papež František | Sekce: Kázání

Velikonoční doba (cyklus A)
6. neděle velikonoční - A / Regina coeli - papež František (Duch svatý nás koriguje a brání)

Evangelium dnešní, šesté neděle velikonoční, k nám promlouvá o Duchu svatém, o Duchu, kterého Ježíš nazývá Paraklét (srov. J 14,15-17). Paraklét je slovo, které pochází z řečtiny a znamená zároveň utěšitel a obhájce. To znamená, že Duch svatý nás nikdy nenechává samotné, stojí při nás jako advokát, který pomáhá obviněnému tím, že stojí po jeho boku. A navrhuje nám, jak se bránit tváří v tvář těm, kdo nás obviňují. Pamatujme, že velkým žalobcem je vždy ďábel, který do vás vkládá hříchy, touhu po hříchu, špatnost. Zamysleme se nad těmito dvěma aspekty: nad jeho blízkostí - je nám nablízku - a nad jeho pomocí proti těm, kdo nás obviňují.

Jeho blízkost: Duch svatý, jak říká Ježíš, "zůstává s vámi a zůstává ve vás" (srov. v. 17). Nikdy nás neopouští. Duch svatý chce být s námi: není to žádný kolemjdoucí host, který nás přichází zdvořile navštívit. Ne, je to životní společník, stálá přítomnost, je to Duch a chce přebývat v našem duchu. Je trpělivý a zůstává s námi, i když klesáme. Zůstává, protože nás skutečně miluje: nepředstírá, že nás miluje, a pak nás nechá v těžkostech samotné. Ne, je věrný, je otevřený, je autentický.

Skutečně, když se ocitneme ve zkoušce, Duch svatý nás utěšuje, přináší nám Boží odpuštění a sílu. A když nás konfrontuje s našimi chybami a napravuje nás, činí tak s laskavostí: v jeho hlase, který promlouvá k srdci, je vždy slyšet tón něhy a vřelost lásky. Duch Parakléta je ovšem náročný, protože je to opravdový přítel, věrný přítel, který nic neskrývá, který navrhuje, co změnit a jak růst. Když nás však opravuje, nikdy nás neponižuje a nevzbuzuje nedůvěru, naopak nám zprostředkovává jistotu, že s Bohem to zvládneme, a to vždy. V tom spočívá jeho blízkost. Je to krásná jistota.

Za druhé je Duch Parakléta naším obhájcem: brání nás tváří v tvář těm, kdo nás obviňují: před námi samými, když se nemilujeme a neodpouštíme si, dokonce až do té míry, že si říkáme, že jsme ztroskotanci a budižkničemové; před světem, který zavrhuje ty, kdo neodpovídají jeho schématům a vzorům; před ďáblem, který je "žalobcem" a rozdělovačem par excellence (srov. Zj 12,10) a dělá vše pro to, abychom se cítili neschopní a nešťastní.

Tváří v tvář všem těmto obviňujícím myšlenkám nám Duch svatý naznačuje, jak bychom měli reagovat. Jakým způsobem? Paraklét, říká Ježíš, je ten, který "nám připomíná všechno, co nám Ježíš řekl" (srov. J 14,26). Připomíná nám tedy slova evangelia, a tak nám umožňuje odpovědět obviňujícímu ďáblovi nikoliv našimi vlastními slovy, ale slovy Páně. Především nám připomíná, že Ježíš vždy mluvil o Otci, který je na nebesích, dal nám ho poznat a zjevil nám svou lásku k nám, kteří jsme jeho děti. Pokud vzýváme Ducha, učíme se přijímat a připomínat si nejdůležitější životní skutečnost, která nás chrání před obviněními ze zla. A jaká je tato nejdůležitější životní skutečnost? Jsme milované Boží děti: to je nejdůležitější skutečnost a Duch nám ji připomíná. 

Bratři a sestry, ptejme se dnes sami sebe: vzýváme Ducha svatého, modlíme se k němu často? Nezapomínejme na Toho, který je nám nablízku, ba v nás! A pak, nasloucháme jeho hlasu, když nás povzbuzuje i když nás usměrňuje? Odpovídáme Ježíšovými slovy na obvinění ze zlého, na "soudy" života? Pamatujeme na to, že jsme milované Boží děti? Kéž nás Maria učiní poddajnými vůči hlasu Ducha svatého a vnímavými vůči jeho přítomnosti.

Se svolením převzato z webu České sekce Vatican News.
Redakčně upraveno.

Související texty k tématu:

Duch svatý  

Čtení z dnešního dne: Neděle . .

Dan 7,13-14; Žalm Žl 93,1ab.1c-2.5; Zj 1,5-8
Jan 18,33b-37

Reakce Evropy po první světové válce byla z hlediska křesťanství na první pohled zcela zdrcující. Většina států se vzdala křesťanství jako oficiálního náboženství a deklarovaly víru jako soukromou záležitost občanů. Jak v takovém světě může Ježíš vládnout? Kristus se v evangeliích cíleně vyhýbá provolání králem. Nikdy se nepostavil do čela politické síly. Jeho spása vede jinudy. Sklání se k nejposlednějším z lidí, pozvedá je, uzdravuje, dává naději. Vymítá démony a vede k rozhodnutí žít z dobra a zřeknout se Zla. Jeho království jako světlo proniká systémy, ekonomické koncepty, ideologie, protože je osobní, staví na důvěrném setkání člověka s Bohem, s Dobrem, které zasahuje srdce. Spása nabízená zdarma všem bez výjimky je stálý Boží vklad do světa a přikázání milovat zůstává neměnným zákonem.

Zdroj: Nedělní liturgie

Advent

Advent
(30. 11. 2024) Základní informace, texty na nástěnky, adventní věnec, Advent pro děti....

Poselství papeže František mládeži celého světa

Poselství papeže František mládeži celého světa
(23. 11. 2024) k 39. světovému dni mládeže, který se slaví po celém světě 24. listopadu 2024, na téma: Ti, kdo doufají v Pána,…

Kdy začíná advent?

Kdy začíná advent?
(21. 11. 2024) Datum 1. adventní neděle...

Texty na nástěnky - vyšlo další vydání předtištěných textů

Texty na nástěnky - vyšlo další vydání předtištěných textů
(21. 11. 2024) Vyšel nový soubor předtištěných textů na nástěnky pro období Advent 2024 – Kriste Krále 2025. Texty si…

C. S. Lewis

C. S. Lewis
(21. 11. 2024) ateista, konvertita, apologeta a ´tvůrce Narnie´ († 22. 11. 1963)

Adventní kalendář k JUBILEJNÍMU ROKU

Adventní kalendář k JUBILEJNÍMU ROKU
(18. 11. 2024) 24.12. začíná jubilejní svatý rok 2025 otevřením brány baziliky svatého Petra ve Vatikánu. Nabízíme vám tip na…

Slavnost Ježíše Krista Krále

(16. 11. 2024) Slavnost Ježíše Krista Krále je svátek, který se slaví poslední neděli liturgického roku (34. neděli v liturgickém…