Ve změti omamnosti a marnosti  lidských slov potřebujeme Boží slovo,  - archív citátů

Šabaka Petr | Sekce: Kázání

Slavnosti a svátky s jednotným čtením
Svátek svatých archandělů 29.9. / Petr Šabaka

V andělologii – nauce o andělech – bychom se mohli velice rychle ztratit.

Bojuj, zvěstuj, uzdrav, Kriste

Promluva na svátek svatých archandělů – 29. 9.

 

„Svatý, Svatý, Svatý“ (Iz 6,3; Zj 4,8).

Velice mne oslovil hymnus dnešních ranních chval Denní modlitby církve. Dovolím si ho citovat celý:

Bojuj, Michaeli svatý,
o čest Boží, zažeň války
neb tys anděl míru
Ochraňuj lid vykoupený,
krví Páně zachráněný,
ode všeho zlého.

Zvěstuj, Gabrieli svatý,
Boží plány, jeho cesty,
neb tys posel spásy.
Veď nás všechny k pravé víře,
uč nás hlásat v Boží síle
Kristův příchod na svět.

Uzdrav, Rafaeli svatý,
naši nemoc, sešlost naši,
neb tys lékař Boží.
Přines útěchu a pomoc,
vyveď slepé z moci temnot
v nebes věčné světlo.

Kriste, andělů všech slávo,
všeho světa věčná spáso,
Králi vykoupených,
v andělů všech svatém sboru
dej, ať můžem Otci tvému
vzdávat věčně chválu.

 

Andělů je podle prvního četní dnešní liturgie mnohem víc než jednotlivci: „Tisíce tisíců sloužily jemu a desetitisíce desetitisíců stály před ním“ (Dan 7,10). „Nový zákon přebírá z posvátných knih a současně židovské tradice tehdy běžný způsob vyjadřování a vypočítává tedy archanděly (1 Sol 4,16; Jud 9), cherubíny (Žid 9,5), trůny, panstva, knížata a mocnosti (Kol 1,16), ke kterým jinde připojuje ještě ctnosti (Ef 1,21)“ (LÉON-DUFOUR, Xavier. Slovník biblické teologie. Řím: Velehrad-Křesťanská akademie Řím 1991. s. 18).

Rovněž archandělů je víc než tři dnes vzývaní. Apokryfní spis Zjevení Ezdrášovo jich jménem vypočítává: „Tehdy řekl Bůh: ‚Znáš Ezdráši, jména andělů konce (světa)? Michael, Gabriel, Uriel, Rafael, Gabuthelón, Aker, Arfugitonos, Beburos, Zebuleón‘“ (DUS, Jan A., ed. Proroctví a apokalypsy, Novozákonní apokryfy, III. Praha: Vyšehrad 2007. s. 169). Nebo židovská mystika uvádí: „Co se více známých jmen andělů týká, jsou jako takoví personifikací skutků samotného Boha (´El): Uriel obsahuje hebrejský kořen ´or, ‚osvěcovat‘; Rafael kořen rafa, ‚uzdravovat‘; Gabriel kořen gabar, ‚být silný‘; Michael znamená ‚Kdo je jako Bůh?‘ A toto jsou jména svatých andělů, kteří bdí: Uriel svatý anděl hromů a třesení; Rafael svatý anděl duší lidí; Raguel svatý anděl mstitel světa a světla; Michael svatý anděl, kterému bylo nařízeno dobro lidí a nad lidem; Saracel svatý anděl, který byl postaven před duše lidí, kterým ublížily duchové; Gabriel svatý anděl, který byl postaven před hady, před ráj a před cheruby“ (BURRINI, Gabriele, ed. I grandi temi della mistica ebraica. Bologna: EDB 2003. s. 267-268).

Je možná patrné, že bychom se v andělologii – nauce o andělech – mohli velice rychle ztratit. Nenechal jsem si však ujít příležitost odhalit alespoň trochu bohatství tradice setkávání mystiků s anděly. Vraťme se k hymnu citovanému v úvodu.

Je moudré, abychom si z množství andělů, kteří jsou často opravdu personifikací Božích skutků – nebo leckdy skutečnými však anonymními posly Boží vůle – vybrali a jmenovali několik významných zástupců: archandělé, cherubíni a andělé strážní. Může nám posloužit onen hymnus: Michael – anděl míru, pomocník, ochránce a průvodce v boji s tím zlým. Gabriel – posel spásy, učitel hlásání evangelia a průvodce ke Kristu. Rafael – lékař Boží, učitel soucitu a obětavé pomoci. Cherubové – vzory ve chvále Boží slávy. S nimi zpíváme každou mši: „Svatý, Svatý, Svatý!“ A nakonec naši osobní andělé strážní, kterým jméno můžeme dát mi, které můžeme považovat za své osobní posly, průvodce a pomocníky. Jejich den však budeme slavit jindy.

Poslední sloka hymnu vrcholí oslovením Krista. Kéž je on Pánem andělů, kteří jsou jeho, protože jsou stvořeni skrze něho a pro něho, a ze kterých udělal posly svého plánu spásy (sorv. KKC 331).

 

Čtení z dnešního dne: Úterý 21. 1. 2025, Památka sv. Anežky Římské, panny a mučednice

Žid 6,10-20;

Komentář k Mk 2,23-28: Neškodí i dnes si uvědomit, že Ježíš je pánem nad mnoha projevy naší zbožnosti, tam, kde se jedná o pouhou zvykovost a dobrý pocit z našeho „výkonu“.

Zdroj: Nedělní liturgie

21.1.1953 mě zatkla komunistická tajná policie / DNEŠNÍ VÝROČÍ

(21. 1. 2025) „Jste zatčen, nedělejte žádné hlouposti.“ Když se za mnou pak zavřely vrata věznice, tak hned…

Neděle Božího slova - 3. neděle liturgického mezidobí

Neděle Božího slova - 3. neděle liturgického mezidobí
(20. 1. 2025) Vždy 3. neděle liturgického mezidobí je v církvi věnována „slavení a šíření Božího slova a úvaze nad ním“.

Přímluvy na základě aktuálního dění

(17. 1. 2025) Víte, že web Pastorace.cz nabízí ke stažení přímluvy pro každou nedělní mši, koncipované na základě aktuálního dění v…

Jak svědčit (o) Bohu v duchovní péči? Studijní den 23. ledna 2025 v Českých Budějovicích

(16. 1. 2025) Společné diskuse a sdílení zkušeností z rozličných oblastí pastorační praxe v ekumenické šíři.

Týden modliteb za jednotu křesťanů - smíření křesťanů přesahuje lidské síly...

(14. 1. 2025) "Týden modliteb za jednotu křesťanů" se slaví každý rok od 18. do 25. ledna (nebo na jižní polokouli kolem…

České nebe – obrazové karty pro použití v pastoraci a katechezi

České nebe – obrazové karty pro použití v pastoraci a katechezi
(13. 1. 2025) Obrazové karty „Když se nebe potká se zemí – 28 karet osobností "českého nebe"

Studijní pobyt a duchovní obnova pro vysokoškoláky na Lomci v Jižních Čechách

Studijní pobyt a duchovní obnova pro vysokoškoláky na Lomci v Jižních Čechách
(13. 1. 2025) Prostor pro studium v tichu a klidu v přírodě a duchovní obnova na  hraně zimního a letního semestru dovolí…