Svatá brána symbolizuje Krista, který prohlásil: „Já jsem dveře. Kdo vejde skrze mne, bude spasen“.  - archív citátů

Navigace: Tematické texty I InternetRůzné podklady, přednášky a texty Malý průvodce světem Internetu pro začátečníky 2003

Malý průvodce světem Internetu pro začátečníky 2003

Ve wordu je text ke stažení zde

Co Internet umožňuje?

Internet je jedním z komunikačních prostředků, který nám může pomoci vydatně ušetřit čas a peníze a jehož prostřednictvím můžeme mít snadný přístup k informacím, které bychom jinak těžko sháněli.

Prostřednictvím Internetu můžeme využívat řady služeb. Nejznámější je elektronická pošta - e-mail. Mezi výhody elektronické pošty patří rychlost doručení (několik sekund či minut kamkoli po světě), spolehlivost a velmi nízké náklady. Pro tyto svoje vlastnosti stoupá e-mail stále na významu. Elektronická pošta neslouží pouze k dvoustranné korespondenci, ale jejím prostřednictvím se každý může snadno zapojit do tisíců diskusních konferencí na různá témata, odebírat elektronicky distribuované zpravodaje, apod.

Další známou službou jsou WWW (World - Wide - Web) stránky. Jejím prostřednictvím můžeme mít přístup k všeobecně potřebným službám - k aktuálnímu zpravodajství z různých oborů, informacím všeho druhu, různým katalogům, provádět bankovní operace, nakupovat, atd. Na WWW stránkách nalezneme prezentace Vatikánu, biskupství, jednotlivých farností, společenství, organizací, misijní aktivity, teologickou literaturu, množství překladů Bible, křesťanské časopisy, odborné či všeobecné diskuse, podněty pro pastoraci, různé materiály, apod.

Internet lze také snadno využít k poslechu rozhlasových a televizních stanic z celého světa, k výhodnému telefonování a k dalším způsobům komunikace.




Co je potřeba k využívání Internetu?

Služeb Internetu je možné využívat různými prostředky. Nejrozšířenější způsob je prostřednictvím počítače. Je tedy potřeba mít k dispozici počítač s operačním systémem (např. MS Windows). Na tomto počítači je nutné, abychom měli k dispozici programy, které nám snadnou práci s Internetem umožní. Jedná se zvláště o program pro práci s elektronickou poštou (např. Outlook Express) a prohlížeč WWW stránek (např. Internet Explorer). Takové programy jsou obvykle součástí operačního systému počítače nebo je lze zdarma získat.

Dále je potřeba tento počítač připojit do sítě Internet. To lze udělat různými způsoby (přes běžnou telefonní linku, bezdrátově, přes rozvod kabelové televize, apod.), které volíme podle naší plánované intenzity využívání Internetu. Do začátku obvykle využijeme telefonní linku, ke které připojíme náš počítač prostřednictvím tzv. modemu.

Nyní stačí získat od tzv. zprostředkovatele připojení do Internetu informace, které je potřeba do počítače zadat (tel. číslo, přihlašovací jméno a heslo) a naší cestě na Internet již nebrání. V tomto případě platíme telekomunikačnímu operátorovi podle délky připojení. Cena je nižší, než běžný hlasový hovor.

K nezávaznému seznámení se s Internetem můžeme využít také jednu z mnoha tzv. internetových kaváren nebo veřejnou knihovnu.




E-mail, WWW

Po připojení do Internetu je vhodné si založit elektronickou adresu pro příjem a odesíláni pošty. Taková adresa je např. novak@centrum.cz. Každý uživatel elektronické pošty má svou jedinečnou adresu, kterou může využívat odkudkoliv na světě.

Dobré je také se porozhlédnout po tom, co je na Internetu již k dispozici. K tomu slouží tzv. katalogy. V České republice je najdeme, když do prohlížeče WWW stránek zadáme např. adresy www.seznam.cz nebo www.centrum.cz. Můžeme se také podívat největší křesťanský server u nás, který je na adrese www.vira.cz. Pražské arcibiskupství má adresu www.APha.cz, pastorační podklady nalezneme na adrese www.pastorace.cz .

Až se s Internetem více seznámíme, bude vhodné přemýšlet o tom, jak založit vlastní WWW stránky pro farnost. Tyto stránky by měly poskytovat základní informace o farnosti, její nabídku, přehled pravidelných bohoslužeb a dalších akcí, pozvánky na nepravidelné akce, kontakty, apod. Pro řadu lidí je Internet primárním zdrojem informací a bylo by škoda nenabídnou jim naše aktivity i touto cestou.

Pokud chtěl někdo v dřívější době prezentovat svou nabídku, názory, zajímavé obrázky, zvukové a video záznamy, apod. široké veřejnosti, musel vynaložit poměrně veliké úsilí i finanční prostředky. S rozvojem Internetu to však může udělat snadno každý člověk a organizace s přístupem na Internet a bez vysokých nákladů. Stačí poslat příslušný dokument na určitý počítač - tzv. server, který je k Internetu trvale připojený. Od toho okamžiku mají lidé z celého světa k takto zveřejněnému dokumentu neustálý přístup. K uloženým dokumentům se nejvíce přistupuje právě pomocí technologie WWW.

Lidé prostřednictvím Internetu mohou získat snadný přístup k informacím o naší farnosti a není neobvyklé, že pokud je naše nabídka zaujme, rádi nás budou kontaktovat. Pro mnoho lidí je dnes Internet primárním zdrojem informací.




Nevím jak na to …

Není nutné, aby se o všechno staral duchovní správce. Je velmi vhodné si ve farnosti vytipovat člověka, který se o počítače a Internet zajímá a poprosit ho o pomoc. I když používání Internetu není náročné, přesto se počáteční kroky dělají daleko lépe se zkušeným průvodcem … A do budoucna můžeme přemýšlet o tom, kdo strategii využívání Internetu bude mít v naší farnosti na starosti. Takový člověk se může starat nejen o počáteční tvorbu WWW stránek farnosti, ale i o jejich pravidelnou aktualizaci na základě našich pokynů.




Strategie využívání internetu (např. ve farnosti)

Internetovou prezentaci je důležité promyslet a prokonzultovat předem. Někdy totiž i méně může znamenat více. Během posledních let na internetu vzniklo mnoho projektů (např. farních stránek), jejichž tvůrcům nechybělo sice nadšení, ale nedostávalo se jim trpělivosti, vytrvalosti a vkusu. Stává se tak například, že se v červnu na titulní stránce nějakého farního webu dozvíte horkou aktualit, kdy a kde se koná mikulášská besídka (navíc před dvěma lety). Proto je někdy zpočátku lepší nechat pro farnost udělat jednoduchou a vkusnou www stránku jen se základními informacemi a odkazovat na již zaběhnuté www stránky s jejich konkrétními službami (nedělní liturgie, promluvy a kázání, informace o víře, encyklopedie náboženství)…

Některé další informace o využívání internetu naleznete na adrese: www.pastorace.cz/internet .




Pro Pastorační středisko arcibiskupství pražského připravili
P. Mgr. Josef Ptáček, ptacek@knez.cz a Mgr. Ignác Mucha, mucha@vira.cz




Několik zajímavýych www adres:

www.vira.cz www.pastorace.cz www.apha.cz www.krestanstvi.cz
www.kna.cz www.cirkev.cz www.radiovaticana.cz www.katyd.cz
www.biblenet.cz www.katolik.cz www.christnet.cz www.christnet.sk
www.charita.cz www.proglas.cz www.vatican.va www.sekty.cz
(v přípravě: www.katechismus.cz www.breviar.cz www.maria.cz)


Témata: Internet

Čtení z dnešního dne: Pátek 27. 12. 2024, Svátek sv. Jana, apoštola a evangelisty

1 Jan 1,1-4;

Komentář k Jan 20,2-8: Jan se nebál zůstat v pozadí, i když byl rychlejší. Ponechal prvenství Petrovi. Vzor pro naše vztahy v církvi…

Zdroj: Nedělní liturgie

Svatý Jan evangelista

(26. 12. 2024) svátek 27.12.

26.12. svátek sv. Štěpána - ´fanatika´

(26. 12. 2024) První křestanský mučedník, konvertita, jáhen, "fanatik"...

Vzpomínám na Vánoce doma

Vzpomínám na Vánoce doma
(25. 12. 2024) Vladimír Grégr (*1902 † 1943) architekt domů na Barrandově, autor designu vlaku Slovenská strela, skaut, křesťan…

Svátek svaté rodiny (neděle po Vánocích)

(25. 12. 2024) Ježíš, Boží Syn, se stal člověkem v rodině. (Jan Pavel II.)

Křesťanské vánoce jsou pro vládce nepohodlné

(22. 12. 2024) Vánoce jsou považovány za nebezpečné, protože připomínají, že lidská důstojnost pochází od Boha a nikoliv z rozhodnutí…

Komu letos někdo zemřel,

(20. 12. 2024) potřebuje o Vánocích zvláštní pochopení a (nejen pastorační) péči...

Koledy - Mp3, texty, noty, akordy

Koledy - Mp3, texty, noty, akordy
(16. 12. 2024) Koledy nesou hluboké poselství. Jsou to písně nejdelších nocí, písně o naději a světle v temnotách.