Při Božím soudu nejde o ničení a trestání,  - archív citátů

Navigace: Tematické texty D Duchovní životDelší texty Perfekcionista (Viktor E. Frankl)

Perfekcionista (Viktor E. Frankl)

Když už hovoříme o inteligenci: vždy mě těšilo, když jsem zjistil, že jiní dospěli k nějaké ideji mnohem později než já. To mi příliš nevadilo, protože jsem si myslel, že druzí se museli namáhat a publikovat, zatímco já jsem si byl jist, že jsem bez této námahy přišel na totéž, čím se ostatní ve svých publikacích proslavili. Vlastně by mi to ani nevadilo, kdyby někdo dostal za mou ideu Nobelovu cenu.
(…)
Jako perfekcionista mám sklon vyžadovat od sebe mnoho. To ovšem neznamená, že své vlastní požadavky vždy splním. Ale když se tak stane, spatřuji v tom tajemství svých úspěchů, pokud nějaké máme. Když se mě totiž někdo zeptá, čemu přisuzuji své úspěchy, říkávám: "Protože jsem si stanovil princip: I nejmenší věci dělat stejně důkladně jako věci největší, a ty pak konat se stejným klidem jako ty nemenši." Jestliže tedy chci napsat pouze několik krátkých diskusních příspěvků, pak jsou prokomponované a dělám si k nim poznámky. Ale když mám mít přednášku pro několik tisíc lidi a mám text prokomponovaný a udělal jsem si poznámky, pak přednáším se stejným klidem, jako bych přednášel diskusní příspěvky pro tucet lidí.

A ještě něco: dělám vše nikoli k poslednímu možnému termínu, nýbrž k nejdříve možnému termínu. Tím je zaručeno, že mám-li už toho hodně na práci, nebude mě kromě práce tížit ještě tlak, že zůstává něco nevyřízeného. A třetí princip zní: Nedělat vše jen k nejdříve možnému termínu, ale dělat nepříjemné věci vždy dříve než věci příjemné. (…) (23)

Od doby, co jsem byl v koncentračním táboře, se to změnilo. Kolik víkendů jsem od té doby obětoval, abych mohl diktovat své knihy! Naučil jsem se hospodařit s časem. Ano, čas si lakotně hlídám. Ale vlastně jen proto, abych pak měl vždy čas na podstatné věci.

Musím však znovu přiznat, že se svým zásadám stále znovu zpronevěřuji. Samozřejmě se pak na sebe zlobím - říkávám: tolik se zlobím, že často celé dny se sebou nepromluvím ani slovo. (24)

(Viktor E. Frankl: Co v mých knihách není, Cesta, Brno 1997, 23-24)


Čtení z dnešního dne: Středa 13. 11. 2024, Památka sv. Anežky České, panny

Tit 3,1-7;

Komentář k Tit 3,1-7: Ten, kdo respektuje a zachovává určitý řád, posune sebe i společnost „dopředu“. V tom nám může být dnešní světice vzorem.

Zdroj: Nedělní liturgie

Sv. Anežka Česká (svátek 13.11.)

Sv. Anežka Česká (svátek 13.11.)
(12. 11. 2024) Narodila se roku 1211 jako nejmladší dcera českého krále Přemysla Otakara I. ...

Horkokrevná, temperamentní a neznámá světice: sv. Alžběta od Nejsvětější Trojice (9.11.)

Horkokrevná, temperamentní a neznámá světice: sv. Alžběta od Nejsvětější Trojice (9.11.)
(8. 11. 2024) Alžběta z Dijonu: Karmelitka, která pomýšlela na sebevraždu...

Svatý Martin z Tours (svátek 11.11.)

Svatý Martin z Tours (svátek 11.11.)
(8. 11. 2024) Nejznámější příhoda sv. Martina se stala v zimě roku 334. Tehdy se římský voják Martin před branami města Amiens…

Svatá Anežka (13. 11.) - pracovní listy pro děti

Svatá Anežka (13. 11.) - pracovní listy pro děti
(6. 11. 2024) Svatá Anežka se narodila ve 13. století jako královská dcera, její otec byl král Přemysl Otakar I. Anežka ale netoužila…

Památka zesnulých, vzpomínka na všechny zemřelé, ´dušičky´

Památka zesnulých, vzpomínka na všechny zemřelé, ´dušičky´
(4. 11. 2024) "Je nutné mluvit o smrti ... ne proto, abychom měli strach, ale abychom od něho byli osvobozeni." (Raniero…

Český kněz Emil Kapaun ve válce v Koreji 1.11.1950...

Český kněz Emil Kapaun ve válce v Koreji 1.11.1950...
(31. 10. 2024) Psal se rok 1950, byl první listopad. Americký vojenský kaplan v Unsanu v Severní Koreji otec Emil Kapaun odsloužil…

Význam slova ´svatý´ prodělal řadu změn...

Význam slova ´svatý´ prodělal řadu změn...
(30. 10. 2024) Život člověka probíhá v nejrozmanitějších vzájemných vztazích. Nikdo není odkázán jen sám na sebe, každý závisí na…