Naděje je jako otvor, kterým proudí do hlubin naší duše světlo  - archív citátů

Sekce: Knihovna

Bruno Forte

„Credo“ trochu jinak

z knihy Barvy lásky , vydal(o): Paulínky

Vyznání křesťanské víry není nic jiného než „sanctae Trinitatis relata narratio“(11. toledský koncil, DS 528). Je vyprávěním o lásce Otce, Syna a Ducha svatého („sanctae Trinitatis“), které jsme uvěřili díky slovům svědků, jež stáli na počátku, a tato slova byla předávána skrze živou církevní tradici („relata narratio“). Kdo vyznává víru, mluví o Bohu a vypráví přitom o Lásce, která se zjevila v trojiční události Velikonoc.

Věřím v tebe, Otče, Bože Ježíše Krista, Bože našich otců a Bože náš. Ty, který jsi tak miloval svět, že jsi neušetřil vlastního jednorozeného Syna, ale vydals ho za hříšníky, jsi Bohem, který je Láska. Ty jsi Počátek lásky, jež nemá počátek. Ty miluješ zcela nezištně, z pouhé radosti, jež pramení z lásky. Ty jsi Láska, která věčně začíná, věčný pramen, z nějž vyvěrá každý dokonalý dar. Stvořil jsi nás pro sebe a vložil jsi do nás nostalgii po tvé lásce. Vylil jsi nám do srdce svou lásku, abys daroval pokoj našemu neklidnému srdci.

Věřím v tebe, Pane Ježíši Kriste, Synu věčně milovaný, který jsi byl poslán na svět,abys smířil hříšníky s Otcem. Ty jsi čiré přijímání Lásky, ty miluješ s nekonečnou vděčností a učíš nás, že i přijímat je božské a nechat se milovat není o nic méně božské než milovat. Ty jsi věčné Slovo, jež vyšlo z Ticha v nikdy nekončícím dialogu Lásky. Milovaný, jenž vše přijímá a vše dává. Dny, které jsi prožil ve svém tělev naprosté poslušnosti Otci, nazaretské ticho, galilejské jaro, cesta do Jeruzaléma, příběh utrpení a nový velikonoční život vzkříšení naplňují láskyplnými díky i nás a činí z nás tvé následovníky, kteří uvěřili lásce a žijí v očekávání tvého příchodu.

Věřím v tebe, Duchu svatý, Pane a dárce života, který jsi se vznášel nad vodami prvního stvoření a sestoupil jsi k Panně, jež tě přijala, a také do vod nového stvoření. Ty jsi pouto věčné lásky, jednota a pokoj Milovaného a Milujícího ve věčném dialogu lásky. Ty jsi Boží extáze a dar, ten, v němž se nekonečná láska svobodně otevírá, vzbuzuje lásku a šíří ji. Tvá přítomnost z nás činí církev, lid lásky, jednotu, jež je znamením a proroctvím jednoty světa. Ty z nás utváříš církev svobody, otevíráš nás novým skutečnostem a upozorňuješ na zázračnou různorodost, kterou tvá láska probouzí. Ty jsi v nás hořící nadějí, spojuješ čas s věčností, církev putující s církví nebeskou, otevíráš srdce těch, kdo jsou bez Boha, pro Boha a srdce nás ubohých a hříšných daru lásky, která nezná konce. V tobě se nám dostalo vody života, v tobě nám byl dán chléb z nebe, v tobě se nám dostalo odpuštění hříchů. V tobě dostáváme příslib a záruku radosti věku, který má přijít. Věřím v tebe, jediný Bože lásky, věčný Milující, věčný Milovaný, věčná jednoto a svobodo lásky. V tobě žiji a v tobě nacházím své odpočinutí, když ti odevzdávám své srdce s prosbou, abych se v tobě mohl skrýt a aby sis ve mně našel příbytek. Amen!

Tento text lze číst různými způsoby:– jako modlitbu − v ovzduší adorace a díkůvzdání Bohu za jeho úžasná díla;– jako rozjímání − lze se zastavit u jednotlivých pasáží s odkazem na biblické texty uvedené po straně a odpovědět na položené otázky, které mají rozjímání napomoci;– jako společnou modlitbu – společně při ní komentujeme jednotlivé citace. Tento postup je zvlášť vhodný při přípravě mladých lidí či dospělých k přijetí svátostí  křesťanské iniciace.

 


Ostatní kapitoly z této knihy na tomto webu:

Čtení z dnešního dne: Pondělí Pondělí 22. 7. 2024, Svátek sv. Marie Magdalény

Pís 3,1-4a;

Komentář k Jan 20,1.11-18: Radost, kterou tohoto jitra prožila Marie Magdalena v zahradě, ať mě provází celý den. A ve chvílích, kdy je nám do pláče, nebojme se mu svěřit. Snažme se jej pak poznat po hlase…

Zdroj: Nedělní liturgie

Svatá Marie Magdalena (Magdalská, Magda) – svátek 22.7.

(20. 7. 2024) Kdo vlastně byla Marie Magdalská? Ještě donedávna se v ní spojovaly celkem tři ženské postavy známé z evangelií. 

Sv. Eliáš (20.7.)

(18. 7. 2024) V náboženských dějinách Izraele hráli velkou roli proroci. Mezi nimi vyčnívá postava Eliáše, kterého Bůh povolal, aby…

17. července 1794 bylo popraveno šestnáct karmelitánek

(16. 7. 2024) z kláštera Compiègne u Paříže

Josef Toufar - výročí narození 14.7.1902

(12. 7. 2024) Josef Toufar - kněz umučený komunisty - se narodil 14.7.1902

Sv. Benedikt z Nursie (11.7.)

(10. 7. 2024) Sv. Benedikt měl zásadní vliv na rozšíření křesťanství na evropském kontinentu.

Svatí Cyril a Metoděj (5.7.)

(4. 7. 2024) svátek 5.7.

Svatý Prokop (svátek 4.7.)

(3. 7. 2024) (*Chotouň asi 970 + Sázava 25.3.1053)