Autorský rejstřík
Benedikt z Nursie
Benedikt z Nursie (kolem 480–547) ovlivnil svou Řeholí (Regula Benedicti; v rukopisech se objevuje i název Regula monasteriorum, tedy „Řehole pro kláštery“) ducha západního mnišství do takové míry, že ho lze nazvat zakladatelem, byť nikoli v chronologickém slova smyslu. Narodil se ve vážené rodině v umbrijské Nursii, se studiemi začal v Římě, ale přerušil je, poté co se rozhodl pro řeholní život. Po přípravě v mnišském společenství odešel jako poustevník do údolí řeky Anio u Subiaka. Neúspěšný pokus s reformováním mnišské komunity v sousedství byl podnětem k tomu, aby sám v údolí Ania založil klášter. Z tohoto opěrného bodu se záhy hnutí začalo šířit, přidávaly se také další kláštery v okolí. V letech 523 až 526 pro ně Benedikt navrhl klášterní pravidla. Jelikož však byl odtud vyhnán, založil na Monte Cassinu věhlasný klášter, kde má benediktinské mnišství svůj původ.
Řehole vyjadřuje Benediktův záměr zřídit pro službu Pánu družinu (schola servitii). Platí v ní strohá kázeň jako u armády, příznačná je též uvážená míra požadavků. Je zákonem, který je možno zachovávat, a proto také musí být dodržován. Benedikt přihlédl ke všemu, co v mnišských tradicích jeho doby existovalo; vyvaroval se však vší jednostrannosti. Jeho dílo je nejvelkolepějším svědectvím organizační síly římského myšlení a vyvolává tím větší obdiv, čím více se o něm uvažuje.
Heslo převzato z knihy Slovník starokřesťanské literatury
- Benedikt XVI. vysvětlil volbu svého jména (Články) Papež Benedikt XVI. vysvětlil, proč si po svém zvolení vybral právě toto jméno.
- Benedikt z Nursie (krátký životopis) (Tematické texty) asi 480, Nursie (Perugia) – 543, nebo 560, Monte Cassino (Frosinone)
- Kříž svatého Benedikta (Články) Co znamená tzv. benediktinský kříž, který prý chrání před zlým duchem?
- Naše mluvení je testem pravosti našeho mlčení (Sv. Benedikt) (Články) Sv. Benedikt nevidí mlčení odděleně od mluvení. Naše mluvení je testem pravosti našeho mlčení. Jestliže se naučíme vnitřně mlčet, pak z mlčení nevyjdeme ani mluvením.
- Ničemu ať nedávají přednost před Kristem (Tematické texty) Z „Řehole“ svatého Benedikta
- Sv. Benedikt a mnišství (Články) Jako studenta práv Benedikta znechutil rozmařilý život města Říma a odchází stále více do samoty. Žije nejdřív jako poustevník, pak ve společenství mnichů. Vede přísný život. Vzniká benediktinský řád…
- „Vyhledávej pokoj a usiluj o něj,“ vybízí své mnichy svatý Benedikt. (Citát) Pokoj ale nespadne nikomu jen tak do klína. Stojí to mnoho úsilí a také přemáhání.