Navigace: Tematické texty H Hnutí, společenství a křesťanské iniciativy/zatím netříděný/ seznam jednotlivých hnutí Cursillo

Cursillo

CURSILLO

Španělské slovo cursillo znamená v překladu doslova malý kurz. Jeho počátky můžeme hledat na Mallorce v letech 1940-49, kdy se skupina mladých křesťanů, většinou patřících k laickému hnutí Katolická akce, scházela k častým rozhovorům pod vedením kněze Dona Sebastiana Gayá, mladého velkoobchodníka Eduarda Bonnina a místního biskupa Dr. Juana Herváse.

Tak žili bratrské společenství mezi biskupem, kněžími a laiky, což se stalo charakteristickým znakem hnutí, které z původních setkávání vyšlo.

Zcela mimořádná pouť ke hrobu sv. Jakuba do Santiaga de Compostela v srpnu 1948, které se zúčastnila i Katolická akce Mallorky, byla posledním podnětem k propuknutí vlny aktivit v začátcích cursilla. První třídenní cursillo se konalo vysoko v horách Mallorky, v blízkosti mariánského poutního místa Lluc v lednu 1949.

Od té doby se začalo cursillo velmi rychle rozšiřovat do dalších částí světa. Roku 1954 se konal první zahraniční kurz v Kolumbii. V severní, střední a jižní Americe bylo uvedeno do všech zemí. Dále se rozšířilo do Portugalska a odtud do Anglie a Irska. V Asii zdomácnělo především na Filipínách, v Japonsku a Korei. Španělští a portugalští misionáři přenesli cursillo též do Afriky a jiných zámořských zemí.

Do německy mluvících zemí se cursillo dostalo v 60. Letech. Nejdříve do Rakouska, později do Německa a odtud se cursillo rozšířilo do Belgie, Nizozemí a Itálie. Cursillo působí též několik let v Chorvatsku, Maďarsku a Rumunsku. Do naší země se cursillo dostalo díky bratřím a sestrám z německé diecéze Rottenburg-Stuttgart. První český kurz proběhl v prosinci 1991.

Cursillo je celosvětové hnutí kněží a laiků, které se podílí na evangelizační činnosti církve ve světě. Těžiště spočívá v pořádání víkendových třídenních kurzů. Odtud má i název. Tyto intenzivní kurzy metodicky do detailu vypracované mají být pro frekventanty pod vlivem Ducha Svatého silným zážitkem víry, který vzbudí nebo upevní touhu žít v radostném spojení s živým Bohem a působit apoštolsky v sekularizované společnosti vlastního životního prostředí.

Kurzy jsou zvlášť pro muže a ženy a sdružují ke vzájemnému sdílení křesťany nejrůznějšího sociálního zařazení a povolání, dokonce i nejrůznějšího věku. Každý kurz vede jeden až dva kněží s pěti až sedmi laickými spolupracovníky. Maximální počet pozvaných účastníků je třicet. Celý kurz řídí laický ”rektor”.

Organizovanost je minimální. Absolventi kurzu, kteří jsou schopni a ochotni v cursillu spolupracovat, projdou duchovním prohloubením a školením úvodního semináře a poté se zúčastňují setkávání spolupracovníků a formačních seminářů, které mají prohlubovat apoštolského ducha služby. Střídavě jeden ze spolupracovníků přijímá funkci ”rektora” plánovaného dalšího kurzu.

Aby nezhasla jiskra Ducha Svatého, se kterou končili slavnostně kurz, jsou absolventi zváni na pocursillové setkání, na závěrečné slavnosti dalších cursill a na oblastní setkávání. Každoroční setkání všech cursillistů se nazývá ULTREYA.

V České republice pracuje Cursillo zatím ve třech moravských diecézích. V diecézi Olomouc a Brno fungují diecézní pracovní týmy, přičemž ostravsko-opavská diecéze má společný pracovní tým a arcidiecézí Olomouc. Úkolem týmů je zejména koordinace akcí v rámci diecéze, tisk cursillových materiálů, vyřizování korespondence a udržování oficiálních kontaktů s okolím. Jejich spolupráci koordinuje pracovní tým Cursilla v ČR.

Spirituálem v olomoucké arcidiecézi je P. Bohumír Vitásek, duchovní správce farnosti sv. Václava v Olomouci.

Kontaktní adresa: Ing. Jitka Malá, Slunečná 2, 634 00 Brno, Tel. (05) 47215268


Čtení z dnešního dne: Sobota 2. 11. 2024, Vzpomínka na všechny věrné zemřelé

2 Mak 12,43-46; Řím 5,5-11

Komentář k 2 Mak 12,43-46: Starozákonní text vyjadřuje víru ve vzkříšení a smysl oběti za druhé. Ježíšova oběť dává však této zmínce Starého zákona nový smysl. S tímto vědomím chci prožít dnešní tiché chvíle!

Zdroj: Nedělní liturgie

Památka zesnulých, vzpomínka na všechny zemřelé, ´dušičky´

Památka zesnulých, vzpomínka na všechny zemřelé, ´dušičky´
(4. 11. 2024) "Je nutné mluvit o smrti ... ne proto, abychom měli strach, ale abychom od něho byli osvobozeni." (Raniero…

Český kněz Emil Kapaun ve válce v Koreji 1.11.1950...

Český kněz Emil Kapaun ve válce v Koreji 1.11.1950...
(31. 10. 2024) Psal se rok 1950, byl první listopad. Americký vojenský kaplan v Unsanu v Severní Koreji otec Emil Kapaun odsloužil…

Význam slova ´svatý´ prodělal řadu změn...

Význam slova ´svatý´ prodělal řadu změn...
(30. 10. 2024) Život člověka probíhá v nejrozmanitějších vzájemných vztazích. Nikdo není odkázán jen sám na sebe, každý závisí na…

Duchovní víkend pro mladé muže od 15 do 30 let (8. - 10. 11. 2024)

Duchovní víkend  pro mladé muže od 15 do 30  let  (8. - 10. 11. 2024)
(30. 10. 2024) I letos na podzim se v pražském semináři uskuteční duchovní obnova pro mladé muže od 15 do 30 let a to konkrétně 8. -…

Nenechme se převálcovat Halloweenem

Nenechme se převálcovat Halloweenem
(30. 10. 2024) Objevme krásu původního svátku Všech svatých a modlitby za zemřelé.

Karmelitky z Drast u Prahy zvou do domu pro hosty - nejen na duchovní programy

Karmelitky z Drast u Prahy zvou do domu pro hosty - nejen na duchovní programy
(29. 10. 2024) Bosé karmelitky v Drastech u Prahy otevřely v jejich novém klášterním areálu dům pro hosty –…

Biskup, který zmrzačil svou diecézi na úkor českých křesťanů: Svatý Wolfgang

(29. 10. 2024) Svatý Wolfgang (svátek 31.10.) svou diecézi zmenšil tak, aby českým křesťanům dal českou diecézi s jejich vlastním…