Hlavním úkolem učedníka není  pouštět se do velkolepých podniků. - archív citátů

Navigace: Tematické texty L LaiciDelší texty Duchovní život laika v dnešním světě (Josef Zvěřina)

Duchovní život laika v dnešním světě (Josef Zvěřina)

1. Mění se prostředí (velkoměsto, město i venkov), mění se způsob života (bydliště, pracoviště, pracovní doba, rekreace, móda, sport a zábavy), tempo života i podmínky soustředěnosti jsou velmi rozdílné. Mění se psychologie dětí, dospívajících, dospělých i stárnoucích. Mění se nadále život rodiny (zaměstnání žen, čas věnovaný televizi). Přicházejí nové problémy společenské a ekonomické, na které reaguje teologie osvobození (poněkud omezená ve světovém měřítku a jednostranná vzhledem k šíři celistvé křesťanské víry). Problém postavení ženy v církvi a ve společnosti se stává stále naléhavější. Objevují se silné negativní jevy (teror, narkomanie, hypersexualita, chuligánství, potraty, rozluky manželství, růst zločinnosti, sebevraždy aj.). Zhoršují se mezilidské a mezinárodní vztahy (lidská práva, ekologické problémy, nezaměstnanost, stálá hrozba válek větších nebo menších, násilné a trvající revoluce, problémy hladu a nemocí ve třetím světě, manipulace vědomím a svědomím ve druhém světě, ideologická, rasová, národnostní diskriminace, problémy genetické, eutanázie aj.) Všechna náboženství prožívají velké krize a částečné oživení. Není vedoucích osobností kulturních, politických, duchovních - snad až na papeže Jana Pavla II. Etické normy nejsou uznávány, rozhoduje prakticky víc mít než být, úspěch je často nejvyšším kritériem. V takovém světě žijeme všichni, ale laik je do tohoto světa daleko víc ponořen než stav duchovní. V této složité situaci - která ostatně ani není dostatečně vyčerpána - je závažnou povinností hledat nové způsoby duchovního života.

2. Je znovu třeba se zamyslit nad možnostmi modlitby soukromé i společné - v tomto prostředí laika. Co je možno uskutečňovat v klasickém způsobu rozjímání? Jak pomoci životu modlitby - spíš než ukládat "povinnosti" k jednotlivým úkonům, které ostatně zase nesou pečeť klášterního života (nic proti němu)?

3. Je třeba "asketiky pro laiky" poněkud specifičtější, a ne pohodlné opakování asketik řeholních. Klasické tři "stupně" - očistný, osvětný a spojivý - musíme proměnit v cesty, které se spolu stále prolínají a nikdy nepřestávají. Což ostatně velcí učitelé duchovního života stále zdůrazňovali.

4. Vedení k "dobrým skutkům" má nepřehledné pole a možnosti, před kterými z pohodlnosti zavíráme oči. Jsou neživotné, protože nevycházejí ze života a do života nesměřují.

5. Výchova svědomí nepokračuje, zůstala též vězet ve starých formách. Je necitlivá pro nové dobro i pro nové zlo. Není dost tvůrčí představivosti. Je třeba horoucí lásky a veliké moudrosti, aby evangelium křísilo mrtvé a živým dávalo stálou novost.

6. Také boj proti hříchu světa žádá nové zbraně a novou strategii. Kajícnost a pokání, stálá změna smýšlení se musí stát denní potřebou.

7. Je ještě mnoho jiných duchovních úkolů, které se nám ukládají. Přátelství, duchovní otcovství a mateřství, duchovní bratrství a sesterství a jiné poklady šťastného a plného života, které křesťanství má, ale málo jich pro tuto dobu, prázdnou, nešťastnou a hledající, využilo. Připusťme si jednou vážnou sebekritiku a nespokojujme se stálým chlácholením svědomí.

Úkolů je mnoho, tento náčrt ani zdaleka nestačí. Chce jen vzbudit pozornost k tomu, oč jde. A aby se tyto věci neodbyly uspokojivým církevním nářečím. (...)
/Text dále pokračuje myšlenkami o účasti žen na řešení těchto otázek./

/VI. kapitola stati Obnova "laikátu" - poznámek k předběžným textům k biskupské synodě o laicích/

(Josef Zvěřina: Pět cest k radosti, Zvon, Praha 1995, 68-7O)


Témata: Laici

Čtení z dnešního dne: Sobota 22. 2. 2025, sobota, Svátek Stolce sv. Petra

1 Petr 5,1-4;

Komentář k 1 Petr 5,1-4: Petr Ježíšovo poselství dobře pochopil a věrně jej tlumočí dál. Právě v tom je síla Petrova stádce: znamení autority, která je službou!

Zdroj: Nedělní liturgie

Popeleční středou začíná Postní doba

(27. 2. 2025) Je důležité, aby se křesťan v postní době nezabýval sám sebou, ale především Bohem samotným...

Händel - výročí narození (* 23. února 1685)

Händel - výročí narození (* 23. února 1685)
(22. 2. 2025) Tělnatý, cholerický a věřiteli pronásledovaný skladatel přinesl přese všechno skvělé plody...

P. Richard HENKES † 22. 2. 1945, Dachau, Německo

P. Richard HENKES † 22. 2. 1945, Dachau, Německo
(21. 2. 2025) Německý kněz Richard HENKES působil v Sudetech a českém pohraničí. Vystupoval ostře kriticky vůči nacistické…

Stolec svatého Petra (22.2.)

Stolec svatého Petra (22.2.)
(21. 2. 2025) Svátek stolce svatého Petra připomíná primát apoštola Petra mezi ostatními apoštoly. Tuto službu ustanovil sám Ježíš a…

Přímluvy dle aktuálního dění pro 6. neděli v mezidobí cyklu C (16. 2. 2025)

(14. 2. 2025) Nevstal-li Kristus z mrtvých, naše víra nemá cenu, ale Kristus z mrtvých vstal, a to jako první z těch, kteří zesnuli.…

15.2. - památka 14 pražských mučedníků - Bl. Bedřicha Bachsteina a druhů

15.2. - památka 14 pražských mučedníků - Bl. Bedřicha Bachsteina a druhů
(14. 2. 2025) 15. února 1611 bylo v klášterním kostele Panny Marie Sněžné v Praze umučeno 14 františkánů. 

Jak oslovit děti a mládež v kostele i ve třídě - seminář 17. března 2025, od 16:00 do 19:30 hod. v Praze

Jak oslovit děti a mládež v kostele i ve třídě - seminář 17. března 2025, od 16:00 do 19:30 hod. v Praze
(13. 2. 2025) Seminář je určený všem, kteří ve farnostech pomáhají s programy pro školní skupiny dětí...