Ve změti omamnosti a marnosti  lidských slov potřebujeme Boží slovo,  - archív citátů

Navigace: Tematické texty V VelikonoceDelší texty Pascha (Karl Rahner)

Pascha (Karl Rahner)

(řec. velikonoce, vypůjčeno z hebr. pesach = přechod) je každoroční opakování (/x anamnéze) první paschy Izraele na památku uchránění izraelských provorozenců a odchodu z Egypta (Ex 12,12-14.24-27 atd.): slavila se 14. dne v 1.měsíci zabitím obětního zvířete (beránka) jako obětního daru v kultovním místě (chrámu) a domácí obětní hostinou za určitého obřadu (v situaci odchodu, s nekvašeným chlebem, hořkými bylinami, několikanásobným připíjením, poukazem na odchod, chvalozpěvy). Pascha je anamnézí Božího ustanovení národa úmluvy jeho osvobozením z egyptského otroctví (Exodus). Velikonoční beránek je /x předobrazem Ježíše Krista (1 Kor 5,7; srov. též 1 Kor 5,6-8; Mk 8,15 Gal 5,9; v typickém významu nekvašeného chleba). Ježíš slavil svou poslední večeři jako hostinu k založení nové úmluvy v kultovním předjetí své smrti v rámci starozákonní oslavy paschy: použil dar chleba a jako hlava domácnosti podal pohár účastníkům hostiny. Slavení paschy křesťanskou obcí připomíná současně založení staré i nové /x úmluvy (velikonoční noc: mysterium paschale je klíčové slovo pro pojetí liturgie podle 2. vat.). Ve staré i nové úmluvě je slavení paschy výrazem očekávání nového exodu ke konečnému vysvobození.


Témata: pascha | Velikonoce

Čtení z dnešního dne: Neděle . .

Mal 3,1-4; Žalm Žl 24 (23),7.8.9.10 Odp.: 10b; Žid 2,14-18
Lk 2,22-40

Když se narodí děťátko, mnozí se nad ním rozplývají radostí. Je krásné a něžné. Často se však rodiče v duchu ptají: Co z něj bude? Bude dobrým člověkem? Stejně tomu bylo i u Ježíše. Ten je označen jako světlo národů. Jde o nadsázku? Zdá se však, že toto označení je proroctvím s plnou vahou tohoto slova! Naše zapálené svíce jako by jen dokumentovaly Simeonova slova: Kristus je Světlem pro všechny bez rozdílu. I dnes, ba právě dnes! Je světlem i pro nás, naši rodinu, naši zemi.

Zdroj: Nedělní liturgie

Svatoblažejské požehnání (3.2.)

(1. 2. 2025) Na svátek sv. Blažeje (3. února) je možné udílet tzv. svatoblažejské požehnání...

Přímluvy dle aktuálního dění na svátek Uvedení Páně do chrámu / Hromice v neděli 2. 2. 2025 cyklu C

(31. 1. 2025) Prorok Simeon pronesl prorocká slova, že Ježíš je „spása pro všechny národy a světlo k osvícení pohanům“.…

Hromnice, Svátek Uvedení Páně do chrámu a Světový den zasvěcených osob (2.2.)

Hromnice, Svátek Uvedení Páně do chrámu a Světový den zasvěcených osob (2.2.)
(30. 1. 2025) Svátek Uvedení Páně do chrámu (2.2.) se lidově nazývá Hromnice. Tento den se slaví i Světový den zasvěcených osob.

Byl odsouzen k smrti zastřelením, byl deportován na Sibiř... Fjodor Michajlovič Dostojevskij

(27. 1. 2025) Říká-li se, že člověk v životě neumírá jen jednou, pak to obzvlášť platí pro život ruského spisovatele Dostojevského,…

Den památky obětí holocaustu 27.1.

(26. 1. 2025) Holokaust - holocaust - šoa - genocida - znamená systematické pronásledování vyvražďování Židů za Druhé světové války.…

Přímluvy dle aktuálního dění pro 3. neděli v mezidobí cyklu C (26. 1. 2025)

(24. 1. 2025) Ježíš v Nazaretě ohlašuje, že se naplnila radostná zvěst. S důvěrou v Boží slovo se společně modleme:

Neděle Božího slova - 3. neděle liturgického mezidobí

Neděle Božího slova - 3. neděle liturgického mezidobí
(24. 1. 2025) Vždy 3. neděle liturgického mezidobí je v církvi věnována „slavení a šíření Božího slova a úvaze nad ním“.