Hlavním úkolem učedníka není  pouštět se do velkolepých podniků. - archív citátů

Navigace: Tematické texty M ModlitbaDelší texty Lectio divina (Zpracováno podle G. Zeviniho a P. Cabra)

Lectio divina (Zpracováno podle G. Zeviniho a P. Cabra)

Praktická a jednoduchá cesta duchovního života, založená na Božím slově.

Lectio divina je způsob četby Bible, "vyzrálý" a osvědčený mnoha staletími. Díky němu se biblická čtení mohou stát posilou víry v našem každodenním životě.

Lectio divina není určena pouze nějaké duchovní elitě, ale všem křesťanům. Usnadňuje osobní setkání mezi člověkem a Bohem, pomáhá lépe naplňovat každodenní život Boží přítomností a zaměřuje ho ke smysluplnému cíli.

Lectio divina napomáhá naší modlitbě a proměňování našeho života. Lectio divina přináší neobyčejné plody duchovní obnovy všem, kdo se jí věrně drží.



JEDNOTLIVÉ KROKY LECTIO DIVINA:



1. VZÝVEJ DUCHA SVATÉHO

Než začneš číst biblický text, vzývej Ducha svatého, abys v jeho světle a síle mohl Boží slovo pochopit. Tím se vyhneš nebezpečí, že bys Boží slovo pouze jednostranně konzumoval a deformoval podle svých vlastních požadavků.

Pokud si v modlitbě nevyprosíš dar Ducha svatého, nemůžeš proniknout do srdce Písma. Jedině Duch svatý ti umožní proniknout do hlubin Božího slova a objevit jeho tajemství. Proto kdykoliv chceš číst Bibli, ať už sám nebo ve společenství, vzývej vždy Ducha svatého. Duch svatý je jediný pravý učitel a vykladatel Písma svatého.





2. ČTI BOŽÍ SLOVO (= LECTIO)

Otevři Písmo svaté a beze spěchu si přečti biblický úryvek. Snaž se zachytit ve svém srdci, co ti skrze něj říká Duch svatý. Uvědom si, že skrze četbu Písma svatého k tobě "někdo" mluví: tím "někým" je sám Ježíš.

Jak vlastně číst biblický text? Je nutné znovu a znovu ho pročítat, i nahlas, a třeba i tužkou podtrhnout myšlenku, která tě zaujala. U Písma svatého je třeba ‚prodlévat' a ‚pracovat' beze spěchu. Jestliže budeš věrný této opakované a pozorné četbě, budeš moci biblický text poznat a stále objevovat celé množství podnětů, které se v Božím slově skrývají. V tomto procesu ti může pomoci i nějaký biblický komentář. Nezapomeň ale: abys mohl proniknout do Božího slova, je v prvé řadě nezbytné naslouchat Bohu. Skrze posvátné texty k tobě mluví on sám.





3. ROZJÍMEJ BOŽÍ SLOVO (= MEDITATIO)

Rozjímat - meditovat znamená o biblickém textu přemýšlet, nehledat poznatky, nýbrž "chuť" Božího slova, "přežvykovat" je a soustředěně se jím zabývat ve svém nitru. Meditovat znamená v Boží přítomnosti zavřít oči a konfrontovat text s vlastním životem.

V tomto kroku máš nechat Boží slovo sestoupit do hlubin své duše, poměřit se s ním, vstoupit do jeho nitra a ‚obrátit se' k němu. Slovo nemáme ale ‚přežvykovat' pouze v době meditace, nýbrž také během dne: má znít v našem nitru a stát se měřítkem všeho, co děláme. Meditace ti tak pomůže objevit ‚duchovní smysl' Písma - smysl, který ti chce sdělit Duch svatý. Nezapomeň ale: smysl slov nám nepřináší jen samotná četba, ale také zkušenosti, které jsme získali během celého života.





4. MODLI SE BOŽÍM SLOVEM (= ORATIO)

Poctivé rozjímání Božího slova nezbytně vede k modlitbě. Modlitba je odpovědí Bohu, když jsme mu předtím naslouchali.

V modlitbě se necháváš oslovit pocity, které v tobě vyvolává biblický text. Boží slovo se v modlitbě stává podnětem pro vyjádření chvály, děkování, prosby, důvěry, lítosti, nebo požehnání. Proměnit Slovo v modlitbu znamená vidět v zrcadle Písma sám sebe a všechny každodenní události, ať už jsou radostné nebo naplněné hořkostí, úspěšné či neúspěšné… Pokud existuje rozpor mezi modlitbou a činností, nemůžeme dojít k opravdu vtělené modlitbě ani k duchovně vyzrálému jednání.





5. NAZÍREJ BOŽÍ SLOVO (= CONTEMPLATIO)

Nemusíš se křečovitě snažit dojít až k tomuto kroku. Kontemplace totiž není žádná technika nebo proces, který lze vyvolat zvnějšku, nýbrž dar Ducha svatého. Je to pasivní záblesk Boží blízkosti, jehož původcem je Bůh.

V kontemplaci jde o poznání Boha srdcem. Znamená to nechat stranou detaily a přejít k podstatnému. Prostřednictvím pokojné adorace v té chvíli objevíš - nikoliv rozumem, nýbrž svým srdcem a myslí - tajemství vlastního života ve světle tajemství Božího. Kontemplovat znamená pozorovat v atmosféře ztišení tajemství Boha očima plnýma obdivu a obnovit křehké a nádherné spojení s Bohem. V tomto okamžiku se události tvého osobního života dostávají do pozadí. Kontemplace tě má následně dovést ke smysluplnému jednání.





6. JEDNEJ PODLE BOŽÍHO SLOVA
A VNÁŠEJ JE DO ŽIVOTA (= ACTIO)

Předchozí kroky mají smysl pouze tehdy, jsou-li orientovány na život. Proto ti doporučuji, aby ses nějaké slovo z Bible snažil žít. Než ji tedy zavřeš, dej si konkrétní předsevzetí, o něž se budeš v průběhu dne snažit. Své setkání s Božím slovem pak uzavři modlitbou.




EVANGELIUM JE KNIHOU BOŽÍHO ŽIVOTA A BYLO NAPSÁNO, ABY SE STALO KNIHOU NAŠEHO ŽIVOTA. (M. DELBREL)






ZPRACOVÁNO PODLE: knihy G. Zeviniho a P. Cabra: Lectio divina na každý den v roce; vyd. Karmelitánské nakladatelství; www.kna.cz


Témata: Modlitba

Čtení z dnešního dne: Sobota 22. 2. 2025, sobota, Svátek Stolce sv. Petra

1 Petr 5,1-4;

Komentář k 1 Petr 5,1-4: Petr Ježíšovo poselství dobře pochopil a věrně jej tlumočí dál. Právě v tom je síla Petrova stádce: znamení autority, která je službou!

Zdroj: Nedělní liturgie

Popeleční středou začíná Postní doba

(27. 2. 2025) Je důležité, aby se křesťan v postní době nezabýval sám sebou, ale především Bohem samotným...

Händel - výročí narození (* 23. února 1685)

Händel - výročí narození (* 23. února 1685)
(22. 2. 2025) Tělnatý, cholerický a věřiteli pronásledovaný skladatel přinesl přese všechno skvělé plody...

P. Richard HENKES † 22. 2. 1945, Dachau, Německo

P. Richard HENKES † 22. 2. 1945, Dachau, Německo
(21. 2. 2025) Německý kněz Richard HENKES působil v Sudetech a českém pohraničí. Vystupoval ostře kriticky vůči nacistické…

Stolec svatého Petra (22.2.)

Stolec svatého Petra (22.2.)
(21. 2. 2025) Svátek stolce svatého Petra připomíná primát apoštola Petra mezi ostatními apoštoly. Tuto službu ustanovil sám Ježíš a…

Přímluvy dle aktuálního dění pro 6. neděli v mezidobí cyklu C (16. 2. 2025)

(14. 2. 2025) Nevstal-li Kristus z mrtvých, naše víra nemá cenu, ale Kristus z mrtvých vstal, a to jako první z těch, kteří zesnuli.…

15.2. - památka 14 pražských mučedníků - Bl. Bedřicha Bachsteina a druhů

15.2. - památka 14 pražských mučedníků - Bl. Bedřicha Bachsteina a druhů
(14. 2. 2025) 15. února 1611 bylo v klášterním kostele Panny Marie Sněžné v Praze umučeno 14 františkánů. 

Jak oslovit děti a mládež v kostele i ve třídě - seminář 17. března 2025, od 16:00 do 19:30 hod. v Praze

Jak oslovit děti a mládež v kostele i ve třídě - seminář 17. března 2025, od 16:00 do 19:30 hod. v Praze
(13. 2. 2025) Seminář je určený všem, kteří ve farnostech pomáhají s programy pro školní skupiny dětí...