Svatá brána symbolizuje Krista, který prohlásil: „Já jsem dveře. Kdo vejde skrze mne, bude spasen“.  - archív citátů

Navigace: Tematické texty P PsychologieDelší texty Psychologie hříchu (Antonio Donghi)

Psychologie hříchu (Antonio Donghi)

Bereme zřetel na takovou psychologii, která uznává primát Boží milosti, věří v opravdovou svobodu člověka a klade si za cíl přispět ke smíření lidstva s Bohem.

Psychologický pohled se snaží pomoci křesťanům realisticky vnímat jejich vlastní pochybení a učit se vnímat hřích v jeho skutečné velikosti, a nikoliv jako pouhý pocit viny. Jestliže poznáme a přijmeme, že jsme hříšníky před Bohem, před sebou samými a před druhými lidmi, nasvědčuje to, že jsme pokročili ve správném vidění sebe sama a že vnitřně dospíváme.

Tento proces není v žádném případě spontánní, samozřejmý, bezprostřední nebo snadný.

Člověk jen málokdy poznává svou vlastní chybu a ještě vzácněji ji prožívá jako hřích. Říkáme, že jsme hříšníci, ale ve svém nitru se s tím neztotožňujeme. Obranné mechanismy, které působí v našem srdci, nám brání být pravdiví vůči nám samým. A tak, aniž bychom si to uvědomovali, působí v nás snaha odstranit zlo nebo ho ignorovat, strach z viny, která nás tíží, obviňování druhých lidí, na něž se snažíme svalit vinu za svou vlastní nespokojenost, i zoufalství z toho, že nedokážeme zaměřit svou pozornost na vlastní nitro a pojmenovat zlo, které se v nás skrývá.





Zdravý růst osobnosti

Abychom odstranili všechny tyto překážky, musíme růst v kajícím smýšlení, čímž přejdeme od pouhého uvědomování si chyb k trvalému vědomí vlastní hříšnosti. Kající postoj se stává vyjádřením živého a účinného vědomí vlastního hříchu. Je velmi důležité rozvíjet zdravé vědomí viny a odstraňovat její destruktivní chápáni. Zdravý pojem viny může získat pouze ten, kdo má zdravý psychologický pohled na sebe samého, bere život jako sled zodpovědných osobních rozhodnutí a zakotvil svou existenci v ideálních hodnotách. Destruktivní chápání viny v sobě skrývá vnitřní konflikty psychického původu a buď úplně ničí, nebo aspoň brzdí růst osobnosti. Přináší člověku pocit úzkosti nebo méněcennosti a nevyrovnanost, jejímž zdrojem jsou neuskutečněné touhy člověka být milován, uznáván a obdařen hodnotami.


Text z knihy Hle, všechno tvořím nové - Pastorační péče o pokání a obrácení“, kterou vydalo Karmelitánské nakladatelství


Témata: Psychologie

Čtení z dnešního dne: Čtvrtek 26. 12. 2024, Svátek sv. Štěpána, prvomučedníka

Sk 6,8-10; 7,54-60;

Komentář k Sk 6,8-10; 7,54-60: Když nemohli obstát před jeho moudrostí, velmi se rozzuřili. I já mohu být vystaven podobnému nebezpečí. Když mi dojdou argumenty, sáhnu druhému na čest.

Zdroj: Nedělní liturgie

Svatý Jan evangelista

(26. 12. 2024) svátek 27.12.

26.12. svátek sv. Štěpána - ´fanatika´

(26. 12. 2024) První křestanský mučedník, konvertita, jáhen, "fanatik"...

Vzpomínám na Vánoce doma

Vzpomínám na Vánoce doma
(25. 12. 2024) Vladimír Grégr (*1902 † 1943) architekt domů na Barrandově, autor designu vlaku Slovenská strela, skaut, křesťan…

Svátek svaté rodiny (neděle po Vánocích)

(25. 12. 2024) Ježíš, Boží Syn, se stal člověkem v rodině. (Jan Pavel II.)

Křesťanské vánoce jsou pro vládce nepohodlné

(22. 12. 2024) Vánoce jsou považovány za nebezpečné, protože připomínají, že lidská důstojnost pochází od Boha a nikoliv z rozhodnutí…

Komu letos někdo zemřel,

(20. 12. 2024) potřebuje o Vánocích zvláštní pochopení a (nejen pastorační) péči...

Koledy - Mp3, texty, noty, akordy

Koledy - Mp3, texty, noty, akordy
(16. 12. 2024) Koledy nesou hluboké poselství. Jsou to písně nejdelších nocí, písně o naději a světle v temnotách.