Podle Jana Pavla II. je centrálním úkolem médií přispívat k jednotě lidstva. Jednou z možností, jak naplnit toto poslání, je zprostředkovat vzdělání.
"Média mohou učit biliony lidí o ostatních částech světa a jiných kulturách. (...) Precizní znalosti umožňují porozumění, rozptylují předsudky a vzbuzují touhu poznávat více," píše se v poselství.
Papež však také upozorňuje na to, že média mohou stejně tak vytvářet démonický obraz jiných sociálních, etnických a náboženských skupin, a tím rozdmýchávat strach a nenávist. Proto nesou novináři tak velkou odpovědnost za formu a obsah svých sdělení.
Jak pozitivní úlohu naopak mohou média sehrát, ukazuje papež na příkladu nebývalé vlny solidarity, která se zdvihla po informacích o přírodní katastrofě v jihovýchodní Asii. "Bylo povzbudivé sledovat, s jakou rychlostí odpovědělo mezinárodní společenství na nedávné neštěstí způsobené vlnou tsunami, která si vyžádala bezpočet obětí," píše Jana Pavel II.
Prospěch lidské osoby a společnosti - to je konečné měřítko pro využití masmédií, připomíná Svatý otec. Společné dobro musí být vždy nadřazeno prospěchu jednotlivců či zájmových skupin.
"Moje modlitba u příležitosti Světového dne sdělovacích prostředků bude za to, aby muži a ženy pracující v médiích splnili svou úlohu při boření zdí, které nepřátelstvím rozdělují náš svět, zdí, které oddělují lidi a národy jeden od druhého, živeny neporozuměním a nedůvěrou," uzavírá papež své letošní poselství.