Navigace: Tematické texty R Různé texty´Pokoj a dobro´ - související texty Panelová diskuse ke kapitole VIII. 5.4. 2001, reportáž

Panelová diskuse ke kapitole VIII. 5.4. 2001, reportáž

Některé postřehy z panelové diskuse nad listem Pokoj a Dobro
Pastorační středisko svatého Vojtěcha v Praze,
5.4.2001, 20,00 až 21,30 hod



Kapitola VIII. Rodina, vzdělávací systém a veřejná média



Ve společenství kostela svatého Vojtěcha v Dejvicích se začala scházet skupinka lidí, kteří se rozhodli, že se pokusí uspořádat sérii diskusních večerů nad tématy listu Pokoj a Dobro. Zajisté si povšimnete, že jsme začali až osmou kapitolou. Není to náhoda, myslíme si totiž, že rodina a vzdělávací systém jsou jádrem společnosti, určují ekonomiku, ekologii a vše ostatní v listě pojednávané. Přesto, že jsme přesunuli diskusi o kultuře na jindy, dala se ostatní témata VIII. kapitoly jen těžko stihnout za jediný večer. Diskusi jsme zahájili modlitbou, kterou vedla Marie Kaplanová.

O médiích hovořili hosté Antonín Randa, zástupce šéfredaktora Katolického týdeníku a Josef Beránek, novinář a ředitel časopiseckého oddělení nakladatelství Portál.

Josef Beránek oceňuje, že biskupové dali k veřejné diskusi jimi předem podepsaný dokument. Kladně hodnotí také první odstavec článku 57.a poslední odstavec čl. 58. Beránek kriticky poznamenal, že dokument je plný všeobecně moralizujících tezí a chybějí v něm důležité profesní věci. Novinář je člověk, který musí neustále lavírovat mezi etikou odpovědnosti (rozhodovat za čtenáře, co je dobré aby věděl a co zbytečné) a etikou pravdivosti (psát o všem všechno co ví, včetně skandálů). Navíc musí vybírat z bezbřehého množství informací ty podstatné. K jeho dovednostem patří i schopnost zjednodušovat, jít k jádru věci. Tady je jádro problému. Kritizovat povrchnost, zábavnost, bulvárnost je v praxi nepoužitelné, nehledě na to, že zábava k médiím bytostně patří. Kritika novinářů v listě je zřejmě provedena někým, kdo je odborníkem v jiné sféře.

Antonín Randa živě popisoval práci v Katolickém týdeníku a uvedl, že si jejich čtenáři příliš nepřejí, aby byly zveřejňovány negativní informace, i kdyby byly pravdivé.

V další diskusi se naráželo na problémy s autorizací článků (aby se autor nestyděl za to, co mu z článku udělali), se změnami titulků článků bez konzultace s autorem a na možnost, či nemožnost publikování výsledků analýz zápisů sněmovních kroužků v Katolickém týdeníku.

Téma vzdělávacího systému rozebírali sociolog Jura Kabele a Dr. Vladimír Roskovec, současný ředitel Jaboku, bývalý náměstek ministra školství.

Jurovi Kabelemu se o dokumentu těžko diskutovalo, protože obsahuje povšechné pravdy. Je to jakási programová dikce, má to strukturu politického programu. V dnešní době si každé individuum vytváří kulturní kapitál. Podle Jury Kabeleho bude v budoucnosti vznikat skupina „duševně chudých“ (nevzdělaných). Toho by si církev měla všímat. V dokumentu zcela chybí zmínka o změnách, které do vzdělávání přinesl internet.

Ani Dr. Roskovec nebyl s dokumentem spokojen. V pasáži o vzdělání dokonce našel hrubku. V oblasti školství, církevního školství bylo uděláno mnoho dobrého. O tom se dokument vůbec nezmiňuje. Podle Dr. Roskovce dokument obsahuje některé nepravdy, jako např. větu ve článku 53. „Křesťanské pojetí výchovy a vzdělání ovlivnilo během dlouhé historie základy evropské kultury.“ Uvedl, že základy evropského vzdělávání jsou antické a až když se křesťanství postupně vstřebalo do kultury, začalo vzdělávání ovlivňovat.

V diskusi jsme nakousli otázky, zda spíše zakládat školy církevní nebo učit křesťanským způsobem jako jednotlivci ve školách státních.

Na diskusi o rodině již nezbývalo příliš času, ale naše dvě diskutující - Marie Kaplanová a psycholožka Dana Rabiňáková ve svých příspěvcích dokázaly být velice konkrétní. Paní Kaplanové, mamince velké rodiny, v dokumentu chybí podpora ocenění práce ženy v domácnosti a nástin politiky, která by zastavila pokles porodnosti. Dana Rabiňáková zdůraznila, že bychom se v rodinách měli soustředit na pěstování toho, co je v každém z nás dobré. Měli bychom se snažit, aby naše rodiny byly zdravé.

Několikrát se v diskusi objevilo, že dokument má proklamativní charakter. Není ani obecný, ani prakticky konkrétní. Přesto jej všichni vítáme a naše kritické připomínky vyslovujeme s důvěrou, že přispějí k postupnému dopracování listu.

Setkání jsme zakončili modlitbou vedenou naším P.Alešem. Prosil Boha za to, aby nám umožnil se v našem hledání často zastavit a setrvat před Ním v tichu.

Začátkem května plánujeme podobnou diskusi na téma obnova právního systému, kterou bude moderovat Dr. Václav Peřich.


Naďa Witzanyová, moderátorka večera


Zpět k diskuzi Pokoj a dobro


Čtení z dnešního dne: Čtvrtek 3. 4. 2025, Čtvrtek 4. postního týdne

Ex 32,7-14;

Komentář k Jan 5,31-47: Přes pečlivé studium Písem chybělo Židům podstatné: ochota pochopit tajemství a snaha uvádět jej v život. Podobnému nebezpečí jsme vystaveni i my v církvi, pokud teologie nebude chápána srdcem.

Zdroj: Nedělní liturgie

Doporučujeme knížku: Jak dál po křtu dítěte - Příručka pro rodiče a kmotry

Doporučujeme knížku: Jak dál po křtu dítěte - Příručka pro rodiče a kmotry
(30. 3. 2025) Jak můžou rodiče a kmotři pomoci dětem a dospívajícím s tím, aby důvěřovali Bohu a navázali vztah s Ježíšem Kristem?…

Přímluvy dle aktuálního dění pro 4. neděli postní cyklu C (30. 3. 2025)

(28. 3. 2025) Bůh nás vysvobozuje ze všech našich obav. Proto mu svěřme všechny, kteří jeho pomoc potřebují:

Terezie z Avily - výročí narození

(27. 3. 2025) Svatá Terezie od Ježíše, "Terezie z Ávily" (28. 3. 1515 Ávila – 4. 10. 1582 Alba de Tormes) Nic ať tě…

Klášter Drasty je svědectví o Boží moci

Klášter Drasty je svědectví o Boží moci
(26. 3. 2025) Ecclesia podcast tentokrát zavítal přímo mezi sestry karmelitky, aby společně nahlédli do jedinečného příběhu…

Časně ráno 25. března 1951 v zajateckém táboře v Severní Korei

(25. 3. 2025) Časně ráno 25. března 1951, na Hod Boží velikonoční, vylekal Emil Kapaun všechny ostatní zajatce. Přemluvil totiž čínské…

24. 3. 1944 zastřelili nacisté celou rodinu Ulmových (Polsko)

24. 3. 1944 zastřelili nacisté celou rodinu Ulmových (Polsko)
(23. 3. 2025) kvůli tomu, že ukrývali pronásledované židy. 

Přímluvy dle aktuálního dění pro 3. neděli postní cyklu C (23. 3. 2025)

(21. 3. 2025) Bůh slyší a zná bolest svého lidu[1]. Proto mu s důvěrou předložme své modlitby: