Vzkříšení znamená, že Bůh je mocnější než zlo a smrt. - archív citátů

Navigace: Tematické texty P Pomluva, pomluvy, klevetyDelší texty Ďáblovy zbraně – žárlivosti, závisti a pomluvy

Ďáblovy zbraně – žárlivosti, závisti a pomluvy

Ať křesťané zavřou dveře před žárlivostí, závistí a tlachy, které rozdělují a ničí naše společenství, vyzýval papež František při dnešní ranní bohoslužbě (23.1.2014), kterou slavil v Domu sv. Marty. Petrův nástupce ve svých úvahách vyšel z prvního liturgického čtení, které vypráví o vítězství Izraele nad Filišťany díky odvaze mladého Davida. Radost z vítězství se však brzy mění ve smutek a závist, kterou pociťuje král Saul, když slyší ženy opěvovat Davida. Tehdy se ono velké vítězství stává v králově srdci porážkou, prohlásil papež. Jeho srdce užírá žárlivost a závist, jako se to stalo Kainovi. A stejně jako Kain zabil Ábela, rozhoduje se král, že zavraždí Davida. Toto působí žárlivost v našich srdcích, upozornil papež, je to zlý neklid, který nesnese, že bratr nebo sestra má něco více, než mám já. Saul se namísto toho, aby chválil Boha jako izraelské ženy, uzavírá sám do sebe a do své lítosti. Vaří své pocity v hořké polévce.

 

“Žárlivost vede k zabíjení. Závist vede k zabíjení. Právě těmito dveřmi, dveřmi závisti, ďábel vstoupil do světa. Bible říká: Ďáblovou závistí vstoupilo do světa zlo. Žárlivost a závist otevírají dveře všemu zlému a také rozdělují společenství. Křesťanské společenství, jehož členové trpí závistí a žárlivostí, končí rozkolem : jeden proti druhému. Je to silný jed. Je to jed, který s Kainem nacházíme na první stránce bible“.

V srdci člověka, kterého zasáhla žárlivost a závist, se dějí dvě velice zřejmé věci. První je zahořklost.

“Závistivý a žárlivý člověk je zahořklý. Neumí zpívat, nedokáže chválit, neví, co je to radost, neustále dohlíží na to, co ten druhý má a já nemám. To vše vede k hořkosti, která se šíří celým společenstvím. Tito lidé hořkost zasévají. Druhý postoj, který s sebou nese žárlivost a závist, je pomlouvání. Vzhledem k tomu, že člověk nesnese, aby druhý něco měl, řeší to tím, že druhého poníží, aby si připadal trochu vyšší. Nástrojem k tomu je pomluva. Hledej a zjistíš, že za pomluvou se vždy skrývá žárlivost a závist. Pomluvy společenství rozdělují a ničí. Jsou to ďáblovy zbraně“.

Kolik křesťanských společenství bylo na dobré cestě, pokračoval papež. Pak v jednom z jejich členů začal hlodat červ žárlivosti a závisti, a s ním smutek, zlost a pomluvy. Člověk pod vlivem závisti a žárlivosti vraždí, jak to říká apoštol Jan : Kdo nenávidí svého bratra, je vrah. Žárlivost a závist vůči bratru je počátkem nenávisti.

“Dnes, při této mši svaté, prosme za naše křesťanská společenství, aby se toto sémě žárlivosti mezi námi nerozsévalo, aby závist neovládala naše srdce ani srdce našich komunit, a abychom tak mohli pokračovat ve chvále Pána, chválit Pána s radostí. Je velká milost, když neupadneme do smutku, když se necítíme dotčeně, když nepropadneme žárlivosti a závisti.“

Zakončil papež František svou dnešní ranní homilii. 

(jag)    


Převzato z webu České sekce Radio Vaticana
Redakčně upraveno

 

Čtení z dnešního dne: Neděle . .

Sk 10,34a.37-43; Žalm Žl 118,1-2.16ab+17.22-23; Kol 3,1-4
Jan 20,1-9

Ráno po sobotě je pro křesťanství ten nejzásadnější moment. Pán, který zemřel na kříži, není v hrobě. Cosi v řádu světa je jinak. Důvodem není další zločin, ale Bůh – Ježíš, náš Pán, který do dějin vstoupil nikoli, aby se nechal pohltit zlem, ale aby zlomil moc zla. My jsme zvyklí na tep světa, zlo, které tak často vyhrává, smutek prohry, když dobro opět nemělo navrch. Ale počítáme i s Bohem, který do dějin vstupuje a tajemně se dotýká křížů a hrobů, na nichž láme moc zla a dává povstat k životu?

Zdroj: Nedělní liturgie

Velikonoce

Velikonoce
(20. 4. 2025) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční noc (vigilie), příběh Velikonoc.

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)
(19. 4. 2025) Emil Kapaun byl Americký katolický kněz s českými kořeny, který zahynul v zajateckém táboře v Severní Koreji v roce…

Bílá sobota

(18. 4. 2025) Bílá sobota je druhým dnem, kdy Ježíš ležel v hrobě. Den zmatku a ticha. Ježíšovi učedníci byli v tento den…

Velký pátek

(17. 4. 2025) Velký pátek je připomínkou utrpení a smrti Ježíše Krista na kříži.

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů
(15. 4. 2025) Kněz Giovanni Minzoni rozuměl toxickému náboji ideologií

Zelený čtvrtek

(15. 4. 2025) Význam a obsah Zeleného čtvrtku. 

Velikonoční triduum

Velikonoční triduum
(14. 4. 2025) Kristův kříž jako maják a znamení naděje, která neklame.