Navigace: Tematické texty P PronásledováníDelší texty Pronásledování je každodenním chlebem církve
Pronásledování je každodenním chlebem církve
Stejně jako prvomučedník Štěpán nebo mučedníčci zabití Herodem – řekl papež František v homilii při ranní mši v kapli Domu sv. Marty (12.4.2016) - jsou také dnes mnozí křesťané zabíjeni pro svoji víru v Krista; a jiní jsou zase pronásledováni „zdvořile,“ když dávají životem najevo, že jsou Božími dětmi.
Existují krvavá pronásledování, například roztrhání šelmami k potěšení publika na tribunách nebo odpálení bomby před kostelem. A existují pronásledování v bílých rukavičkách, v kulturním hávu, které tě ve společnosti postaví do kouta a připraví tě o práci, pokud se nepřizpůsobíš zákonům, které „míří proti Bohu Stvořiteli“. Vyprávění o Štěpánově mučednictví ze Skutků apoštolů (7,51-8,1) v dnešním liturgickém čtení, vedlo Petrova nástupce ke známým i novým úvahám o skutečnosti, která je součástí dvoutisíciletých dějin křesťanské víry, totiž pronásledování.
„Pronásledování je – řekl bych – vezdejším chlebem církve. Ježíš to říkal. My, když si dopřejeme trochu turistiky po Římě a jdeme do Kolosea, myslíme si, že mučedníci jsou ti, koho zabili lvi. Mučedníci však nebyli jenom oni. Jsou to muži a ženy všech dob. V den Velikonoc před třemi týdny to byli křesťané, kteří slavili Velikonoce v Pákistánu a stali se mučedníky právě proto, že slavili Vzkříšeného Krista. Dějiny církve tak pokračují svými mučedníky.“
„Štěpánovo mučednictví rozpoutalo v Jeruzalémě kruté antikřesťanské pronásledování podobné těm, které podstoupili lidé nemající svobodu vyznávat svoji víru v Ježíše. Existuje však i jiné pronásledování – pokračoval František – ale nemluví se o něm tolik. Je to pronásledování oděné do kultury, modernosti a pokroku.“
„Je to pronásledování – řekl bych trochu ironicky – »zdvořilé«. Nastává ne proto, že někdo vyznal Ježíšovo jméno, ale proto, že dal životem najevo hodnoty Božího Syna. Je to pronásledování namířené proti Bohu Stvořiteli v Jeho dětech! Každý den vidíme, jak mocnosti vytvářejí zákony, které zavazují ubírat se touto cestou, a národ, který tyto moderní zákony nepřijme, je pronásledován »zdvořile«. Je to pronásledování, které odebírá člověku svobodu, včetně námitky svědomí!“
„Je to pronásledování světa, který odnímá svobodu – pokračoval papež - zatímco Bůh nás osvobodil, abychom vydávali svědectví Otci, který nás stvořil, a Kristu, který nás spasil. A toto pronásledování má svého náčelníka.“
„Náčelníkem »zdvořilého« pronásledování, jak jej nazval Ježíš, je vládce tohoto světa. A když mocnosti vnucují postoje a zákony směřující proti důstojnosti Božího Syna, obracejí se proti Bohu Stvořiteli, kterého pronásledují. To je velká apostaze. Život křesťanů tak pokračuje v pronásledováních. Pán nám slíbil, že se od nás nevzdálí: »Mějte se na pozoru! Nepodlehněte duchu tohoto světa. Mějte se na pozoru, ale pokračujte vpřed. Já budu s vámi!«“
Končil papež František dnešní kázání v Domě sv. Marty.
Kázání z Domu sv. Marty
12.4.2016
Převzato z webu České sekce Radio Vaticana
(mig)
Redakčně upraveno
Autor: papež František