Navigace: Tematické texty E EucharistiePrvní svaté přijímání - pomůcky, přípravy, podklady Představení dětí - kandidátů 1. sv. přijímání
Představení dětí - kandidátů 1. sv. přijímání
Obřad je vhodné konat určitou dobu (např. 3-6 měsíců) před prvním přijetím eucharistie na začátku speciální a intenzivní přípravy dětí rodičů a kmotrů. Nejlépe při mši. na které je přítomna největší část farní rodiny.
Po homilii kněz nebo katecheta osloví děti těmito nebo podobnými slovy
Milé děti,
nyní vás každého zavolám jménem a vy přijdete ke mně :
Kněz volá děti jménem Když dítě slyší své jméno, vstane a jde před oltář. Zde se děti shromažďují.
Následují přímluvy. Jednotlivé prosby říkají zástupci rodičů a kmotrů.
Bratři a sestry ,
dnes si zvláštním způsobem uvědomujeme Boží lásku, která se výrazně projevuje v životě naší farní rodiny. Jsou zde mezi námi děti, které se mají připravit, aby mohly přijmout Pána Ježíše. Je to pro nás radostná chvíle. Ale zároveň si všichni - zvláště rodiče a kmotrové těchto dětí - uvědomujeme své úkoly a odpovědnost. S důvěrou v Boží pomoc společně prosme:
1. Pane Ježíši, Příteli dětí a nás všech,
Prosíme za Svatého Otce, za naše biskupy a kněze, at' nás učí tebe poznávat a opravdově milovat.
2. Prosíme za celý svět: ať se všichni lidé mají navzájem rádi.
3. Prosíme za chudé a trpící: ať poznají, že jim pomáháš.
4. Prosíme za naše děti: ať v této době přípravy roste jejich víra a láska k tobě.
5. Prosíme za nás - rodiče a kmotry těchto dětí: ať svou modlitbou a příkladem v prostředí lásky našich rodin provázíme své děti na cestě za tebou.
6. Prosíme za naši farní rodinu: ať je jim oporou v době přípravy na setkání s Kristem v eucharistii.
Pane Ježíši předkládáme ti své prosby za tyto děti. Na přím1uvu Panny Marie, ( ochránce naší farnosti sv .N .) a jejich křestních patronů je stále naplňuj svou láskou a provázej svou ochranou. Neboť ty žiješ a kraluješ na věky věků.
Amen
V obětním průvodu přinášejí dary zástupci rodičů a kmotrů. Po obětním průvodu děti odcházejí na svá místa.
Před závěrečným požehnáním říká kněz žehnací modlitbu.
Nebeský Otče,
milostivě shlédni na tyto naše děti. Vezmi je v této době přípravy pod svou zvláštní ochranu. Naplň je svým světlem, aby dobře poznaly pravdy víry a podle nich žily. Připrav si v jejich srdci čistý a krásný příbytek. Chraň je před každým nebezpečím. Dej jím živou víru, pevnou naději, pravou lásku, aby tě milovaly a toužily po setkání s tvým Synem. Dej, ať rodiče a kmotři těchto dětí i celá naše farní rodina s užitkem prožije tuto dobu přípravy . Ať každý z nás je oporou těmto dětem a provází je modlitbou, obětí a dobrým příkladem.
Prosíme o to skrze Krista, našeho Pána.
Amen.
*****
Související texty k tématu:
Eucharistie
- Eucharistie do našich konkrétních životních podmínek Eucharistie je pokrmem, který člověka udržuje při životě během jeho dlouhého exodu pouští lidské existence. Stejně jako mana pro lid Izraele, je také eucharistie pro každou křesťanskou generaci…
- Eucharistie nepatří jen do kostela Člověku by nic neprospělo být denně na mši svaté nebo i na dvou mších, kdyby byl jen polykačem hostií.
- Eucharistie pozvedá člověka z omezenosti Je to stálý proces v životě křesťana a církve, proces, který je naprosto nepostradatelný.
- Ježíš se stal chlebem, aby utišil náš hlad ... po lásce (Matka Tereza)
- Když jdeš k přijímání, nepřistupuj s roztaženými prsty Boží pokrm proměňuje náš život...
- Moje první mše ve vězení (Václav Vaško) Tábor Nikolaj, kam mě komunisté přidělili (1954), se rozprostíral na hřebenech Krušných hor. Na krásu přírody rušivě působily dřevěné baráky tábora obtočeného dvěma vysokými ploty z ostnatého drátu.…
- Věčné zřídlo máme v živém chlebu, třebaže je noc… (Jan od Kříže) Já znám ten pramen dobře, jenž prýští, tryská proudem, třebaže noc je! ... Ten živý pramen, po kterém tak toužím, zřím v chlebu života, je chlebem božím, třebaže noc je.
- Další texty k tématu eucharistie, Boží tělo, mše svatá