Svatá brána symbolizuje Krista, který prohlásil: „Já jsem dveře. Kdo vejde skrze mne, bude spasen“.  - archív citátů

Navigace: Tematické texty S StáříStráří - heslo ze slovníku spirutuality I. SPOLEČENSKO-KULTURNÍ KONTEXT

I. SPOLEČENSKO-KULTURNÍ KONTEXT

Po šedesátce se vstupuje do tzv. "třetího věku". Není dosud jisté, zda pokrok v lékařství posune maximální délku lidského věku, která se pohybuje kolem sta let. Stále větší počet lidí však dosahuje vysokého věku.

Vytváří se proto vzhledem k předcházejícím generacím odlišné proporce mezi počtem lidí, kteří přesáhli šedesát let věku, a mladšími. Tento společenský jev je stále patrnější především v nejvyspělejších zemích v souvislosti s rozvojem lékařské vědy a se snižováním porodnosti.
K problému většího počtu starých lidí se řadí problém společenský a psychologický, způsobený technickým pokrokem, který s přibývajícím věkem odsuzuje lidi k odloučenosti. Zkušenost starého člověka bývá méně hodnocena než pružnost mládí, pokud jde o přizpůsobivost novinkám na poli vědy. Proto se dává přednost mládí před stářím.
Důsledek je nelidský: současná společnost prodlužuje život, ale lidé ztrácejí chuť žít. Starý člověk se cítí izolovaný a vyloučený na okraj společnosti, která mluví o ekonomické zátěži způsobované množstvím starých lidí, především nejsou-li soběstační. Stáří, podobně jako utrpení [Trpící-nemocný] a smrt [Smrt a zmrtvýchvstání], vede ke krizi našeho pojetí života.

2. Perspektivy. - Na sociologické rovině se nabízí hypotéza pozdějšího odchodu do důchodu, protože pokrok v lékařství a sama technizace dovolují prodlužovat aktivní věk člověka. Relativně malá skupina pracujících by nebyla tolik zatížena obživou nejmladších a nejstarších. Návrh má svůj význam, ale pouze odsouvá daný problém, neřeší ho.

Navrhuje se také oddálit co nejvíce hospitalizaci starších lidí vytvořením nových forem péče: domácí péčí a vznikem zařízených ambulantních středisek. Cílem je udržet staršího člověka co nejdéle v prostředí pro něj přirozeném nebo alespoň zřizovat domovy hotelového typu, uzpůsobené starším lidem, v nichž by se cítili přirozeně hned z několika důvodů: obsazení by bylo smíšené, obyvatelé by se mohli volně pohybovat a měli by aktivní účast na provozu spojenou s odpovědností.

Na psychologické rovině se doporučuje, aby lidé udržovali přátelské vztahy před dosažením důchodového věku také mimo rodinné a pracovní vztahy, i kdyby tím měly posledně jmenované částečně trpět [Přátelství].

Starý člověk má dodržovat dietu ve stravování. Neměl by zanedbávat fyzický pohyb a kulturní a společenské zájmy, vše samozřejmě v rozumné míře, aby neškodil ani okolí, ani sobě.

Jsou to platné náměty, ale zůstává otazník: jaký smysl má stáří?


Čtení z dnešního dne: Čtvrtek 26. 12. 2024, Svátek sv. Štěpána, prvomučedníka

Sk 6,8-10; 7,54-60;

Komentář k Sk 6,8-10; 7,54-60: Když nemohli obstát před jeho moudrostí, velmi se rozzuřili. I já mohu být vystaven podobnému nebezpečí. Když mi dojdou argumenty, sáhnu druhému na čest.

Zdroj: Nedělní liturgie

Svatý Jan evangelista

(26. 12. 2024) svátek 27.12.

26.12. svátek sv. Štěpána - ´fanatika´

(26. 12. 2024) První křestanský mučedník, konvertita, jáhen, "fanatik"...

Vzpomínám na Vánoce doma

Vzpomínám na Vánoce doma
(25. 12. 2024) Vladimír Grégr (*1902 † 1943) architekt domů na Barrandově, autor designu vlaku Slovenská strela, skaut, křesťan…

Svátek svaté rodiny (neděle po Vánocích)

(25. 12. 2024) Ježíš, Boží Syn, se stal člověkem v rodině. (Jan Pavel II.)

Křesťanské vánoce jsou pro vládce nepohodlné

(22. 12. 2024) Vánoce jsou považovány za nebezpečné, protože připomínají, že lidská důstojnost pochází od Boha a nikoliv z rozhodnutí…

Komu letos někdo zemřel,

(20. 12. 2024) potřebuje o Vánocích zvláštní pochopení a (nejen pastorační) péči...

Koledy - Mp3, texty, noty, akordy

Koledy - Mp3, texty, noty, akordy
(16. 12. 2024) Koledy nesou hluboké poselství. Jsou to písně nejdelších nocí, písně o naději a světle v temnotách.