Navigace: Tematické texty V VíraDelší texty Naše děti (Józef Augustyn)

Naše děti (Józef Augustyn)

Svoboda je jednou ze základních náboženských hodnot - veškeré náboženské praktiky, které ji popírají, nemají obvykle větší duchovní cenu. Pokus o nátlak nese vždy špatné ovoce.

Někdy se podobné chyby dopouštějí rodiče v náboženské výchově svých dorůstajících dětí. Vnímají je stále jako malé a zbytečným naléháním si určité náboženské chování prostě vynucují. Mnoho mladých v období dospívání prožívá specifické období vzpoury a nevíry. Už nechtějí chodit na nedělní mši svatou, na náboženství, nechtějí se ráno a večer modlit. Často to bývá vliv kamarádů a školy. Omezování jejich svobody je určitou náboženskou antivýchovou. Když rodiče mají hlubokou víru a v jejím duchu vychovali své dítě, pak dokonce i když dítě zakolísá, za čas se zase vrátí k hodnotám, které poznalo v raném dětství. Moudří a předvídaví rodiče, stejně jako otec z podobenství o marnotratném synu, dokáží vytrvale a trpělivě čekat. Nemůžeme znásilňovat náboženskou svobodu ani u lidí, kteří jsou na nás nějakým způsobem závislí. Odpor dětí a mládeže v náboženských záležitostech je leckdy formou protestu vůči různému psychickému nátlaku ze strany rodičů a vychovatelů také v jiných oblastech života. (40)
(...)
Když naše děti, zejména v období dospívání, projevují odpor k náboženství, můžeme, kromě zřetelného, nicméně taktního vybídnutí k účasti v náboženském životě, organizovat také společné náboženské prožitky. Například společný výlet na nějaké posvátné místo nebo účast na setkání věřících může být vynikající příležitostí, kdy děti pozveme k určité náboženské zkušenosti. Rodičům by mělo záležet na tom, aby jejich děti samy postupně překonávaly svou vnitřní vzpouru proti víře. (41)

(Józef Augustyn: Kdo je můj bližní?, Karmelitánské nakl., Kostelní Vydří 1997, 41 a 42)


Témata: Víra

Čtení z dnešního dne: Neděle . .

Dan 7,13-14; Žalm Žl 93,1ab.1c-2.5; Zj 1,5-8
Jan 18,33b-37

Reakce Evropy po první světové válce byla z hlediska křesťanství na první pohled zcela zdrcující. Většina států se vzdala křesťanství jako oficiálního náboženství a deklarovaly víru jako soukromou záležitost občanů. Jak v takovém světě může Ježíš vládnout? Kristus se v evangeliích cíleně vyhýbá provolání králem. Nikdy se nepostavil do čela politické síly. Jeho spása vede jinudy. Sklání se k nejposlednějším z lidí, pozvedá je, uzdravuje, dává naději. Vymítá démony a vede k rozhodnutí žít z dobra a zřeknout se Zla. Jeho království jako světlo proniká systémy, ekonomické koncepty, ideologie, protože je osobní, staví na důvěrném setkání člověka s Bohem, s Dobrem, které zasahuje srdce. Spása nabízená zdarma všem bez výjimky je stálý Boží vklad do světa a přikázání milovat zůstává neměnným zákonem.

Zdroj: Nedělní liturgie

Advent

Advent
(30. 11. 2024) Základní informace, texty na nástěnky, adventní věnec, Advent pro děti....

Poselství papeže František mládeži celého světa

Poselství papeže František mládeži celého světa
(23. 11. 2024) k 39. světovému dni mládeže, který se slaví po celém světě 24. listopadu 2024, na téma: Ti, kdo doufají v Pána,…

Kdy začíná advent?

Kdy začíná advent?
(21. 11. 2024) Datum 1. adventní neděle...

Texty na nástěnky - vyšlo další vydání předtištěných textů

Texty na nástěnky - vyšlo další vydání předtištěných textů
(21. 11. 2024) Vyšel nový soubor předtištěných textů na nástěnky pro období Advent 2024 – Kriste Krále 2025. Texty si…

C. S. Lewis

C. S. Lewis
(21. 11. 2024) ateista, konvertita, apologeta a ´tvůrce Narnie´ († 22. 11. 1963)

Adventní kalendář k JUBILEJNÍMU ROKU

Adventní kalendář k JUBILEJNÍMU ROKU
(18. 11. 2024) 24.12. začíná jubilejní svatý rok 2025 otevřením brány baziliky svatého Petra ve Vatikánu. Nabízíme vám tip na…

Slavnost Ježíše Krista Krále

(16. 11. 2024) Slavnost Ježíše Krista Krále je svátek, který se slaví poslední neděli liturgického roku (34. neděli v liturgickém…