Ve změti omamnosti a marnosti  lidských slov potřebujeme Boží slovo,  - archív citátů

Navigace: Tematické texty H Hnutí, společenství a křesťanské iniciativy/zatím netříděný/ seznam jednotlivých hnutí Cursillo

Cursillo

CURSILLO

Španělské slovo cursillo znamená v překladu doslova malý kurz. Jeho počátky můžeme hledat na Mallorce v letech 1940-49, kdy se skupina mladých křesťanů, většinou patřících k laickému hnutí Katolická akce, scházela k častým rozhovorům pod vedením kněze Dona Sebastiana Gayá, mladého velkoobchodníka Eduarda Bonnina a místního biskupa Dr. Juana Herváse.

Tak žili bratrské společenství mezi biskupem, kněžími a laiky, což se stalo charakteristickým znakem hnutí, které z původních setkávání vyšlo.

Zcela mimořádná pouť ke hrobu sv. Jakuba do Santiaga de Compostela v srpnu 1948, které se zúčastnila i Katolická akce Mallorky, byla posledním podnětem k propuknutí vlny aktivit v začátcích cursilla. První třídenní cursillo se konalo vysoko v horách Mallorky, v blízkosti mariánského poutního místa Lluc v lednu 1949.

Od té doby se začalo cursillo velmi rychle rozšiřovat do dalších částí světa. Roku 1954 se konal první zahraniční kurz v Kolumbii. V severní, střední a jižní Americe bylo uvedeno do všech zemí. Dále se rozšířilo do Portugalska a odtud do Anglie a Irska. V Asii zdomácnělo především na Filipínách, v Japonsku a Korei. Španělští a portugalští misionáři přenesli cursillo též do Afriky a jiných zámořských zemí.

Do německy mluvících zemí se cursillo dostalo v 60. Letech. Nejdříve do Rakouska, později do Německa a odtud se cursillo rozšířilo do Belgie, Nizozemí a Itálie. Cursillo působí též několik let v Chorvatsku, Maďarsku a Rumunsku. Do naší země se cursillo dostalo díky bratřím a sestrám z německé diecéze Rottenburg-Stuttgart. První český kurz proběhl v prosinci 1991.

Cursillo je celosvětové hnutí kněží a laiků, které se podílí na evangelizační činnosti církve ve světě. Těžiště spočívá v pořádání víkendových třídenních kurzů. Odtud má i název. Tyto intenzivní kurzy metodicky do detailu vypracované mají být pro frekventanty pod vlivem Ducha Svatého silným zážitkem víry, který vzbudí nebo upevní touhu žít v radostném spojení s živým Bohem a působit apoštolsky v sekularizované společnosti vlastního životního prostředí.

Kurzy jsou zvlášť pro muže a ženy a sdružují ke vzájemnému sdílení křesťany nejrůznějšího sociálního zařazení a povolání, dokonce i nejrůznějšího věku. Každý kurz vede jeden až dva kněží s pěti až sedmi laickými spolupracovníky. Maximální počet pozvaných účastníků je třicet. Celý kurz řídí laický ”rektor”.

Organizovanost je minimální. Absolventi kurzu, kteří jsou schopni a ochotni v cursillu spolupracovat, projdou duchovním prohloubením a školením úvodního semináře a poté se zúčastňují setkávání spolupracovníků a formačních seminářů, které mají prohlubovat apoštolského ducha služby. Střídavě jeden ze spolupracovníků přijímá funkci ”rektora” plánovaného dalšího kurzu.

Aby nezhasla jiskra Ducha Svatého, se kterou končili slavnostně kurz, jsou absolventi zváni na pocursillové setkání, na závěrečné slavnosti dalších cursill a na oblastní setkávání. Každoroční setkání všech cursillistů se nazývá ULTREYA.

V České republice pracuje Cursillo zatím ve třech moravských diecézích. V diecézi Olomouc a Brno fungují diecézní pracovní týmy, přičemž ostravsko-opavská diecéze má společný pracovní tým a arcidiecézí Olomouc. Úkolem týmů je zejména koordinace akcí v rámci diecéze, tisk cursillových materiálů, vyřizování korespondence a udržování oficiálních kontaktů s okolím. Jejich spolupráci koordinuje pracovní tým Cursilla v ČR.

Spirituálem v olomoucké arcidiecézi je P. Bohumír Vitásek, duchovní správce farnosti sv. Václava v Olomouci.

Kontaktní adresa: Ing. Jitka Malá, Slunečná 2, 634 00 Brno, Tel. (05) 47215268


Čtení z dnešního dne: Neděle . .

Neh 8,2-4a.5-6.8-10; Žalm Žl 19,8.9.10.15; 1 Kor 12,12-30
Lk 1,1-4;4-14-21

Zcela samozřejmě dnes otevíráme internetové stránky o víře či výtisk Bible. Jiní se postarali, aby tyto pomůcky byly k dispozici. Ale již s rozpaky přemýšlíme, jak o víře mluvit v práci nebo s dětmi. Jak se víra předává? Stačí předat informace? A neměli bychom si nějak zachytit významné okamžiky, kdy se nás osobně Bůh dotknul? Snad nejpřesvědčivěji se víra předává svědectvím, nejen tichým, ale hlásaným svědectvím, jak Bůh v mém životě jednal.

Zdroj: Nedělní liturgie

Den památky obětí holocaustu 27.1.

(26. 1. 2025) Holokaust - holocaust - šoa - genocida - znamená systematické pronásledování vyvražďování Židů za Druhé světové války.…

Přímluvy dle aktuálního dění pro 3. neděli v mezidobí cyklu C (26. 1. 2025)

(24. 1. 2025) Ježíš v Nazaretě ohlašuje, že se naplnila radostná zvěst. S důvěrou v Boží slovo se společně modleme:

Neděle Božího slova - 3. neděle liturgického mezidobí

Neděle Božího slova - 3. neděle liturgického mezidobí
(24. 1. 2025) Vždy 3. neděle liturgického mezidobí je v církvi věnována „slavení a šíření Božího slova a úvaze nad ním“.

Obrácení svatého Pavla (svátek 25.1.)

(24. 1. 2025) Pavlovo setkání s Kristem na cestě do Damašku způsobilo v jeho životě doslova revoluční obrat. Kristus se stal smyslem…

František Saleský (svátek 24.1)

(22. 1. 2025) Učitel duchovního života pro všední život, Učitel církve, patron novinářů a spisovatelů.

21.1.1953 mě zatkla komunistická tajná policie / DNEŠNÍ VÝROČÍ

(21. 1. 2025) „Jste zatčen, nedělejte žádné hlouposti.“ Když se za mnou pak zavřely vrata věznice, tak hned…

Přímluvy na základě aktuálního dění

(17. 1. 2025) Víte, že web Pastorace.cz nabízí ke stažení přímluvy pro každou nedělní mši, koncipované na základě aktuálního dění v…