Vzkříšení znamená, že Bůh je mocnější než zlo a smrt. - archív citátů

papež František | Sekce: Kázání

Vánoce (cyklus B)
Slavnost Matky Boží, Panny Marie - 1.1. / Angelus - papež František (Odmítněme ovládání, útisk a násilí. Tolik to dnes potřebujeme!)

V tento den, kdy oslavujeme nejsvětější Matku Boží Pannu Marii, svěřme nový čas, který nám byl dán, pod její starostlivý pohled. Kéž nad námi v tomto roce bdí. 

Dnešní evangelium nám odhaluje, že Mariina velikost nespočívá v tom, že by vykonala nějaký mimořádný čin; naopak, zatímco pastýři po zvěstování od andělů spěchají k Betlému (srov. Lk 2,15-16), ona mlčí. Ticho Matky je krásným rysem. Není to pouhá absence slov, ale mlčení naplněné úžasem a obdivem k zázrakům, které Bůh koná. "Maria," poznamenává svatý Lukáš, "to všechno uchovávala a rozjímala o tom ve svém srdci" (2,19). Tímto způsobem v sobě vytváří prostor pro toho, který se narodil; v tichu a klanění staví Ježíše do středu a vydává o něm svědectví jako o Spasiteli. Maria, matka ticha, Maria, matka klanění.

Je tedy Matkou nejen proto, že nosila Ježíše ve svém lůně a porodila ho, ale i proto, že ho staví do světla, aniž by zaujímala první místo. Zůstane mlčet i pod křížem, v nejtemnější hodině, a bude mu dál dělat místo a vytvářet ho pro nás. Jeden řeholník a básník 20. století napsal: "Panno, katedrálo ticha / [...] ty neseš naše tělo do ráje / a neseš Boha v těle" (D. M. TUROLDO, Laudario alla Vergine. "Via pulchritudinis", Bologna 1980, 35). Katedrála ticha: je to krásný obraz. Svým tichem a pokorou je Maria první Boží "katedrálou", místem, kde se může setkat Bůh a člověk.

Ale i naše matky jsou se svou skrytou péčí, se svou starostlivostí často velkolepými katedrálami ticha. Přivádějí nás na svět a pak nás dál provázejí, mnohdy nepozorovaně, abychom mohli růst. Pamatujme na to: láska nikdy nedusí, láska dělá prostor pro druhého. Láska nás nechává růst.

Bratři a sestry, na začátku nového roku vzhlížejme k Marii a s vděčným srdcem mysleme a vzhlížejme také k matkám, abychom se naučili té lásce, která se pěstuje především v tichu, která umí udělat prostor druhému, respektuje jeho důstojnost, ponechává svobodu projevu, odmítá všechny formy vlastnění, ovládání a násilí. Toho je dnes tolik zapotřebí, tolik! Tolik je třeba ticha, abychom si navzájem naslouchali. Jak připomíná poselství k dnešnímu Světovému dni míru: "Svoboda a mírové soužití jsou ohroženy, když lidé podléhají pokušení sobectví, vlastního zájmu, touze po zisku a touze po moci”. Láska je naproti tomu založena na úctě a je tvořena laskavostí: tímto způsobem boří bariéry a pomáhá žít bratrské vztahy, pomáhá budovat spravedlivější společnosti, humánnější společnosti, mírumilovnější společnosti.

Prosme dnes Matku Boží a naši Matku, abychom v novém roce rostli v této jemné, tiché a diskrétní lásce, která dává život, a otevírali ve světě cesty míru a smíření.

Se svolením převzato z webu České sekce Vatican News.
Redakčně upraveno.

Čtení z dnešního dne: Sobota 19. 4. 2025, Slavnost Zmrtvýchvstání Páně - Velikonoční vigilie

Řím 6,3-11;

Komentář k Řím 6,3-11: Ponoření do vody, která umývá, je příslibem nového života. Mohu začít žít nově již od této chvíle! Ve sjednocení s Jeho osudem…

Zdroj: Nedělní liturgie

Velikonoce

Velikonoce
(20. 4. 2025) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční noc (vigilie), příběh Velikonoc.

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)
(19. 4. 2025) Emil Kapaun byl Americký katolický kněz s českými kořeny, který zahynul v zajateckém táboře v Severní Koreji v roce…

Bílá sobota

(18. 4. 2025) Bílá sobota je druhým dnem, kdy Ježíš ležel v hrobě. Den zmatku a ticha. Ježíšovi učedníci byli v tento den…

Velký pátek

(17. 4. 2025) Velký pátek je připomínkou utrpení a smrti Ježíše Krista na kříži.

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů
(15. 4. 2025) Kněz Giovanni Minzoni rozuměl toxickému náboji ideologií

Zelený čtvrtek

(15. 4. 2025) Význam a obsah Zeleného čtvrtku. 

Velikonoční triduum

Velikonoční triduum
(14. 4. 2025) Kristův kříž jako maják a znamení naděje, která neklame.