Svatá brána symbolizuje Krista, který prohlásil: „Já jsem dveře. Kdo vejde skrze mne, bude spasen“.  - archív citátů

Navigace: Tematické texty H Hnutí, společenství a křesťanské iniciativy/zatím netříděný/ seznam jednotlivých hnutí Cursillo

Cursillo

CURSILLO

Španělské slovo cursillo znamená v překladu doslova malý kurz. Jeho počátky můžeme hledat na Mallorce v letech 1940-49, kdy se skupina mladých křesťanů, většinou patřících k laickému hnutí Katolická akce, scházela k častým rozhovorům pod vedením kněze Dona Sebastiana Gayá, mladého velkoobchodníka Eduarda Bonnina a místního biskupa Dr. Juana Herváse.

Tak žili bratrské společenství mezi biskupem, kněžími a laiky, což se stalo charakteristickým znakem hnutí, které z původních setkávání vyšlo.

Zcela mimořádná pouť ke hrobu sv. Jakuba do Santiaga de Compostela v srpnu 1948, které se zúčastnila i Katolická akce Mallorky, byla posledním podnětem k propuknutí vlny aktivit v začátcích cursilla. První třídenní cursillo se konalo vysoko v horách Mallorky, v blízkosti mariánského poutního místa Lluc v lednu 1949.

Od té doby se začalo cursillo velmi rychle rozšiřovat do dalších částí světa. Roku 1954 se konal první zahraniční kurz v Kolumbii. V severní, střední a jižní Americe bylo uvedeno do všech zemí. Dále se rozšířilo do Portugalska a odtud do Anglie a Irska. V Asii zdomácnělo především na Filipínách, v Japonsku a Korei. Španělští a portugalští misionáři přenesli cursillo též do Afriky a jiných zámořských zemí.

Do německy mluvících zemí se cursillo dostalo v 60. Letech. Nejdříve do Rakouska, později do Německa a odtud se cursillo rozšířilo do Belgie, Nizozemí a Itálie. Cursillo působí též několik let v Chorvatsku, Maďarsku a Rumunsku. Do naší země se cursillo dostalo díky bratřím a sestrám z německé diecéze Rottenburg-Stuttgart. První český kurz proběhl v prosinci 1991.

Cursillo je celosvětové hnutí kněží a laiků, které se podílí na evangelizační činnosti církve ve světě. Těžiště spočívá v pořádání víkendových třídenních kurzů. Odtud má i název. Tyto intenzivní kurzy metodicky do detailu vypracované mají být pro frekventanty pod vlivem Ducha Svatého silným zážitkem víry, který vzbudí nebo upevní touhu žít v radostném spojení s živým Bohem a působit apoštolsky v sekularizované společnosti vlastního životního prostředí.

Kurzy jsou zvlášť pro muže a ženy a sdružují ke vzájemnému sdílení křesťany nejrůznějšího sociálního zařazení a povolání, dokonce i nejrůznějšího věku. Každý kurz vede jeden až dva kněží s pěti až sedmi laickými spolupracovníky. Maximální počet pozvaných účastníků je třicet. Celý kurz řídí laický ”rektor”.

Organizovanost je minimální. Absolventi kurzu, kteří jsou schopni a ochotni v cursillu spolupracovat, projdou duchovním prohloubením a školením úvodního semináře a poté se zúčastňují setkávání spolupracovníků a formačních seminářů, které mají prohlubovat apoštolského ducha služby. Střídavě jeden ze spolupracovníků přijímá funkci ”rektora” plánovaného dalšího kurzu.

Aby nezhasla jiskra Ducha Svatého, se kterou končili slavnostně kurz, jsou absolventi zváni na pocursillové setkání, na závěrečné slavnosti dalších cursill a na oblastní setkávání. Každoroční setkání všech cursillistů se nazývá ULTREYA.

V České republice pracuje Cursillo zatím ve třech moravských diecézích. V diecézi Olomouc a Brno fungují diecézní pracovní týmy, přičemž ostravsko-opavská diecéze má společný pracovní tým a arcidiecézí Olomouc. Úkolem týmů je zejména koordinace akcí v rámci diecéze, tisk cursillových materiálů, vyřizování korespondence a udržování oficiálních kontaktů s okolím. Jejich spolupráci koordinuje pracovní tým Cursilla v ČR.

Spirituálem v olomoucké arcidiecézi je P. Bohumír Vitásek, duchovní správce farnosti sv. Václava v Olomouci.

Kontaktní adresa: Ing. Jitka Malá, Slunečná 2, 634 00 Brno, Tel. (05) 47215268


Čtení z dnešního dne: Úterý 24. 12. 2024, 24. prosince

2 Sam 7,1-5.8b-12.14a.16;

Komentář k Lk 1,67-79: V tichosti a pokoře žasnu: není jiné náboženství na světě, které by bylo tak blízko člověku!

Zdroj: Nedělní liturgie

Křesťanské vánoce jsou pro vládce nepohodlné

(22. 12. 2024) Vánoce jsou považovány za nebezpečné, protože připomínají, že lidská důstojnost pochází od Boha a nikoliv z rozhodnutí…

Komu letos někdo zemřel,

(20. 12. 2024) potřebuje o Vánocích zvláštní pochopení a (nejen pastorační) péči...

Vánoce - info, texty, koledy, zamyšlení, omalovánky...

Vánoce - info, texty, koledy, zamyšlení, omalovánky...
(20. 12. 2024) Informace o Vánocích, biblické texty, koledy a noty ke stažení, recepty, texty k zamyšlení, materiály pro…

Koledy - Mp3, texty, noty, akordy

Koledy - Mp3, texty, noty, akordy
(16. 12. 2024) Koledy nesou hluboké poselství. Jsou to písně nejdelších nocí, písně o naději a světle v temnotách.

Jan od Kříže (svátek 14.12.)

(10. 12. 2024) Neměl dar humoru, neměl vůdcovské a organizační vlohy, nebyl strhujícím kazatelem, byl malé postavy... Zemřel 14. 12.…

Evangelizujte prostřednictvím médií

Evangelizujte prostřednictvím médií
(6. 12. 2024) Papež František se setkal se členy multimediálního kanálu „El Sembrador Nueva Evangelización“, poděkoval jim…