Naděje je jako otvor, kterým proudí do hlubin naší duše světlo  - archív citátů

Navigace: Tematické texty P Příběhy ke katecheziO odpuštění Příběh znásilněné ženy

Příběh znásilněné ženy


Nejkrásnější stupeň odpuštění, je přijetí. Tehdy přijímáme jako Boží dar všechno, co se stalo. Ať už se nám stalo cokoli, ať už to bylo jakkoli strašné, Pán může všechno využít k dobrému. Mohl bych vám vyprávět mnoho příhod o tom, jaká síla plyne z toho, když chválíme Pána i za to, co se nám stalo v minulosti.

Jednou jsem měl v kostele duchovní cvičení pro velkou skupinu lidí. Druhý den za mnou přišla jedna žena s pláčem. Vyprávěla mi o události, která se jí stala před dvěma roky. Byla sama doma, když ji přepadl a znásilnil muž s maskou na tváři. Její manžel byl v práci, ale neodvážila se mu to povědět, protože se bála, že jí neuvěří. A tak to všechno držela v sobě a překonávala hněv, který k neznámému cítila. Vyvolalo to v ní velké napětí a depresi.'

Když přišla za mnou, řekl jsem jí: “Poklekni a děkujme spolu Pánu za to, co se stalo.” Bylo to pro ni příliš a zeptala se mě: “Jak bych mohla děkovat Bohu za to, co se stalo, když to bylo zlé?” Snažil jsem se jí vysvětlit, že nebudeme děkovat Bohu za znásilnění, ale budeme děkovat Bohu za to dobro, které z této události může vzejít. “Jaké dobro může vzejít ze znásilnění? Co s tím může Bůh udělat?” Řekl jsem jí: “Já nevím, to je Boží věc. My mu musíme jen děkovat a ostatní nechat na něm.” I když byla znechucená, protože na tu událost z doby před dvěma roky nemohla zapomenout, poklekla a spolu jsme se modlili a chválili Pána.

Už jsem se s touto ženou nikdy nesešel. Ale o tři dny později, když jsem pokračoval v duchovních cvičeních, za mnou přišel muž a chtěl se mnou mluvit. Řekl mi, že před třemi dny v sobě pocítil velkou sílu, která ho nabádala, aby se šel vyzpovídat. Bojoval se svým svědomím, ale nepomohlo to. Musel přijít, aby mi vyprávěl, jak před dvěma lety přepadl jednu ženu a znásilnil ji.

Jistě, on nevěděl, že ta žena chválila Boha za to, co se stalo, ale ani žena se nikdy nedozvěděla, jaké dobro přinesla její modlitba chvály. Skutečnost ale byla taková, že se tento muž ze svého hříchu vyzpovídal, přijal svátost oltářní a obrátil se.

Tady vidíme, jaká moc pochází z toho, když chválíme Pána za věci, které byly v našem životě nepříjemné, a když ho necháme konat tak, jak on chce. Na tomto pátém stupni přijímáme fakt, že jsme zranění, přijímáme tedy svou slabost namísto toho, abychom ukazovali na ty, kdo nás zranili. Začínáme přijímat pravdu, že jsme slabí. Vždyť jsme zranění, právě proto, že jsme slabí.



Se svolením zpracováno podle knihy:
 Elias Vella, Ježíš - lékař duše i těla,
kterou vydalo Karmelitánské nakladatelství
www.kna.czwww.ikarmel.cz
Redakčně upraveno

 

 

"Příběhy pomáhají s katechezí"
Příběhy ke katechezi“ vznikly z potřeby rychle a účinně najít vhodný příběh k určitému tématu, který chceme sdělit druhým. Povídky jsou sesbírány v rámci Arcidiecézního katechetického střediska v Praze. Ve spolupráci s webovým portálem Pastorace.cz mohou sloužit širokému spektru uživatelů. Všechny povídky jsou zveřejněny s laskavým svolením vydavatelů. Rozdělení: dle témat / seznam jednotlivých příběhů.

Související texty k tématu:

Odpuštění
Odpuštění a jeho pravidla. (Elias Vella)
Prosba o odpuštění není jen prosbou o prominutí (papež František) 
Zdravotní stav člověka ovlivňuje i duchovní stránka 
Odpuštění osvobozuje
Etymologicko teologická úvaha nad pojmy hřích a dluh 
Chceš se někomu pomstít? 
Odpuštění - soubor textů
Schopnost začínat stále znovu (C. S. Lewis) 

Čtení z dnešního dne: Pondělí Pondělí 22. 7. 2024, Svátek sv. Marie Magdalény

Pís 3,1-4a;

Komentář k Jan 20,1.11-18: Radost, kterou tohoto jitra prožila Marie Magdalena v zahradě, ať mě provází celý den. A ve chvílích, kdy je nám do pláče, nebojme se mu svěřit. Snažme se jej pak poznat po hlase…

Zdroj: Nedělní liturgie

Svatá Marie Magdalena (Magdalská, Magda) – svátek 22.7.

(20. 7. 2024) Kdo vlastně byla Marie Magdalská? Ještě donedávna se v ní spojovaly celkem tři ženské postavy známé z evangelií. 

Sv. Eliáš (20.7.)

(18. 7. 2024) V náboženských dějinách Izraele hráli velkou roli proroci. Mezi nimi vyčnívá postava Eliáše, kterého Bůh povolal, aby…

17. července 1794 bylo popraveno šestnáct karmelitánek

(16. 7. 2024) z kláštera Compiègne u Paříže

Josef Toufar - výročí narození 14.7.1902

(12. 7. 2024) Josef Toufar - kněz umučený komunisty - se narodil 14.7.1902

Sv. Benedikt z Nursie (11.7.)

(10. 7. 2024) Sv. Benedikt měl zásadní vliv na rozšíření křesťanství na evropském kontinentu.

Svatí Cyril a Metoděj (5.7.)

(4. 7. 2024) svátek 5.7.

Svatý Prokop (svátek 4.7.)

(3. 7. 2024) (*Chotouň asi 970 + Sázava 25.3.1053)