Jen když jsme si jisti budoucností, můžeme žít v přítomnosti. - archív citátů

Navigace: Tematické texty S SexualitaDelší texty Mravní cíle (Jean Marie Lustiger)

Mravní cíle (Jean Marie Lustiger)

Je závažnou povinností církve v této oblasti jako i v mnohých jiných, aby věrně učila to, co jí dal Bůh poznat, když je to těžké slyšet, ba těžší i říkat. A to ne nějakým soběstačným pokrytectvím, které odsuzuje, ale soucitem, milosrdenstvím a opravdovou láskou k lidským bytostem. Církev má povinnost držet nějaký požadavek, u něhož dostala poslání, aby jej hlásala pro dobro lidí natolik, nakolik takový morální požadavek může být prožíván v určité účasti na aktu osvobození, které vykonává Bůh skrze Mesiáše, kterého poslal lidem. (247)
(...)
Když pozorujeme ohromnou moc nad lidským životem a nad plozením, jakou lidem umožnil vědecký pokrok, zjišťujeme, že je zapotřebí nadměrné moudrosti k tomu, aby cena lidského rodu za to nebyla pro lidský rod tak krutá jako cena za hospodářskou a průmyslovou revoluci. Chápu že upozornění církve se současné generaci zdají stejně archaické, jako se zdála upozornění evropských představitelů církve na začátku průmyslového rozvoje. Ale třeba znovu připomenout mravní cíle a mravní hodnoty, které mají stát v popředí tehdy, když si člověk osvojuje tuto novou moc, kterou získal nad sebou, nad svým tělem a nad svou sexualitou. (248)
(...)
Přínos názoru křesťanů v toto oblasti je znamenitý, i když ho lidé vždy nevyslechnou a nechápou. Nauka církve se nevyčerpává interdikty, ba co více, ona žádá výzkumníky všech disciplín, aby pokračovali ve svém úsilí, ale aby při tom začlenili mravní požadavky do řešení, která předkládají. Zkrátka, když církevní učení vyžaduje, aby technika byla podřízena člověku a jeho povolání, prohlašuje, že člověk je povolán ke společenství s Bohem, který je Životem a která je Láskou. Ale zůstává naléhavá otázka: Proč se naše poselství přijímá jako zákon smrti, když hlásá svatost a světlo. Na to se ptal už svatý Pavel. (249)

(Jean Marie Lustiger: Zvolil som si Boha (otázky kladli Jean-Louis Missika a Dominique Wolton), bez tiráže, 34,55,56)


Témata: Sexualita

Čtení z dnešního dne: Neděle . .

Sir 24,1-4.12-16 (řec. 1-2.8-12); Žalm Žl 147,12-13.14-15.19-20; Ef 1,3-6.15-18
Jan 1,1-5.9-14

Prolog shrnuje teologickou podstatu celého Janova evangelia. Uvádí řadu klíčových výroků (Ježíš je od věků u Boha, je vyslovené Boží Slovo…). V Kristu je život, bez něj nebude ani života, ani světla, ani záchrany. Jestliže ale přišel Ježíš na svět, pak přišel život, světlo do našich temnot. Nyní stačí ho přijmout do svého života. Ježíš se má narodit do našeho srdce!

Zdroj: Nedělní liturgie

Žehnání domů ve válečné zóně

(3. 1. 2025) Postřehy z mezní zkušenosti františkánského kněze z válečného Allepa v Sýrii před několika roky.

Zjevení Páně (6.1.), K+M+B+

(2. 1. 2025) Slavnost Zjevení Páně (epifanie) připomíná zjevení Boží slávy mezi lidmi. Čtení při mši svaté tento den mluví o zjevení…

První světice USA - vdova s pěti dětmi. Alžběta Anna Bayley Setonová (svátek 4.1.)

První světice USA - vdova s pěti dětmi. Alžběta Anna Bayley Setonová (svátek 4.1.)
(2. 1. 2025) Svatá Alžběta Anna Bayley Setonová, americká světice, se narodila roku 1774 v New Yorku. Stala se první světicí své…

Jméno Ježíš

(1. 1. 2025) V neděli mezi 1. a 6. lednem (ev. v některý ze všedních dní v tomto datu) se slaví Svátek Nejsvětějšího Jména Ježíš.

Prožijme jubilejní rok se třemi základními postoji:

(30. 12. 2024) díkůvzdáním, hledáním a pokáním...

Budoucnost je v Božích rukou...

(29. 12. 2024) Texty k tématu čas a budoucnost.

Mláďátka betlémská (28.12.)

Mláďátka betlémská (28.12.)
(27. 12. 2024) Chlapci do dvou let věku, které nechal v Betlémě povraždit král Herodes, který se obával narozeného Ježíše...