Navigace: Tematické texty V VelikonoceKomentáře liturgie 1/ Zelený čtvrtek – komentář k večerní liturgii 2
1/ Zelený čtvrtek – komentář k večerní liturgii 2
ZELENÝ ČTVRTEK - MŠE O VEČEŘI PÁNĚ
Vstupujeme do nejposvátnější části liturgického roku, do velikonočního třídení, které začíná nyní o večerní mši na Zelený čtvrtek, pokračuje na Velký pátek, vrcholí na Bílou sobotu o velikonoční vigilii a Neděli zmrtvýchvstání Páně.
Je to oslava velikonočního tajemství Kristova, jeho utrpení a vzkříšení.
Dnešní večerní bohoslužba má tři části:
1/ Na památku Poslední večeře Ježíšovy se slaví mše svatá. Službu lásky Kristovy nám připomene obřad umývání nohou.
2/ Odchod Ježíšův do Getsemanské zahrady znázorňuje přenesení Nejsvětější svátosti na boční oltář.
3/ Svůj vztah k trpícímu Kristu chceme vyjádřit adorací. Opuštěnost Ježíše v Getsemanech připomíná obnažení oltářů.
Po pozdravu kněze:
Sešli jsme se společně, abychom slavili jako apoštolové s Ježíšem jeho Poslední večeři. Dnes, jako tehdy nám podává důkaz své nejvyšší lásky, své tělo a krev. Dnes, jako tehdy myje nám nohy a dává nám příklad, abychom každému prokazovali službu lásky. To chceme právě nyní učinit: Odpustit každému a sami poprosit, aby i nám Bůh odpustil.
Po Pane smiluj se:
Při chvalozpěvu "Sláva na výsostech Bohu" se rozezní všechny zvony a pak umlknou po celou dobu utrpení Ježíše, aby znovu zazněly o Veliké noci.
Před 1.čtením /Ex 12/
Ve starozákonním čtení uslyšíme předpisy o velikonoční večeři, která dal Bůh Mojžíšovi pro první Velikou noc, kdy Bůh zachránil Izrael z egyptského otroctví. Tuto noc slavili Židé každý rok jako velikonoční svátek.
Před 2.čtením /1Kor/
Pán Ježíš slavil své rozloučení s apoštoly v rámci židovské velikonoční večeře. Dal jí ale jiný obsah. Stala se obětí Nového zákona a potvrzením nové smlouvy. Sv. Pavel nám popisuje, jak Pán slavil svou večeři.
Před evangeliem
Jen sloužící láska, jak nám ukáže Pán v evangeliu, je tmelem jednoty a pramenem bratrství v církvi.
Po modlitbě "Po přijímání"
Po Poslední večeři odešel Ježíš do Getsemanské zahrady, aby se tam v modlitbě připravil na své utrpení. Odchod z večeřadla připomíná nyní slavnostní průvod s Nejsvětější svátostí k bočnímu oltáři, kde bude přechovávána.
Adorace
Nyní chceme setrvat s Ježíšem v Getsemanské zahradě. Je zde přítomen v Nejsvětější svátosti. Připomeňme si jeho utrpení v Getsemanech a snažme se uskutečnit jeho prosbu: "Bděte a modlete se semnou!"
Obnažení oltářů
Odnášení plátna, kříže a svící z oltáře se podle původního zvyku konalo po každé mši svaté. Nyní nám to připomíná, že Ježíš byl ve svém utrpení opuštěn od přátel a při bičování a křižování obnažen.
Z kropenek se odstraní svěcená voda a naleje se až z křestního pramene při slavení velikonoční vigilie.
Velikonoce - samostatná velikonoční stránka
Velikonoce (jen) na webu pastorace.cz zde