V promluvě k členům dikasteria pro evangelizaci se papež František zamýšlel nad nadcházejícím jubilejním rokem, věnovaným naději, a vyzval k podpoře spirituality milosrdenství, která by překonala sekularismus.

Když se evangelizace koná ve stylu milosrdenství, dostává se jí lepšího sluchu a srdce se ochotněji otevírá k obrácení, vyzdvihl papež František v pátek 15. března, když se obrátil ke členům Sekce pro základní otázky týkající se evangelizace Dikasteria pro evangelizaci, kteří se sešli na plenárním shromáždění.

Evangelizace v sekularizovaném světě

Svůj projev, který přečetl monsignor Filippo Ciampanelli, zahájil papež úvahami o potřebě nového přístupu k evangelizaci v našem sekularizovaném a individualistickém světě.

Poznamenal, že sekularismus v posledních desetiletích způsobil obrovské obtíže, které sahají od ztráty pocitu sounáležitosti s křesťanským společenstvím až po lhostejnost vůči víře a jejímu obsahu. Tyto negativní důsledky ještě zvýraznila nová digitální kultura, která s sebou přináší také vizi člověka, jež se jeví jako problematická, pokud se vztahuje k hledání pravdy přebývající v každém člověku.

Proto vyvstává hlavní otázka pochopení, jak překonat trhlinu, k níž došlo v předávání víry. Za tímto účelem je naléhavě nutné obnovit účinný vztah s rodinami a s formačními centry.

„Aby mohla být víra ve vzkříšeného Pána, která je jádrem evangelizace, předávána, vyžaduje významnou zkušenost prožívanou v rodině a křesťanském společenství jako setkání s Ježíšem Kristem, který mění život. Bez tohoto setkání, skutečného a existenciálního, budeme vždy vystaveni pokušení učinit z víry teorii, a nikoli svědectví života“.

V této souvislosti papež František uvítal nové Direktorium pro katechezi, které v roce 2020 vydala tehdejší Papežská rada pro novou evangelizaci, jako platný a účinný nástroj nejen pro obnovu katechetické metodiky, ale především pro zapojení celého křesťanského společenství.

Klíčová role katechetů

Papež zdůraznil klíčovou roli katechetů a vyjádřil naději, že biskupové budou schopni pěstovat a doprovázet povolání k této službě, zejména mezi mladými, aby se zmenšila propast mezi generacemi a předávání víry se nejevilo jako úkol svěřený pouze starším lidem.

„Povzbuzuji vás, abyste hledali způsoby, jak Katechismus katolické církve nadále poznávat, studovat a oceňovat, aby mohl reagovat na nové potřeby, které se projevují s přibývajícími desetiletími“.

Podporovat spiritualitu milosrdenství

Papež František dále zdůraznil, že spiritualita milosrdenství je základní složkou evangelizačního díla: „Boží milosrdenství nikdy nechybí a my jsme povoláni vydávat o něm svědectví a takříkajíc ho nechat kolovat v žilách těla církve“.

V této souvislosti poukázal na vzácnou práci, kterou vykonávají Misionáři milosrdenství, jejichž činnost založil v papežské bule Misericordiae vultus z roku 2015, kterou vyhlásil mimořádné Jubileum milosrdenství 2016.

„Svou velkorysou službou svátosti smíření vydávají svědectví, které by mělo pomoci všem kněžím znovu objevit milost a radost z toho, že jsou služebníky Boha, který odpouští, vždy a bez hranic“, upozornil papež.

Modlit se v přípravě na Jubileum naděje

Na závěr se papež František zamyslel nad přípravou Jubilea naděje 2025, které oficiálně vyhlásí v apoštolském listě, jenž bude zveřejněn v následujících týdnech: „Doufám, že jeho stránky budou schopny pomoci mnoha lidem k zamyšlení a především ke skutečnému prožitku naděje“, vyzdvihl a poznamenal: „Svatý Boží lid ji tolik potřebuje!“.

Papež poté oděkoval dikasteriu za jeho úsilí o přivítání milionů jubilejních poutníků, kteří budou příští rok proudit do Říma, a na závěr připomněl důležitost modlitby při přípravě na tuto událost, kvůli níž vyhlásil rok 2024 Rokem modlitby.

„Musíme znovu objevit modlitbu jako prožitek v Pánově přítomnosti, kdy cítíme, že nás chápe, přijímá a miluje. Začněme se, bratři a sestry, více modlit, lépe se modlit ve škole Marie a svatých“.

Lisa Zengarini – Vatican News
15. března 2024, 14:31