Ve změti omamnosti a marnosti  lidských slov potřebujeme Boží slovo,  - archív citátů

papež František | Sekce: Kázání

Vánoce (cyklus A)
Křest Páně / Angelus - papež František

Liturgie nám letos předkládá událost Ježíšova křtu v podání Matoušova evangelia (srov. 2,13-17). Evangelista přináší dialog mezi Ježíšem, který žádá o křest, a Janem Křtitelem, který se brání a podotýká: „Já bych měl být pokřtěn od tebe, a ty přicházíš ke mně?“(v. 14). Ježíšovo rozhodnutí překvapuje Jana Křtitele, vždyť Mesiáš nepotřebuje očistu, naopak je to On, kdo očišťuje. Avšak Bůh je Svatý, jeho cesty nejsou našimi cestami a Ježíš je Boží cesta, cesta nepředvídatelná. Mějme na paměti, že Bůh je Bohem překvapení.

Jan prohlásil, že mezi ním a Ježíšem je propastná, nepřeklenutelná vzdálenost. „Jemu nejsem hoden ani opánky přinést“ (Mt 3,11), pravil. Avšak Boží Syn přišel právě proto, aby překlenul vzdálenost mezi člověkem a Bohem. Jestliže Ježíš je vším po Boží stánce, je také vším po lidské stránce, spojuje to, co bylo oddělené. Proto Ježíš odvětí Janovi: „Nech tak nyní, neboť je třeba, abychom zcela splnili spravedlnost“ (v. 15, český liturgický text namísto “spravedlnost“ uvádí „Boží vůli“, pozn. překl.). Mesiáš žádá o křest, aby se zcela naplnila spravedlnost, tedy aby se uskutečnil Otcův plán, který se naplňuje na cestě synovské poslušnosti a solidarity s křehkým a hříšným člověkem. Je to cesta pokory a úplné Boží blízkosti k jeho dětem.

Také prorok Izaiáš ohlašuje spravedlnost Božího služebníka, který uskutečňuje své poslání ve světě stylem protichůdným ke světskému duchu: „Nebude křičet, nebude hlučet, nedá se slyšet na ulici. Nalomenou třtinu nedolomí, doutnající knot neuhasí” (42,2-3). Je to postoj mírnosti - právě to nás učí Ježíš ve své pokoře -  prostoty, úcty, uměřenosti a skrytosti, požadovaný také dnes od Pánových učedníků. Je smutné to říkat, ale kolik je učedníků, kteří se naparují z toho, že jsou Pánovi učedníci. Ten, kdo se takto natřásá, není dobrým učedníkem. Dobrý učedník činí dobro, aniž by to vystavoval na odiv.  Křesťanské společenství je ve svém misionářském působení povoláno vycházet vstříc druhým, nabízet a nikoli vnucovat, vydávat svědectví sdílením konkrétního lidského života.

Jakmile byl Ježíš pokřtěn v řece Jordánu, otevřela se nebesa a sestoupil na Něj Duch svatý jako holubice a z nebe se ozval hlas, který pravil: „To je můj milovaný Syn, v něm mám zalíbení“ (Mt 3,17). Při svátku Ježíšova křtu znovu objevujeme svůj křest. Jako je Ježíš milovaný Otcův Syn, kéž také my znovuzrození  z vody a Ducha svatého dokážeme být milovanými syny - Bůh nás všechny miluje - předmět Božího zalíbení, bratři všech ostatních bratří, nasazení ve velikém poslání svědčit a hlásat všem lidem nekonečnou Otcovu lásku.

Tento svátek Ježíšova křtu nám připomíná náš křest. Také my jsme byli obnoveni ve křtu. Ve křtu přišel Duch svatý, aby v nás přebýval. Proto je důležité znát datum svého křtu. Známe datum svého narození, ale ne vždycky víme, kdy jsme byli pokřtěni. Někdo z vás ho snad zná… ale mám pro vás domácí úkol! Až se vrátíte, zeptejte se, kdy jsem byla pokřtěna, kdy jsem byl pokřtěn? A každý rok slavte datum svého křtu ve svém srdci. Udělejte to! Je to také povinnost spravedlnosti vůči Pánu, jenž k nám byl tolik dobrý.

Nejsvětější P. Maria kéž nám pomůže chápat stále lépe dar křtu a žít ho s koherentností v každodenních situacích.

Se svolením převzato
webu České sekce Radio Vaticana
Redakčně upraveno

Čtení z dnešního dne: Sobota 1. 2. 2025, Sobota 3. týdne v mezidobí

Žid 11,1-2.8-19;

Komentář k Žid 11,1-2.8-19: Kéž ve své víře neustrnu, kéž ji více prohlubuji! I tím, že se Bohem nechám vést do situací, do kterých se mi nechce. Když se zpětně ohlédnu, vidím, že ON byl se mnou.

Zdroj: Nedělní liturgie

Svatoblažejské požehnání (3.2.)

(1. 2. 2025) Na svátek sv. Blažeje (3. února) je možné udílet tzv. svatoblažejské požehnání...

Přímluvy dle aktuálního dění na svátek Uvedení Páně do chrámu / Hromice v neděli 2. 2. 2025 cyklu C

(31. 1. 2025) Prorok Simeon pronesl prorocká slova, že Ježíš je „spása pro všechny národy a světlo k osvícení pohanům“.…

Hromnice, Svátek Uvedení Páně do chrámu a Světový den zasvěcených osob (2.2.)

Hromnice, Svátek Uvedení Páně do chrámu a Světový den zasvěcených osob (2.2.)
(30. 1. 2025) Svátek Uvedení Páně do chrámu (2.2.) se lidově nazývá Hromnice. Tento den se slaví i Světový den zasvěcených osob.

Byl odsouzen k smrti zastřelením, byl deportován na Sibiř... Fjodor Michajlovič Dostojevskij

(27. 1. 2025) Říká-li se, že člověk v životě neumírá jen jednou, pak to obzvlášť platí pro život ruského spisovatele Dostojevského,…

Den památky obětí holocaustu 27.1.

(26. 1. 2025) Holokaust - holocaust - šoa - genocida - znamená systematické pronásledování vyvražďování Židů za Druhé světové války.…

Přímluvy dle aktuálního dění pro 3. neděli v mezidobí cyklu C (26. 1. 2025)

(24. 1. 2025) Ježíš v Nazaretě ohlašuje, že se naplnila radostná zvěst. S důvěrou v Boží slovo se společně modleme:

Neděle Božího slova - 3. neděle liturgického mezidobí

Neděle Božího slova - 3. neděle liturgického mezidobí
(24. 1. 2025) Vždy 3. neděle liturgického mezidobí je v církvi věnována „slavení a šíření Božího slova a úvaze nad ním“.