Vzkříšení znamená, že Bůh je mocnější než zlo a smrt. - archív citátů

Navigace: Tematické texty N Nebe, věčný posmrtný životNaděje na věčný život - rekolekce ve Vatikánu (9. 3. - 14. 3. 2025) 02. Věčný život nezávisí na morálním výkonu, ale na nezištné lásce

02. Věčný život nezávisí na morálním výkonu, ale na nezištné lásce

Cíl všech soudů

Podobenství o posledním soudu, o němž vypráví Matoušovo evangelium a které je zobrazeno na slavné Michelangelově fresce, bývá vykládáno jako výzva k lásce. Bližší analýza však odhalí překvapivý pohled: nejde o soud v tradičním smyslu, ale o prohlášení, které odhaluje skutečnost, již každý člověk prožívá. Kritériem pro přístup do Království není náboženská příslušnost, ale konkrétní láska k nejmenším bratřím a sestrám, kteří v evangelijní perspektivě představují Kristovy učedníky. Odpovědností křesťanů tedy není v první řadě konat dobro, ale umožnit ho konat druhým.

Toto podobenství navíc převrací běžný smysl pro posuzování: spravedliví i bezbožní projevují údiv nad královými slovy, což je znamením, že dobro, které v nich bylo vykonáno, bylo prožíváno přirozeně a nevědomě. To naznačuje, že přístup k věčnému životu nezávisí na morálním výkonu, ale na schopnosti žít v lásce bez vypočítavosti.

Katechismus uvádí, že na konci časů se plně projeví Boží království, které promění lidstvo a vesmír v „nové nebe a novou zemi“ (KKC 1042-1044). Tato naděje je zakořeněna v Kristově příslibu, který nás vyzývá, abychom v této perspektivě žili již nyní, bez úzkosti z výkonu, ale s důvěrou, že je to sám Bůh, kdo promění naše lidství ke svému obrazu a podobě podle onoho plánu lásky, který je od počátku.

Ježíš ohlásil věčný život nikoli jako budoucí a vzdálenou skutečnost, ale jako stav, který je již nyní dostupný těm, kdo slyší jeho slovo a věří v Otce (Jan 5,24). Evangelium nás vyzývá, abychom si uvědomili, že věčný život již začal: projevuje se ve způsobu, jakým žijeme a milujeme, a otevíráme se tak proměňující Boží přítomnosti. Skutečným překvapením posledního soudu bude zjištění, že Bůh od nás neočekával nic jiného než to, že nás plně uzná za své děti, které jsou již ponořeny do jeho věčnosti.


Shrnutí meditace kazatele papežského domu P. Roberto Pasolini OFMCap
Překlad Martin Jarábek
Se svolením převzato z webu Slovenské sekce Vatican News.
Redakčně upraveno.

Čtení z dnešního dne: Pondělí 21. 4. 2025, Pondělí velikonočního oktávu

Sk 2,14.22b-33;

Komentář k Mt 28,8-15: Běžícím ženám, plným „strachu a radosti“, jde naproti Ježíš. I dnes jde vstříc těm, kdo se snaží radostnou zprávu šířit dál.

Zdroj: Nedělní liturgie

Druhá neděle velikonoční - svátek Božího milosrdenství

(21. 4. 2025) Na první neděli po Velikonocích se slaví Svátek Božího milosrdenství. Neděli Božího milosrdenství stanovil papež Jan…

Na velikonoční pondělí zemřel papež František

Na velikonoční pondělí zemřel papež František
(21. 4. 2025) Dnes 21. 4. 2025 o velikonočním pondělí přešel papež František Domů k Otci. Odešel o Velikonocích, kdy se připomíná že…

Den skautů - 24. duben

Den skautů - 24. duben
(21. 4. 2025) Na svátek sv. Jiří se připomíná Den skautů.

Velikonoce

Velikonoce
(20. 4. 2025) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční noc (vigilie), příběh Velikonoc.

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)
(19. 4. 2025) Emil Kapaun byl Americký katolický kněz s českými kořeny, který zahynul v zajateckém táboře v Severní Koreji v roce…

Bílá sobota

(18. 4. 2025) Bílá sobota je druhým dnem, kdy Ježíš ležel v hrobě. Den zmatku a ticha. Ježíšovi učedníci byli v tento den…

Velký pátek

(17. 4. 2025) Velký pátek je připomínkou utrpení a smrti Ježíše Krista na kříži.