Ve změti omamnosti a marnosti  lidských slov potřebujeme Boží slovo,  - archív citátů

Navigace: Tematické texty S SpásaDelší texty Ježíš (Otto Hermann Pesch)

Ježíš (Otto Hermann Pesch)

Chceme-li pochopit, co znamená víra v Ježíše jako Syna Božího, nebo chceme-li tuto skutečnost vysvětlit někomu jinému, musíme se nejdřív podívat na Ježíšův pozemský život. Ježíš žil jako každý jiný obyčejný člověk jeho doby. Byl příslušníkem izraelského národa, bydlel v Nazaretu, povoláním byl tesař - ne snad nějaký výrobce ušlechtilého nábytku, nýbrž stavební řemeslník a byl aktivním členem židovské obce věřících. Neodešel na poušť, ale ži1 mezi svými krajany, příbuznými a přáteli, s nimi jedl, pi1 a účastnil se slavností, smál se a plakal. Někdy pociťoval hněv, jindy soucit, lásku a něhu. Hlavně však byl nesmlouvavě pravdomluvný, sobě a svým přátelům věrný, a to ho nakonec přivedlo na smrt. Můžeme tedy říci, že to byl opravdový člověk - a navíc neobyčejně dobrý člověk. Čím přesto převyšoval ostatní lidi?

Především tím, že přinesl vzrušující poselství, jaké nepřinesl před ním nikdo, ani ten nejproslulejší prorok. Hlásal: „Naplnil se čas a přiblížilo se království Boží.“ (Marek 1,15) To znamená, že Bůh je lidem nablízku, a to všem lidem. Všichni mají vědět a spoléhat se na to, že Bůh je Bohem pro lidi. Získali jsme tudíž jistotu o vztahu Boha k člověku.

Z tohoto poselství vyvozuje Ježíš téměř nepředstavitelné důsledky pro lidský život. Není už třeba, aby lidé měli strach, a to ani z Boha, ani z lidí. Nemusí si už dělat starost o vlastní život, onu velkou starost, která vzniká z tajných obav, že by se všechno v životě mohlo ukázat marným a zbytečným.

Bůh nás nepřestane milovat, ani proviníme-li se nebo selžeme-li. Lidé mají vědět, že se přibližují k dokonalé, nepředstavitelné radosti a mají už nyní žít tak, aby to na jejich životě bylo znát. Bůh miluje všechny lidi takové jací jsou; mezi lidmi jsou ještě rozdíly, neoddělují je však už žádné bariéry, ať už by šlo o stavovské rozdíly či distance založené na znalostech, na nadání či na ctnostech. Dokonce i ty, kdo jsou obtíženi vinou, je třeba přijímat, vždy nikdo není bez viny. Spravedlnost, usmíření a láska mají řídit a ozdravovat lidské soužití, protože Boží vůli odpovídá viníkům odpouštět. (21-22)
(...)
Lidé mají věřit, že Bůh je jim nablízku i bez jejich přičinění. (22)

(Otto Hermann Pesch: Základní otázky katolické víry, Vyšehrad, Praha 1997, 20-21a 22)


Témata: Spása

Čtení z dnešního dne: Středa 22. 1. 2025, Středa 2. týdne v mezidobí

Žid 7,1-3.15-17;

Komentář k Mk 3,1-6: Možná se podobám těm, kdo na Ježíše dávali pozor… Nesleduji se zájmem dění v církvi, abych mohl pak kritizovat?

Zdroj: Nedělní liturgie

František Saleský (svátek 24.1)

(22. 1. 2025) Učitel duchovního života pro všední život, Učitel církve, patron novinářů a spisovatelů.

21.1.1953 mě zatkla komunistická tajná policie / DNEŠNÍ VÝROČÍ

(21. 1. 2025) „Jste zatčen, nedělejte žádné hlouposti.“ Když se za mnou pak zavřely vrata věznice, tak hned…

Neděle Božího slova - 3. neděle liturgického mezidobí

Neděle Božího slova - 3. neděle liturgického mezidobí
(20. 1. 2025) Vždy 3. neděle liturgického mezidobí je v církvi věnována „slavení a šíření Božího slova a úvaze nad ním“.

Přímluvy na základě aktuálního dění

(17. 1. 2025) Víte, že web Pastorace.cz nabízí ke stažení přímluvy pro každou nedělní mši, koncipované na základě aktuálního dění v…

Jak svědčit (o) Bohu v duchovní péči? Studijní den 23. ledna 2025 v Českých Budějovicích

(16. 1. 2025) Společné diskuse a sdílení zkušeností z rozličných oblastí pastorační praxe v ekumenické šíři.

Týden modliteb za jednotu křesťanů - smíření křesťanů přesahuje lidské síly...

(14. 1. 2025) "Týden modliteb za jednotu křesťanů" se slaví každý rok od 18. do 25. ledna (nebo na jižní polokouli kolem…

České nebe – obrazové karty pro použití v pastoraci a katechezi

České nebe – obrazové karty pro použití v pastoraci a katechezi
(13. 1. 2025) Obrazové karty „Když se nebe potká se zemí – 28 karet osobností "českého nebe"