Naděje je jako otvor, kterým proudí do hlubin naší duše světlo  - archív citátů

Navigace: Tematické texty S StvořeníDelší texty Bůh přece nevylučuje tvory (Henri Boulad)

Bůh přece nevylučuje tvory (Henri Boulad)

Bůh přece nevylučuje tvory a tvorové nevylučují Boha, ale v tomto řádu má všechno své správné místo. Tato vnitřní rovnováha se nedá najít okamžitě, ale vzniká a dochází se jí za dobře zaplacenou cenu dlouhého hledání a tápání. Člověk, který dosáhl harmonie a pravého pokoje, má za sebou vždycky cestu posetou omyly a chybami. Ale toto dobrodružství stojí za to! Jen v duchovním dobrodružství pozná člověk pravdu o vlastní bytosti a může konečně dojít této dokonalosti jako pravý, skutečný člověk. Tato dobrodružná cesta se jmenuje:
Duchovní život. Rovnováha, která se hledá a nachází mezi výlučnou láskou k Bohu a výlučnou láskou ke stvořenému, ta se jmenuje křesťanský humanismus.

Křesťanský humanismus usmiřuje oba póly navzájem, póly, které jsou zdánlivě nesmiřitelně proti sobě - Bůh a člověk, nebe a země, Tvůrce a stvoření: Křesťanský humanismus záleží v tak intenzivní lásce k Bohu, že objímá spolu všechno stvořené; záleží v tak hluboké a čisté lásce ke stvořenému, že je dokonale proniká, aby se člověk nakonec dotkl ve stvořeném zdroje všeho stvořeného - to jest Boha.

Na rozdíl od výlučné lásky k Bohu mluvíme nyní o inklusivní lásce k Bohu, o zcela nové lásce, která v sobě všechno sjednocuje. Nevylučuje nic, co by existovalo, ale vítá všechno z celého srdce, aby všechno do něj pojala ve velké jednotě a aby je zbožštila. Neodmítá nic lidského, ale integruje je a táhne s sebou vzhůru, vstříc cíli, vstříc nekonečnu. V takovéto lásce je Bůh milován nekonečně a také jeho stvoření, také všichni tvorové jsou v pravém slova smyslu nekoneční v Bohu, protože nich přebývá.

(Henri Boulad: Dimenze lásky, Karmelitánské nakl., Kost. Vydří 1995, 62-63)


Témata: Stvoření

Čtení z dnešního dne: Pondělí Pondělí 22. 7. 2024, Svátek sv. Marie Magdalény

Pís 3,1-4a;

Komentář k Jan 20,1.11-18: Radost, kterou tohoto jitra prožila Marie Magdalena v zahradě, ať mě provází celý den. A ve chvílích, kdy je nám do pláče, nebojme se mu svěřit. Snažme se jej pak poznat po hlase…

Zdroj: Nedělní liturgie

Svatá Marie Magdalena (Magdalská, Magda) – svátek 22.7.

(20. 7. 2024) Kdo vlastně byla Marie Magdalská? Ještě donedávna se v ní spojovaly celkem tři ženské postavy známé z evangelií. 

Sv. Eliáš (20.7.)

(18. 7. 2024) V náboženských dějinách Izraele hráli velkou roli proroci. Mezi nimi vyčnívá postava Eliáše, kterého Bůh povolal, aby…

17. července 1794 bylo popraveno šestnáct karmelitánek

(16. 7. 2024) z kláštera Compiègne u Paříže

Josef Toufar - výročí narození 14.7.1902

(12. 7. 2024) Josef Toufar - kněz umučený komunisty - se narodil 14.7.1902

Sv. Benedikt z Nursie (11.7.)

(10. 7. 2024) Sv. Benedikt měl zásadní vliv na rozšíření křesťanství na evropském kontinentu.

Svatí Cyril a Metoděj (5.7.)

(4. 7. 2024) svátek 5.7.

Svatý Prokop (svátek 4.7.)

(3. 7. 2024) (*Chotouň asi 970 + Sázava 25.3.1053)