůže zejména těm, kdo jsou povoláni ke kněžství a k zasvěcenému životu, aby radostně a ochotně přijímali Kristovo pozvání a byli Jeho přímými spolupracovníky při hlásání evangelia a ve službě Božímu království v naší době.

 

Se svolením převzato
webu České sekce Radio Vaticana
Redakčně upraveno

Témata: Důvěra | pastýř

Související texty k tématu:

Modlitba, modlitby
Kdo se modlí, nemarní čas (Benedikt XVI.)
Býváme nervózní, když se ztišíme k modlitbě… (Vojtěch Kodet) 
Jak jsem zpovědníka žádal o zproštění od modlitby (Elias Vella) 
Modlitba - soubor tematických textů
Texty na nástěnky
Základní modlitby
- Na webu vira.cz: modlitba, modlitba; rozjímání, meditace
- web o modlitbě, seznam modliteb www.modlitba.cz

Čtení z dnešního dne: Sobota 19. 4. 2025, Slavnost Zmrtvýchvstání Páně - Velikonoční vigilie

Řím 6,3-11;

Komentář k Řím 6,3-11: Ponoření do vody, která umývá, je příslibem nového života. Mohu začít žít nově již od této chvíle! Ve sjednocení s Jeho osudem…

Zdroj: Nedělní liturgie

Velikonoce

Velikonoce
(20. 4. 2025) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční noc (vigilie), příběh Velikonoc.

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)
(19. 4. 2025) Emil Kapaun byl Americký katolický kněz s českými kořeny, který zahynul v zajateckém táboře v Severní Koreji v roce…

Bílá sobota

(18. 4. 2025) Bílá sobota je druhým dnem, kdy Ježíš ležel v hrobě. Den zmatku a ticha. Ježíšovi učedníci byli v tento den…

Velký pátek

(17. 4. 2025) Velký pátek je připomínkou utrpení a smrti Ježíše Krista na kříži.

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů
(15. 4. 2025) Kněz Giovanni Minzoni rozuměl toxickému náboji ideologií

Zelený čtvrtek

(15. 4. 2025) Význam a obsah Zeleného čtvrtku. 

Velikonoční triduum

Velikonoční triduum
(14. 4. 2025) Kristův kříž jako maják a znamení naděje, která neklame.