Bůh tě miluje jedinečným odstínem své odvěké lásky - archív citátů

Navigace: Tematické texty M MariaDelší texty Cesta Mariina a Duch svatý (Kardinál Joachim Meisner)

Cesta Mariina a Duch svatý (Kardinál Joachim Meisner)

Mariánská dogmata byla definována, aby byla zajištěna kristologická dogmata, což znamená, že Maria stojí zcela ve službě víry v Ježíše Krista a ve službě církvi. To ostatně lze krásně vyvodit z Nového zákona.

Evagelista Lukáš staví Marii na začátek svého evangelia. Ve svém domě v Nazaretě stojí v adventním očekávání otevřena Božímu Duchu. První biblický obraz Marie, totiž zvěstování v Nazaretě, je tedy zároveň obrazem Ducha svatého. Její poslední biblický obraz nalézáme ve Skutcích apoštolů: i to je obraz Ducha svatého: Maria stojí s apoštoly ve večeřadle v Jeruzalémě v letničním očekávání Božího Ducha.

První a poslední obraz Marie má co dočinění s Duchem svatým. Lze také říci: kde je Maria, tam je Duch svatý. S ním je cele spojena a jemu je zaslíbena tak, že ji církev nazývá „Nádobou Ducha svatého“. Maria tak bezvýhradně souhlasila s Božím Duchem, že mohla přivést na svět Boha v Ježíši Kristu.

Kdo chce být křesťanem ve světě, je zároveň povolán přivádět do světa Krista: v tom může jít jen cestou Mariinou. Uctívání Marie není proto pro nás křesťany otázkou vkusu soukromé zbožnosti, ale existenční otázkou pro naši církev. Mariologie je vlastně mostem od kristologie k eklesiologii, to znamená od učení o Ježíši Kristu k učení o církvi. Pokud nevím, kdo je Maria, pak nevím ani, kdo je Kristus a co je to církev.


***



Ukázka z knihy "Dívat se srdcem - Kardinál Joachim Meisner v rozhovoru s Stefanem Rehderem", kterou vydalo Karmelitánské nakladatelství


Několik kapitol z knihy naleznete zde (na www.vira.cz)


Témata: Maria

Čtení z dnešního dne: Sobota 8. 2. 2025, Sobota 4. týdne v mezidobí

Žid 13,15-17.20-21;

Komentář k Žid 13,15-17.20-21: Pochopení pro druhé… jak je to někdy těžké! A přece právě to je jedna z „obětí, které se Bohu líbí“.

Zdroj: Nedělní liturgie

Svatá Josefina Bakita (svátek 8.2.)

Svatá Josefina Bakita (svátek 8.2.)
(7. 2. 2025) Svatá Josefina Bakita (*1869 Súdán +1947 Itálie) byla v osmi letech unesena od své rodiny. „Volala jsem maminku a…

Přímluvy dle aktuálního dění pro 5. neděli v mezidobí cyklu C (9. 2. 2025)

(6. 2. 2025) Ježíšovo slovo proměňuje i bezvýchodné situace. Apoštolové na základě Kristových slov a činů uvěřili. Proto svěřme…

Týden manželství

(6. 2. 2025) Dobré manželství není samozřejmost. To si uvědomují i orgranizátoři Národního týdne manželství, který se pořádá od roku…

Duchovní víkend v Arcibiskupském semináři v Praze 7. - 9. března 2025

Duchovní víkend v Arcibiskupském semináři v Praze 7. - 9. března 2025
(4. 2. 2025) I letos se v pražském semináři uskuteční duchovní obnova pro mladé muže od 15 do 30 let a to konkrétně 7. - 9.…

Co je důležitější než půst? / k poslechu

Co je důležitější než půst? / k poslechu
(4. 2. 2025) „Důležitější než půst je zaměření na druhé.“

Svatoblažejské požehnání (3.2.)

(1. 2. 2025) Na svátek sv. Blažeje (3. února) je možné udílet tzv. svatoblažejské požehnání...

Přímluvy dle aktuálního dění na svátek Uvedení Páně do chrámu / Hromice v neděli 2. 2. 2025 cyklu C

(31. 1. 2025) Prorok Simeon pronesl prorocká slova, že Ježíš je „spása pro všechny národy a světlo k osvícení pohanům“.…