Navigace: Tematické texty Č ČlověkDelší texty Nový muž (Paul M. Zulehner)
Nový muž (Paul M. Zulehner)
Muž bývá tradičně zaměstnán mimo domov a vzdoruje nepřátelskému světu, zatímco žena zajišťuje rodinné zázemí: „rent a wife“, komentovala cynicky své postavení při pohledu nazpět jedna zklamaná rozvedená žena.
Jako vyrovnání k domácím pracím ženy se muž stará o peníze pro rodinu, nikoli však o rodinný rozpočet. Úkoly jsou přesně rozděleny. Muž v rodině zodpovídá za existenční zajištění rodiny, za dlouhodobější plány a rozhodnutí. Starost o vztahy, řešení konkrétních konfliktů, hřejivé rodinné ovzduší - to jsou zpravidla úkoly hospodyně v rodině zaměstnaného muže. Ona se také stará o děti.
Nový muž se prokazatelně liší od muže tradičního v několika ohledech. Především je ochoten dělit se o svět práce se ženou. Dokáže se navíc rozdělit se svou ženou i o práci v rodině. Nový muž by byl ochoten na sebe vzít druhý nebo třetí rok mateřské dovolené, což ovšem bývá většinou odmítáno, protože muži mají vyšší platy. Noví muži také mají více času pro své děti, které na oplátku obohacují jejich život - pomáhají jim rozvinout radostné stránky života, které v zaměstnání a povinnostech zůstávají často pozapomenuty.
Nová je na novém muži převedším jeho snaha nalézt přístup k uzavřenému vnitřnímu světu. Mění se jeho vztah k vlastnímu zdraví, zvyšuje se citlivost k sobě samému i k bolestným událostem v životě druhých. Zároveň ustupuje sklon k násilí: vůči ženám, vůči dětem, vůči okolí. Noví muži už nejsou bojechtiví. Bývá také objevován nový rozměr náboženství. Tradičně je náboženství věcí žen a politika věcí mužů. Takové rozpolcení je však pro obě strany nevýhodné. Politika je pak ochuzena o náboženskou sílu a náboženství zůstává bez politických důsledků. Podaří se při transformaci tradičního muže v muže nového spojit kreativním způsobem politiku a náboženství?
(Paul M. Zulehner: Církev: přístřeší duše, Portál, Praha 1977, 64)