Jen když jsme si jisti budoucností, můžeme žít v přítomnosti. - archív citátů

Navigace: Tematické texty K KritikaDelší texty Otázka posuzování (Raniero Cantalamessa)

Otázka posuzování (Raniero Cantalamessa)

Ale co my víme o tom, co se děje v srdci člověka, když určitou věc dělá? Co víme o jeho situaci, jak je omezován svou povahou a výchovou, o zákrutech jeho úmyslů? Chtít soudit je pro nás velké riziko, jako kdybychom vypustili šíp se zavřenýma očima a nevěděli, kam se zabodne. Vystavujeme se nebezpečí, že budeme nespravedliví, nemilosrdní, tupí. Stačí si všimnout, jak těžko rozumíme sami sobě a jak těžko se sami posuzujeme, v jakých temnotách se skrývají naše myšlenky, a pak pochopíme, že sestoupit do hlubin jiné bytosti je pro nás absolutně nemožné, ani do její minulosti ani do její přítomnosti, do bolesti, kterou zakusila: Neboť kdo z lidí zná, co je v člověku, než jeho vlastní duch? (1 K 2,11). (2O2) ...

Otázka posuzování je choulostivá a složitá a musí být dovedena do konce, aby její řešení bylo dostatečně realistické. Jak má vůbec člověk žít, aniž by cokoli posuzoval? Nelze pozorovat, poslouchat, žít a nic přitom nehodnotit, nesoudit. Ono také ve skutečnosti nejde tolik o úplné vymýcení posuzování z našich srdcí, jako o vyloučení jedu obsaženého v našich soudech! Totiž o zášť a zavrhování. Lukáš za Ježíšův příkaz: Nesuďte a nebudete souzeni, ihned klade jakoby na vysvětlení: Nezavrhujte a nebudete zavrženi (l 6,37). Soud je sám o sobě neutrální akt, může skončit jak odsouzením, tak zproštěním viny a ospravedlněním. Boží slovo kárá a odmítá negativní soudy, které spolu s hříchem zavrhují i hříšníka. Maminka i cizí člověk mohou na dítěti odsuzovat tutéž objektivní chybu, ale jak se jejich soudy budou lišit! Maminka se pro ni trápí, jako by byla její vlastní, cítí se za ni spoluzodpovědná, je rozhodnuta dítěti z ní pomoci a nemluví o ní, kudy chodí... Nu, a my bychom měli své bratry posuzovat podobně jako ona, protože "jeden druhému sloužíme jako jednotlivé údy" (Ř 12,5) a ti druzí jsou "naši".

(Raniero Cantalamessa: Život pod vládou Kristovou, Karmelitánské nakl., Kostelní Vydří 1994, 2O2 a 2O3)


Témata: Kritika

Čtení z dnešního dne: Čtvrtek 9. 1. 2025, 9. ledna

1 Jan 4,11-18;

Komentář k Mk 6,45-52: Ježíš vlévá učedníkům jistotu a odvahu. Předtím však okusili námahu s veslováním. Jeho blízkost je odměnou pro vysílené.

Zdroj: Nedělní liturgie

Svatou branou ve Vatikánu prošlo už přes půl milionu poutníků

Svatou branou ve Vatikánu prošlo už přes půl milionu poutníků
(8. 1. 2025) Jak v úterý 7. ledna 2025 informovalo vatikánské Dikastérium pro evangelizaci, které je zodpovědné za přípravu…

Svátek Křtu Páně

(7. 1. 2025) V neděli po slavnosti Zjevení Páně (6.1.) se slaví svátek Křtu Páně.

Duchovní obnova pro vysokoškoláky na Lomci v Jižních Čechách

Duchovní obnova pro vysokoškoláky na Lomci v Jižních Čechách
(6. 1. 2025) Prostor pro studium v tichu a klidu v přírodě a duchovní obnova na  hraně zimního a letního semestru dovolí…

Žehnání domů ve válečné zóně

(3. 1. 2025) Postřehy z mezní zkušenosti františkánského kněze z válečného Allepa v Sýrii před několika roky.

Zjevení Páně (6.1.), K+M+B+

(2. 1. 2025) Slavnost Zjevení Páně (epifanie) připomíná zjevení Boží slávy mezi lidmi. Čtení při mši svaté tento den mluví o zjevení…

První světice USA - vdova s pěti dětmi. Alžběta Anna Bayley Setonová (svátek 4.1.)

První světice USA - vdova s pěti dětmi. Alžběta Anna Bayley Setonová (svátek 4.1.)
(2. 1. 2025) Svatá Alžběta Anna Bayley Setonová, americká světice, se narodila roku 1774 v New Yorku. Stala se první světicí své…

Jméno Ježíš

(1. 1. 2025) V neděli mezi 1. a 6. lednem (ev. v některý ze všedních dní v tomto datu) se slaví Svátek Nejsvětějšího Jména Ježíš.