Ve změti omamnosti a marnosti  lidských slov potřebujeme Boží slovo,  - archív citátů

Navigace: Tematické texty S StvořeníDelší texty Odpověď víry (Walter Kasper)

Odpověď víry (Walter Kasper)

Co však je víra v Boha, která už nemá co říci o skutečnosti vůbec, která se stahuje do existenciálního vztahu k Bohu a do důvěry v Boha a v této své niternosti zapomíná na vnější svět kosmu, potlačuje ho a ponechává jemu samotnému? Může Bůh být ještě Bohem, to jest skutečností, která všechno obsahuje a všechno určuje, když svět už není Božím světem? Nemusí bez-světný Bůh nutně vést k bez-božnému světu? Jestliže Bůh nemá nic společného se světem, a tím se světskými starostmi člověka, pak se nesmíme divit, když lidé už nechtějí mít nic společného s Bohem a naše zvěst pro ně není zajímavá. Teologie dějin spásy a existenciální chápání Boha, které ztrácejí souvislosti se skutečností stvoření, se stávají gnózí, která je bezbranná vůči podezření ze strany kritiky náboženství, že v nich jde o projekci a iluzi.

Potlačování výpovědí o stvoření je o to nepochopitelnější, že akcie nauky o stvoření dnes mají vysloveně dobrý kurs. Neboť evoluční teorie, ať její vědecký status posuzujeme jakkoli, nikdy nemůže být alternativou k víře ve stvoření nebo její náhražkou. Vždy už předpokládá něco, co vzniká, a ptá se, JAK to vzniká. Nevysvětluje fakt, ŽE něco je, a není odpovědí na otázku: Proč je vůbec něco? Neodpovídá na otázku po základu a důvodu bytí a ještě méně odpovídá na otázku po smyslu bytí: K čemu je něco? K čemu je všechno? K čemu jsem já? Ale právě to jsou otázky, které si evoluční teorie a žádné čistě přírodovědecké vysvětlování světa vůbec neklade a na které odpovídá zvěst o stvoření.

Tato odpověď je dnes stejně potřebná jako dříve. Dnes je dokonce potřebná mnohem naléhavěji. Ohrožení všeho živého člověkem vytvořilo předpoklady, aby se rozvinul smysl pro úctu k tomu, co je, a pro odpovědnost za trvání skutečnosti. Probudilo znovu pochopení, že když svět chápeme jen jako hominizovaný svět, jako lidský svět, jako materiál pro člověka, a tak se s ním také zachází, vede to ke katastrofě. Svět jako stvoření však znamená, že jakožto Boží svět je sice světem pro člověka, ale ne jednoduše světem člověka. Není produktem člověka, nýbrž Bůh mu ho předem dává a ukládá jeho odpovědnosti. Svět tak má hloubku, tajemství, důstojnost, které člověk musí respektovat. Ale ještě více slouží ke chvále Stvořitele, ke které člověk smí a má připojit svůj hlas. (39-4O) ...

Skutečnost má původ a základ jedině ve svobodném Božím slově. Je stvořena podle jeho logu a skrze logos, a proto má sama povahu logu. Je výrazem Boží moudrosti, je uspořádána "s mírou, počtem a váhou" (Mdr 11,2O). ...A ještě více: protože svět vzešel z Božího logu a byl stvořen podle jeho idejí, není iracionální hmotou, nýbrž má duchovní charakter a tím teprve je vůbec přístupný našemu duchu a duchovně poznatelný. (4O) ...

Jako křesťané dnes máme všechny důvody obhajovat rozumnost skutečnosti, abychom bránili iracionálním zájmům, ideologiím násilí a blouznivým utopiím, které ohrožují lidstvo, a abychom hledali racionální řešení problémů a konfliktů. Jako zastánci víry ve stvoření jsme dnes ti praví osvícenci. (41)

/A možno jít i dál: svět je stvořen ze svobody - a pro svobodu člověka. Nejen práce, ale i hra, umění, volný čas, slavnost... a nakonec oslava Boha: "Ctí Boha je živý člověk." (Ireneus z Lyonu)/
(Walter Kasper: O víře, Brno, Cesta, 199O, 39-41)


Témata: Stvoření

Čtení z dnešního dne: Středa 22. 1. 2025, Středa 2. týdne v mezidobí

Žid 7,1-3.15-17;

Komentář k Mk 3,1-6: Možná se podobám těm, kdo na Ježíše dávali pozor… Nesleduji se zájmem dění v církvi, abych mohl pak kritizovat?

Zdroj: Nedělní liturgie

František Saleský (svátek 24.1)

(22. 1. 2025) Učitel duchovního života pro všední život, Učitel církve, patron novinářů a spisovatelů.

21.1.1953 mě zatkla komunistická tajná policie / DNEŠNÍ VÝROČÍ

(21. 1. 2025) „Jste zatčen, nedělejte žádné hlouposti.“ Když se za mnou pak zavřely vrata věznice, tak hned…

Neděle Božího slova - 3. neděle liturgického mezidobí

Neděle Božího slova - 3. neděle liturgického mezidobí
(20. 1. 2025) Vždy 3. neděle liturgického mezidobí je v církvi věnována „slavení a šíření Božího slova a úvaze nad ním“.

Přímluvy na základě aktuálního dění

(17. 1. 2025) Víte, že web Pastorace.cz nabízí ke stažení přímluvy pro každou nedělní mši, koncipované na základě aktuálního dění v…

Jak svědčit (o) Bohu v duchovní péči? Studijní den 23. ledna 2025 v Českých Budějovicích

(16. 1. 2025) Společné diskuse a sdílení zkušeností z rozličných oblastí pastorační praxe v ekumenické šíři.

Týden modliteb za jednotu křesťanů - smíření křesťanů přesahuje lidské síly...

(14. 1. 2025) "Týden modliteb za jednotu křesťanů" se slaví každý rok od 18. do 25. ledna (nebo na jižní polokouli kolem…

České nebe – obrazové karty pro použití v pastoraci a katechezi

České nebe – obrazové karty pro použití v pastoraci a katechezi
(13. 1. 2025) Obrazové karty „Když se nebe potká se zemí – 28 karet osobností "českého nebe"